Keuze voor windenergie is ingegeven door angst MENINGEN 31 brieven Aanvalsplan FNV Bomen kappen Delta Innovatie en zorg te gast De FNV, de bond van het conflict model, roept de regering op tot meer actie om de werkloosheid te bestrijden. 'Bedrijven maken winst en de top van die bedrijven strijken flinke bonussen op', al dus Ton Heerts in deze krant. Na tuurlijk, maar niet vergeten: in Ne derland is de factor arbeid te duur en de regelgeving om te kunnen produceren te ingewikkeld. Bui tenlandse multinationals hebben genoeg van het ongunstige vesti gingsklimaat alhier. Dus FNV: wordt het geen tijd om de arbeidsmarkt flexibeler te ma ken door versoepeling van het starre ontslagbeleid, matiging van de looneisen en minder snel te be sluiten tot staken. Werknemers ophitsen met halve waarheden werkt contraproduc tief, probeer daarom een bijdrage te leveren aan een gunstig kli maat voor werkgevers om in Ne derland te investeren. Het alterna tiefis dat nog meer bedrijven het voor gezien houden. Harmonie is beter dan eenzijdige conflicten. Brievenschrijver de heer Over beek woont in de Scheldeflat III in Terneuzen. De flat die het min ste overlast heeft van de bomen- groei. Bewoners hebben niet te maken met blokkering van lich tinval. Hij verkondigt dat de bo men die voor de meeste overlast zorgen, gekapt worden. Waar haalt hij deze expertise vandaan? Ik spreek als voorzitter van de VvE Scheldeflat I en vertegen woordig 8i appartementen, waar van er 77 voor het kappen van de bomen zijn en slechts 4 tegen. Maria van Hulle (spreekt voor de ondertekenaars van de Dukdalf) stelt, dat in het compromis van de gemeente Terneuzen volledig is voorbijgegaan aan de wens van de ze bewoners. Zij blijven versto ken van het zicht op de Schelde. Het heeft zich zelfs zodanig ont wikkeld dat het een groot pro bleem is voor degenen die hun ap partement willen verkopen, omdat belangstellenden afhaken door het uitzicht aan de noord kant. In zijn totaliteit kunnen wij, als actievoerders, uiteraard niet spreken over een redelijk, accepta bel compromis, dat inhoudt dat het parkeren van de auto in een parkeervak voor de Scheldeflats is vergemakkelijkt. Met een grote mate van herken ning hebben we het verhaal over de hoge rekeningen van de Delta gelezen. De manier waarop Delta reageert, is zeer herkenbaar voor ons. Het is dezelfde reactie die wij kregen toen we mobiele telefo nie aan gingen vragen. Twee maanden voor het abonne ment bij onze huidige provider af liep, hebben we ons aangemeld bij Delta. De computer reageerde met een 'binnen 15 dagen' krijgt u ant woord en toen werd het stil. Om dat we ook een bon hadden voor korting, omdat het puntensys teem bij Delta is afgeschaft, heb ben we de bon opgestuurd met een schrijven dat we nog niets ge hoord hadden. Herhaald bellen, inclusief uren in de wachtstand, het mocht niet ba ten. Inmiddels 3 maanden verder, twee geregistreerde klachten die in behandeling zijn en waarop 'binnen 15 dagen' gereageerd zou worden, hebben we het hoofd in de schoot gelegd. Dan maar verder met de vorige provider. Het gaat hier gelukkig niet om grote rekeningen, maar Delta heeft z'n zaken allerminst op orde. Fantastisch, onze Vaderlandse in novatie-kunst op de Hannover Messe. Maar eerlijk gezegd moet ik er toch niet aan denken dat als ik eenmaal ouder en behoeftig word hulp zal krijgen van een zorgrobot Amigo genaamd. Nee, geef mij maar iemand van vlees en bloed die eens een war me hand op mijn schouder kan leggen en waar ik oogcontact mee heb. Eng vind ik het allemaal worden, zo ook de digitale zorg via een we- bcamconsult. Ik wil iemand in le vende lijve zien en ruiken dat is veel geruststellender, tevens vraag ik mij af als ik eenmaal de 80 ben gepasseerd of ik über haupt (nog) een pc of tablet heb. Techniek is mooi, maar ook niet alles. Van de nieuwe staatssecretaris van financiën E. Wiebes is be kend dat hij met minder geld meer kan doen. Het metronet werk in Amsterdam is onder zijn leiding 100 miljoen euro goedkoper geworden dan begroot. Ook heeft hij 60 miljoen be spaard op het slimmer omgaan met ruim te voor parkeerplaatsen. Verder kunnen volgens hem met minder subsidies meer reizigers gebruik maken van het openbaar vervoer. Het geheim van deze successen? Wiebes: „De economie van Amsterdam wordt belemmerd door achterhaalde ideo logische keuzes." Zo'n keuze is volgens mij ook die voor windenergie. Trendwatcher A. Bakas noemde het pas gesloten Energieakkoord tussen overheid en maatschappelijke orga nisaties 'een resultaat van dwangmatig denken in doelstellingen, zonder dat daar bij kosten en baten goed tegen elkaar wor den afgewogen'. Windenergie is volgens velen een prima oplossing voor het energietekort. De ideo logische keuze voor duurzame energie wordt echter ingegeven door angst. Angst dat de ozonlaag wordt aangetast als gevolg van de C02-uitstoot door conventionele energiecentrales en angst voor de onveilig heid van kernsplitsing en het daaraan ver bonden afvalprobleem. Over een gat in de ozonlaag horen we op dit moment weinig meer, al lijkt het probleem van de opwar ming van de aarde nog niet te zijn opge lost. Ook laat een afdoende oplossing voor de verwerking van radioactief afval uit kerncentrales nog op zich wachten. Windenergie is echter geen volwaardig