List en bedrog ZEELAND 29 De duivensport is een van de oudste sporten van Zeeland. En zolang de sport al bestaat, zo lang wordt er ook al gesjoemeld. In de PZC van 24 september 1898 wordt melding gemaakt van het eerste fraudegeval in de Zeeuwse duivensportgeschiedenis. De secretaris van de duivenver- eniging van Koewacht had opvallend vaak prijsvliegers in zijn stal en dat wekte na verloop van tijd argwaaa Na onderzoek van de dub bleek dat de secretaris de ringen van duiven had verwisseld. En niet één, maar meerdere keren. De duivenmelker werd geroyeerd, mocht vijfjaar zijn hobby niet uitvoeren, kreeg van de politie een proces verbaal en moest zich uiteindelijk ook nog voor de recht bank verantwoorden. Wie denkt dat een vergelijking tussen de duivensport en de voetballerij niet opgaat heeft het mis. De 'transfergelden' die voor de duiven betaald worden kunnen enorm oplopen. Vorig jaar vond de duurste transfer ooit plaats. De Belg Leo Heremans verkocht zijn topduif'Bolt' aan een Chinese zakenman voor 310.000 euro. De duivensport in China, maar ook in andere Aziatische landen, is enorm in opkomst Veel Aziaten hebben een flink bedrag over voor een topduif In onder meer China, lapan en Taiwan kan veel geld worden verdiend met het gokken op duivenraces. Daarnaast is het in het bezit hebben van zo een duif een enorm statussymbool. Wat betreft Zeeuwse transfers naar het buitenland zijn de bedragen iets lager, maar van Zeeuwse duiven die voor tienduizend euro verkocht worden, wordt zeker niet vreemd opgekeken. Of dit allemaal ten goede komt aan de staat van de sport is maar de vraag, het kan namelijk ook gezien worden als de teloorgang van de duivensport. Er zijn dan ook genoeg mensen die deze bedragen (te) extreem vinden. Hoestsiroop, cafeïne en een aspirientje; het zijn drie voorbeelden van dopingproducten in de duivensport. En gebruikt worden ze zeker. Zoals bijvoorbeeld in oktober 2013 toen bij zes Belgische topduiven sporen van cafeïne werd aangetroffen. „Doping kan zeker effect hebben op de prestaties van duiven", zegt Patrick Derycke, adviseur dopingvraagstukken van de Nederlandse Postduivenhou- ders Organisatie (NPO). „Het mooiste voorbeeld daarvan is cortisonen. Als je die toedient, door bijvoorbeeld oogdrup pels of een spuitje, verliest de duif geen pluimen. Hierdoor kan hij het hele jaar met een perfecte vleugel vliegen." Cortisonen zijn dus niet meteen een product waarvan de duif sneller gaat vliegen, maar dat is volgens de Terneuze- naar ook niet waar het om draait bij de sport: „Dat is nog al eens een misvatting. Het is de duif die de kortste weg naar huis neemt, die wint" De eerste dopingcontroles in de duivenwereld werden in 1999 uitgevoerd. Sindsdien zijn er in Nederland nooit meer dan drie positieve gevallen per jaar geweest. Door gaans zijn het er een of twee. In de afgelopen twee jaar waren er met uitzondering van een persoon die de controle weigerde, geen valsspelers te bekennen. „En vals spelen wordt alleen nog maar lastiger", weet Derycke. „De opsporingstechnieken in de duivenwereld zijn sinds dit jaar enorm verbeterd. De fraudeurs liepen met hun nieuwe producten doorgaans net iets voor op de controleurs, maar tegenwoordig is dat anders. Ze lopen sneller tegen de lamp." Vorig jaar werden in Nederland 56 controles uitgevoerd. Een controle kost 350 euro. De NPO mag te allen tijde controles uitvoeren. Een 'out-of-competition-controle', zoals bij het wielrennen, is dus ook hier niet vreemd. VRIJDAG 11 APRIL 2014 zwaar weer infograpl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29