Laka blijft kerncentrale als onveilig kenmerken Wie zette zich in voor de vrijheid? Lentehaar JONG ONDERNEMEN 22 ZEELAND Hbo'ers, mbo'ers en middelbare scholieren presenteerden donderdag hun studentenbedrijven in Middelburg. BORSSELE - Laka, de stichting tegen kernenergie, beweert andermaal dat de kerncentrale in Borssele on betrouwbaarder en daarmee onvei liger wordt door de gestegen uitval in de afgelopen jaren. Exploitant EPZ spreekt dat tegen: de kerncen trale behoort nog steeds tot de 25 veiligste nucleaire stroomfabrieken van de westerse wereld. Laka wijst op een recente 'rang lijst' van de internationale kern energiewaakhond IAEA. Die lijst geeft aan hoe betrouwbaar kern centrales zijn. Met 25 procent uit val in 2013 bungelt Borssele onder aan. Vorig jaar lag de kerncentrale tweeënhalve maand stil door scha de aan de generatorkoelers. Uit een inspectie bleek dat er koelrib- ben waren afgebroken. De genera tor is het onderdeel dat elektrici teit voor het openbare net produ ceert. De in 2010 geplaatste gene ratoren zijn onder garantie ver vangen. Begin december kon EPZ de nucleaire stroomproductie her vatten. Volgens EPZ was de uitval relatief fors, maar is daarmee de veilig heid niet gedaald. De storing vond plaats in het conventionele deel van de kerncentrale, niet in het nucleaire deel. Het bleek wel een duur incident. Grootaandeel houder Delta liep 32 miljoen euro aan stroomleveringen mis. In haar kritiek baseert Laka zich op de Unplanned Capability Loss-index (UCL), een jaarlijks overzicht van hét International Atoomenergieagentschap. Deze U.CL-factor geeft aan hoe lang kerncentrales hebben stilgelegen door ongeplande gebeurtenissen. Volgens Laka geeft deze factor ook een duidelijke indicatie over de veiligheid van kerncentrales. EPZ is het daar niet mee eens. „Het IAEA maakt geen veiligheids- ranking. De lijst waar Laka over spreekt, gaat over productieverlies en is geen maatstaf voor de veilig heid", reageert EPZ-woordvoer- der Monique Linger. Ze wijst erop dat in een vergelij kend onderzoek van de Borssele Benchmark Commissie - begin dit jaar gepresenteerd - de kern centrale tot de 25 procent veiligste nucleaire stroomfabrieken van de wereld wordt gerekend. Dat is in grote lijnen wat minister Henk Kamp (verantwoordelijk voor de Kern Fysische Dienst, de toezicht houder van Borssele) vorig jaar antwoordde op vragen van PvdA-Kamerlid Jan Vos. Laka werpt tegen dat de veilig heid van Borssele is vastgesteld aan de hand van 'een geheime in dustrie-indicator'. Deze zogehe ten Forced Loss Rate zou niet voor onafhankelijke partijen als het IAEA en stichting Laka te veri fiëren zijn, aldus de anti-kerne nergieorganisatie. Anti-kernenergieorganisatie Laka blijft de kerncentrale in Borsele onveilig noemen. EPZ spreekt dat tegen vrijdag Aha! Het is lente! Tijd voor tulpen, terrasjes, witbier, pastelkleuri- ge kleding, hooi koorts en... scheermesjes. Na een winter waarin vele vrou wen stiekem het bontje op hun benen gecultiveerd zullen heb ben, nadert rokjesdag in volle vaart en daarmee de noodzaak tot drastische ontharing. Maar scheren is niet zomaar scheren. Het is zowel een poli tiek als een praktisch mijnen veld. Allereerst de praktische over wegingen: ga je voor een mesje met risico op sneetjes? Voor een ontharingscrème met pesti- lente stank? Voor een prijzige afspraak bij een waxsalon? Is je pijngrens hoog genoeg voor een epileersessie? En wanneer je die