Partij Jokowi is het grootst 66 Waarom zouden we nog gaan stemmen als we er niets voor terugkrijgen 66 Max Havelaar had ook geconcludeerd dat Jokowi de zorg van bevolking als eerste plicht ziet 8 BUITENLAND INDONESIË Stemmen voor een rijstmaaltijd of volgens de wijze lessen van Max Havelaar. REPORTACE JAKARTA/CISEEL - Het stemlokaal in de wijk Ciputat is net een veemarkt waar de partij wint die het hoogste bedrag biedt. Partij medewerkers scharrelen er met stapels envelopjes rond. Iedereen weet wat ze te bieden hebben. Met geld proberen ze op het laat ste moment nog zo veel mogelijk stemmen van kiezers te kopen. De Indonesiërs die vanochtend naar het stemlokaal zijn gekomen weten dat. Buiten op de 'markt' kijken ze wat de politieke partijen en hun kandidaten hen nog meer te bieden hebben. Er staan dozen met Indo Mie, zak jes kant-en-klare Indonesische pasta, kleding en sluiers voor de vrouwen. Niemand trekt zich wat aan van het verbod op stemmen- koperij, waar vier jaar gevangenis straf en een fikse geldboete op staat. „Waarom zouden we nog gaan stemmen als we er niets voor terugkrijgen", zegt Taufik. Hij verwoordt het standpunt van de meerderheid van de Indone siërs. Als vanouds verwacht hij een envelopje aan te treffen in zijn stembiljet. Voordat Mariah samen met haar man en twee grote kinderen haar stem uitbrengt, onderhandelt ze eerst met de partijen over het be drag dat ze bieden. „Zo tussen de 15.000 en 50.000 roepias (tussen de 1 en 5 euro)", vertelt ze triom fantelijk. Dat is al weer 5.000 roe pias meer dan vijfjaar geleden. Met 15.000 roepias kan ze een royale rijstmaaltijd met kip en groente eten bij de warung, het straatrestaurant. De Indonesische organisatie Cor ruption Watch (ICW) probeerde voorafgaand aan de verkiezingen de Indonesiërs in televisiefilm pjes uit te leggen dat volgens de spelregels van eerlijke verkiezin gen je geen cadeautjes of geld van partijen mag aannemen. Maar die boodschap is, tot grote frustratie van de ICW-onderzoekers, niet overgekomen. Gezien de astrono mische bedragen die de partijen aan hun verkiezingscampagnes uitgaven, met aan kop de zestien miljoen dollar van Prabowo's Ge- rindra partij, lijkt de stemmenko- perij juist verder te zijn toegeno men. Bij het stemlokaal in Ciputat be grijpen de kiezers ook niet zo goed waar Corruption Watch zich eigenlijk zo druk om maakt. Politici stelen zelf voor miljarden dollars. Mariah heeft net een doos mie gekregen. „Van de partij van Wiranto (de voormalige opperbe velhebber onder president Soehar- to)", zegt ze lachend. Ze vindt dat er geen sprake is van fraude, want ze gaat toch niet op hem stem men. Als Mariah het stemlokaal uit komt, vertelt ze dat het Gerindra, de Beweging Groot Indonesië, van de gepensioneerde generaal en ex-schoonzoon van Soeharto Prabowo Subianto is geworden. Eerder deze week beweerde ze nog te kiezen voor de Strijdende Democratische Partij, de PDI-P, van Jokowi, de populaire gouver neur Joko Widodo van Jakarta. „Ie dereen in dit stemlokaal heeft op Prabowo gestemd. Dan moet ik dat toch ook", verontschuldigt zij zich. Ze laat de inhoud van haar enve lopje zien: 50.000 roepias, het hoogste bedrag. Maar wil ze ook werkelijk dat ex-generaal Pra bowo president wordt? Als com mandant schond hij onder het re gime van Soeharto op grote schaal de mensenrechten. Op 9 juli, als Indonesië een nieuwe president kiest, dan stemt ze op Jokowi, weet ze nu echt heel ze ker. Jokowi is anders dan andere politi ci. Hij geeft veel Indonesiërs het gevoel dat ze met hem wel iets te kiezen hebben. Hij heeft in tegen stelling tot veel andere politici een 