'Overheid respectloos in zaak Srebrenica' Ontdek Israël Jordanië 66 De zekerheid die met het regeer- en woonakkoord ontstond begint te werken Prijsstijging per vierkante meter woonruimte is nihil IN HET NIEUWS 3 achtergrond Huizenprijzen zijn uitgebodemd, kopers happen toe. Het herstel lijkt stevig. AMSTERDAM - Het blijft een op merkelijk fenomeen. Zeg tegen een klant van de bakker dat het brood ïo procent duurder is ge worden, en hij zal een klaagzang beginnen. Meld een bewoner van een huurwoning dat zijn huur omhoog gaat, en hij wordt boos. Maar als de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (NVM) be kend maakt dat de koopwoningen het afgelopen jaar duurder zijn ge worden, is (bijna) iedereen blij. Terwijl het feitelijk betekent dat huizenbezitters gemiddeld geno men meer kwijt zijn aan woonlas ten. Het grote verschil tussen een brood en een eigen woning is dat het één een consumptiegoed is, en het ander vooral een investe ring. Wie zijn woning net voor de crisis voor veel geld heeft ge kocht, zag de afgelopen jaren met lede ogen aan hoe de prijzen kwartaal op kwartaal kelderden. Die slechtnieuwsperiode lijkt voorbij. De NVM constateert dat de gemiddelde huizenprijs in het eerste kwartaal van dit jaar 1,2 pro cent hoger was dan in dezelfde pe riode van 2013. Daar zijn weliswaar wat kantteke ningen bij te plaatsen (zie kader). Het is ook allesbehalve zeker dat de prijsstijging doorzet. De Neder- landsche Bank voorspelde deze week nog dat het huidige prijsni veau wel eens het nieuwe even wicht zou kunnen blijken. Toch is de recente prijsontwikke ling opmerkelijk. We moeten een flink eind terug in de tijd om een jaar te vinden waarin de huizen prijzen van de NVM niet zijn ge zakt: dat was in 2010. Toen bleek dat gegeven geen ga rantie voor een duurzaam herstel van de woningmarkt. Er is echter een groot verschil tussen 2010 en 2014 zichtbaar. Destijds verkeerde de markt in onzekerheid over wat de politiek met de hypotheekren te van plan was. Er volgde toen een turbulente periode vol be leidswijzigingen die de onzeker heid aanwakkerden. Daardoor zak ten verkopen en prijzen nog ver der in. Anno 2014 weet iedereen waar hij aan toe is. Er is gesnoeid in het woud aan aflossingsvrije- en be leggingshypotheken en de hypo theekrenteaftrek wordt in kleine stapjes afgebouwd. Het bedrag dat kopers mogen lenen gaat ook naar beneden. Dat alles gebeurt in een beschaafd tempo. Daardoor kunnen kopers met eni ge zekerheid een langetermijn- plan opstellen. Een groeiend aan tal mensen besluit dat de tijd rijp is om een stap te wagen, tonen de gisteren gepresenteerde cijfers. Het aantal verkopen stijgt, het eer ste kwartaal was het beste jaarbe- gin sinds de crisis. De politici die verantwoordelijk zijn voor het huidige beleid claim den gisteren hun succes. Volgens PvdA-leider Diederik Samsom be gint 'de zekerheid die met het re geer- en woonakkoord ontstond' te werken. D66, betrokken bij het woonakkoord van vorig jaar, stelt dat 'stabiliteit werkt'. Is het dan alleen maar-hosanna? Nee. De nieuwbouw blijft een zor genkind. En huizenbezitters van wie het huis onder water staat, kunnen nog steeds geen kant op. Gisteren nog riep de Consumentenbond banken op om royaler te zijn bij de financiering van restschulden. Zelfs als banken die omslag ma ken, zitten veel gezinnen met een schuld waarvan het maar de vraag is of ze die ooit afkunnen lossen. Het is tekenend dat ruim 32 pro cent van de woningen op Funda al meer dan twee jaar te koop staat. Begin 2013 was dat nog 23 procent. De bezitters van deze wo ningen kunnen in veel gevallen niet verder zakken met hun vraag prijs, en zitten dus gevangen in hun woning. AMSTERDAM - Hoera! Eindelijk stij gen de woningprijzen weer. Het bericht over de prijsstijging (plus 1,2 procent op jaarbasis) werd gis teren gretig uitgedragen door de Nederlandse Vereniging van Ma kelaars (NVM). Een nadere analyse van de NVM- cijfers leert