keuze gemaakt hebt, hoe vaak ga je het dan herhalen? Is je huid (on)gevoelig genoeg om er elke dag met een scheermes je overheen te schaatsen? Heb je genoeg geld voor wekelijkse waxafspraken? En mocht je dan toch per ongeluk tegen inge groeide haartjes, ontstoken fol- likels of algemene ruwe rood heid aanlopen, wat doe je dan? In de hiërarchie van onaantrek kelijkheid vind ik een huid met ontstoken rode bulten erger dan een huid met haar. Dan de politieke overwegin gen. Waarom moet dat haar ei genlijk zo nodig weg? Omdat het hygiënischer is? Dermatolo gen waarschuwen voor ontste kingen en infecties door over matig scheren - niet echt hygië nisch lijkt me. Of hebben we met z'n allen bedacht dat de perfecte vrouw louter hoofd haar, wimpers en wenkbrau wen heeft? Dan zou de vol maakte vrouw qua haar een achtjarig meisje zijn. Ik ben erg blij dat ik die leeftijd 20 jaar ge leden gepasseerd ben en ik heb er geen enkel probleem mee dat te tonen. De vraag is natuurlijk of het ie mand iets uitmaakt. Ik heb nog nooit op een terras gezeten en gedacht: die vrouw moet hoog nodig haar benen scheren. En hoewel mijn teerbeminde echt genoot gladde benen prefe reert, heeft hij me nog nooit seks geweigerd om een paar verdwaalde haartjes. En dan heb ik het nog niet eens over schaamhaar gehad! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - Wie heeft zich inge zet voor de vrijheid en verdient daarvoor een onderscheiding? Studenten van University College Roosevelt in Middelburg houden dit jaar voor de vierde keer een uitreiking van de Vier Vrijheden, de Zeeuwse tegenhanger van de Four Freedom Awards die op 24 mei in Middelburg uitgereikt wor den. PZC-lezers bepalen mede wie de winnaars van de awards worden. Iedereen kan Zeeuwse personen of instanties voordragen als gega digden voor Vrijheid van Gods dienst, Vrijheid van Meningsui ting, Vrijwaring van Gebrek en Vrijwaring van Angst. Stuur uw nominatie uiterlijk 4 mei aanstaande naar e-mailadres vrijheid@ucr.nl. Motiveer daarbij kort uw keuze en vermeld voor welke van de vier vrijheden u de persoon of instelling wilt nomine ren. Een jury selecteert per vrijheid wie de onderscheiding het meest verdienen. De lezers van de PZC kunnen vervolgens hun stem uit brengen op de selectie van de ju ry. De personen of instanties met de meeste stemmen, winnen de awards. De uitreiking van de Zeeuwse Vier Vrijheden vindt plaats tij dens het side event van de Four Freedom Awards. Dat evenement is op 23 mei in Middelburg, een dag voor de uitreiking van de Four Freedom Awards. Bedrijf. Magical School: HZ Vlissingen Wie: Yicheng Li (20) uit Vlissingen, Alexandra Lovu (20) uit Vlissingen, Arwen Verdoorn (22) uit Terneu- zen en Lara Windjes (19) uit Bergen op Zoom. Bedrijf Takey Company School: HZ Vlissingen Wie: Suzanne Reinders (20) uit Goes, Lindsay Vermeu len (19) uit Sint-Maartensdijk en Eline van der Linde (18) uit Kruiningen. „Deze fles kan je oprollen. Daarom is ie handig voor reizigers en sporters. Met de haak kan je hem aan je broek of tas bevestigen. De fles bevat geen schadelijke stoffen, en als je hem koopt, steun je Oxfam Novib." „Onze telefoonhoezen worden geprint met een 3D-printer. Je kunt zelf een unieke hoes maken voor al le mogelijke telefoons. Ze zijn gemaakt van ecologisch plastic, dus je draagt ook bij aan een beter milieu." door Frank Balkenende Maan Leo Duurzaam, voor het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22