'schoon' imago. Ook staat hij erom bekend dat hij bij de 'gewo ne' mensen komt kijken en een praatje met ze maakt, wat in Indo nesië erg bijzonder is. Maar wat doet Mariah als Prabowo straks weer met een zak geld komt? Ze haalt haar schouders op en loopt lachend weg. Hoe anders verloopt de stemming in het dorpje Ciseel dat op twee uur lopen in de bergen van de West-Javaanse provincie Banten ligt verstopt. Het smalle, modderi ge bergpad erheen voert langs die pe ravijnen, over steile heuvels en bruggetjes die op instorten staan. Vreemdelingen komen niet in dit geïsoleerde dorp. Behalve tijdens verkiezingstijd. Dan zien de bewo ners, tot grote hilariteit, de zwe tende en puffende partijkandida ten hun dorpje binnenstrompe- len met partijvlaggen, stickers en T-shirtjes. Voor het dorpshoofd is er altijd een speciale hadiah, een zakje met geld. Nadat hij zijn dui ten had geteld, drong hij jaren lang het hele dorp zijn stemad vies op. Maar vandaag, voor het eerst in de geschiedenis, luisteren de in woners niet meer naar hem. De nieuwe docent Ubai Muchtar (33) van het dorpsschooltje heeft de inwoners de ethische kant van politiek uitgelegd. Als lesmate riaal gebruikte hij Max Havelaar van Multatuli. Het is het pseudo niem van de koloniale, Nederland se ambtenaar Eduard Douwes Dekker die 150 jaar geleden de strijd aanbond tegen de corruptie in dit gebied. Ubai Muchtar heeft de dorpsbewoners uitgelegd dat je zou moeten stemmen op de kandidaat, die je volgens Max Ha velaar zal beschermen tegen de hebzucht van de heersende regen ten. De grootste verliezer in Ciseel is in ieder geval nu al de corrupte gouverneur Ratu (koningin) Atut van de Golkar partij, de politieke machine van de voormalige presi dent Soeharto. Ratu Atut roofde met haar familie de budgetten van onderwijs en gezondheids zorg in de provincie Banten leeg. In Ciseel moeten zwangere vrou wen en zieke kinderen, net als tij dens de koloniale periode, nog steeds met draagdoeken over het glibberige bergpad gedragen wor den. Het dorp stemt op de partij van Jokowi. Een man die zich vooral bekommert om de armen in de samenleving. „Max Havelaar zou ook terecht hebben geconclu deerd dat deze Jokowi de vaderlij ke zorg van de bevolking als zijn eerste plicht ziet", aldus docent Ubai Muchtar. JAKARTA - De partij PDI-P van de razend populaire presidentskandi daat Joko Widodo is volgens de eerste resultaten met ruim 19 pro cent van de stemmen het grootst geworden. Toch is die overwinning minder groot dan gedacht. Het was de ver wachting dat de PDI-P meer zou profiteren van de populariteit van Jokowi, zoals gouverneur van Ja karta Widodo in de volksmond heet. Hij beloofde de kiezers een meer 'op mensen' gericht rege ringsbeleid in een land waar nog steeds meer dan honderd miljoen mensen minder dan 1,50 euro per dag verdienen. De regerende Democratische Par tij van president Susilo Susilo Bambang Yudhoyono bleef fors achter, met 7,7 procent van de stemmen. In totaal mochten zo'n 187 mil joen Indonesiërs gisteren hun stem uitbrengen. Ze stemden niet alleen voor het 560 zetels tellende nationale parlement, maar ook voor 19.000 zetels in de regionale parlementen. De uitkomst van deze verkiezin gen is ook bepalend voor wie er straks mogen meedoen aan de veel belangrijkere presidentsver kiezingen in juli. Stembiljet Medewerkers van een stembureau in Semarang op Java zijn begonnen met het tellen van een deel van de 187 miljoen stemmen, foto Bayu Pamungkas/HH door onze correspondent Wilma van der Maten Kiezer Taufik in Jakarta Onderwijzer Ubai Muchtar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8