echter dat bij die be richten een belangrijke nuance te plaatsen is. Als de transactieprij zen per vierkante meter worden berekend, is er van een prijsstij ging namelijk nauwelijks sprake. De vierkantemeterprijs is in het eerste kwartaal slechts 0,2 pro cent hoger dan in het eerste kwar taal van 2013. Voor dezelfde woning, bijvoor beeld een hoekhuis met 120 vier kante meter woonoppervlak, werd in 2014 dus niet veel meer betaald dan in 2013. Dat duidt er op dat de prijsstij ging per verkochte woning in ie der geval deels wordt veroorzaakt door het feit dat er gemiddeld ge nomen grotere woningen zijn ver kocht dan in dezelfde periode van 20x3. De NVM zelf spreekt van een 'klein samenstellingseffect van de verkochte woningen in bei de kwartalen'. In de cijfers is ook terug te zien dat niet alle woningtypes even goed scoren wat betreft prijsont wikkeling. Vrijstaande woningen laten als enige nog steeds een prijsdaling zien, die bedroeg het laatste jaar x procent. Tweekap pers waren begin 20x4 net zo duur als in 20x3. Tussenwoningen werden 0,5 procent duurder. Hoekwoningen (2,2 procent) en appartementen (2,9 procent) ste gen van alle types het hardst in prijs gedurende de laatste X2 maanden. „Na de uitspraak van de Hoge Raad hadden ze meer respect van de overheid verwacht", zegt advo caat Liesbeth Zegveld. „Er is niet met ze gepraat. Het bedrag is een zijdig vastgesteld. Een klap in het gezicht. Ze voelen zich weer niet serieus genomen. De Nederland se staat moet zich schamen." De nabestaanden krijgen hun schadevergoeding, omdat drie moslimmannen in X995 door Ne derlandse militairen werden weg gestuurd van hun basis in het Bosnische Srebrenica. Ze werden daarna vermoord. Dutchbat was destijds verantwoordelijk voor de verdediging van de moslimencla ve. Nadat het was veroverd door de Bosnische Serviërs, werden cir ca zevenduizend moslimmannen vermoord. De Hoge Raad oordeel de in 20x3 dat de Nederlandse staat aansprakelijk is. De zaak was aangespannen door de tolk van Dutchbat, Hasan Nuhanovic, en drie nabestaanden van de ver moorde elektricien Rizo Mustafic. Nuhanovic verloor zijn vader en broer. De zaak sleepte zich xx jaar voort voordat de hoogste rechter vorig jaar tot een uitspraak kwam. De nabestaanden weten nog niet of ze de toewijzing gaan aanvech ten. „Geen bedrag kan dit goed maken en ze hebben niet geproce deerd voor het geld", zegt Zeg veld. „Maar dit is nu ook geen der mate groot bedrag dat je daarmee alsnog respect toont." Het belang rijkste doel van alle jaren procede ren is volgens de advocate wel ge haald. Dat is de uitspraak van de Hoge Raad en de daarbij behoren de erkenning dat de Nederlandse overheid aansprakelijk is voor het drama. Ze voelen zich niet serieus genomen. De staat moet zich schamen Rondreizen 100% vertrekgarantie 8 dagen v.a. t 1129 VRIJDAG 11 APRIL 2014 De rust is terug op de woningmarkt door Sander van Mersbergen Diederik Samsom, PvdA DEN HAAG - De vier nabestaanden van Srebrenica die gisteren ieder 20.000 euro toegewezen hebben gekregen, vinden dat de overheid ze respectloos heeft behandeld. Liesbeth Zegveld, advocaat 15 dagen v.a. 8 dagen v.a. Imposant Israël Met Tel Aviv, Tiberias, Bethlehem, Jeruzalem, Ein Gedi, de Dode Zee en meer. Profiteer van 100,- p.p. vroegboekkorting Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/38722 Cultuurschatten van Jordanië Met Madaba, Jerash, Urn Qais, Amman, Kerak, Petra en de Wadi Rum woestijn. Strandverlenging in Aqaba mogelijk Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/35683 Israël Jordanië Met Jeruzalem, de Dode Zee, Bethlehem, Tiberias, Amman, Petra en de Wadi Rum woestijn, Bijzondere overnachting in de woestijn Klantbeoordeling 7,9 Zie: Kras.nl/38121 Complete rondreizen inclusief vliegreis, hotels, vele maaltijden, NL-sprekende reisleiding en prachtige excursies. Rondreizen met uitstekende klantbeoordelingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3