al ternatief voor de conventionele opwek king van energie met aardgas, steenkool of kernsplitsing. Als we zouden besluiten om Nederland vol te zetten met foeilelijke windmolens van 100 tot 200 meter hoog en omvangrijke windenergieparken in de Noordzee zouden installeren kunnen we nog maar net voldoen aan de kabinetsdoel stelling dat 16 procent van de energiebe hoefte uit duurzame energiebronnen moet komen. Professor Lukkes heeft in een pas verschenen rapport over nut en noodzaak van windenergie uitgerekend dat het voldoen aan deze doelstelling in de komende tien jaar in totaal 60 mil jard euro zal gaan kosten. De keuze voor windenergie-ideologie kost dus handen vol geld en de opbrengsten zijn gering. Uit Kamervragen aan minister Kamp is on langs gebleken dat de overheid tot 2020 windparken op zee zal subsidiëren voor een totaal van 18 miljard euro. Voor het Geminiproject, dat met 150 windmolens ten noorden van de Waddeneilanden is ge projecteerd en vanaf 2017 operationeel moet worden heeft de overheid 4.4 mil jard subsidie toegezegd. Het windpark Krammer bij Bruinisse waarin 35 molens zijn geprojecteerd zal, als het allemaal doorgaat, het grootste coöperatieve wind- project van Nederland worden. De kosten zijn begroot op 195 miljoen euro. Banken willen hier 40 miljoen in steken als de 3500 leden van de deelnemende coöpera ties Zeeuwse-Zeewind en Deltawind de rest van het bedrag op tafel leggen. Afge wacht moet nog worden of ze dat bij el kaar weten te krijgen. De locatie is inmid dels wél geregeld. De grote vraag is of de miljardeninveste ringen in windenergie goed besteed zijn. Als positieve punten worden genoemd: De opwekking van windenergie veroor zaakt geen C02-uitstoot; het is duurzaam en groen. Grondeigenaren hebben een mooie bijver dienste als ze hun grond beschikbaar stel len voor het installeren van een windmo len. Het levert hen per jaar 70.000 euro per windmolen op. Projectontwikkelaars en consultants verdienen er een goede bo terham aan. Windenergie levert vele dui zenden nieuwe banen op. Maar er zijn ook minpunten. Allereerst de landschaps- en natuurschade - zeker als deze gigantische molens in nabijheid van een natuurgebied worden geïnstalleerd- en ten tweede de horizonvervuiling. Deze immateriële schadeposten zijn niet in geld uit te drukken! Uitgezocht is dat het plaatsen van wind molens omzet en banen gaat kosten in de toeristische sector. De gemeente Schou- wen-Duiveland vreest dat de combinatie van toeristische locatie en de nabijheid van een windmolenpark negatief zal uit pakken. Het bewijs is een recent versche nen studie van het ministerie van Econo mische Zaken waaruit blijkt dat de bouw van een windpark voor de kust Schouwen 350 banen gaat kosten en een omzetver lies in de toeristische sector van 21 mil joen euro zal veroorzaken. En last but not least: windenergie is gigantisch duur. Iets anders waar we niet blij van kunnen worden is dat de Nederlandse bevolking verkeerd wordt voorgelicht. Als er gesteld wordt dat het windpark Krammer aan 70.000 huishoudens energie gaat leveren dan is dat een mooi klinkende maar niet onderbouwde uitspraak. Het sommetje van de productie per windmolen gedeeld door het gemiddeld verbruik per huishou den krijgen we nooit te zien. Voordat iemand denkt dat ik tegenstander ben van alternatieve energiebronnen haast ik me te zeggen dat ik een sterk voor stander ben van energiebesparende maat regelen. Ook ben ik voorstander van het uitnutten van zonne-energie (op platte da ken) en het ontwikkelen van innovatieve toepassingsmogelijkheden op het gebied van geothermische- en wellicht getijden- energie. Verder moeten de positieve ontwikkelin gen op het gebied van supergeleiding in de elektrische energietechniek zo snel mo gelijk worden toegepast. Dan kunnen we een heleboel van die lelijke bovengrondse transportleidingen slopen. Tenslotte is het aardig om te weten dat de Denen, die vóórlopen op het gebied van windenergie, gestopt zijn met het investeren in nieuwe windenergieprojecten. Alle geschikte plaatsen zijn benut. Omdat emissierech ten kunnen worden verhandeld, draaien C02-uitstotende kolencentrales op dit mo ment op volle toeren. De Amerikanen, die hun zinnen gezet heb ben op schaliegas, dumpen hun steenkool overschot tegen lage prijzen op de Europe se markt. Bestaande gascentrales worden stilgelegd en splinternieuwe gascentrales worden niet in gebruik genomen omdat ze de concurrentie met de nu goedkoper producerende kolencentrales niet aankun nen. Al met al een ondoorzichtige situatie, waarin de overheden en de energiebedrij ven het voor het zeggen lijken te hebben en burgers en bedrijven via de gepresen teerde energierekeningen het gelag moe ten betalen. VRIJDAG 11 APRIL 2014 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ton Overbeek ChurchilHaan 1060, Terneuzen Mark Rutte en Angela Merkel bij het Holland Paviljoen op de Hannover Messe. 's Werelds grootste industriële beurs levert een lezersbrief op over innovaties: Techniek is mooi, maar ook niet alles'. Bart van Overbeeke/HH Willy Riemens Churchill-laan 850, Terneuzen Irma Meliefste Zonnemare 2, Axel Elly van der Bliek Zeemanserve 30, Vlissingen Dr. C. P. Polderman, docent Overheidsfinanciën HZ in Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31