Spanning neemt toe in huize De Beleir Geldprijs snelste Zeeuw in marathon Rotterdam Zeelandia Middelburg Thijs Bams: krijgt punt in mindering na opstootje tegen Sarto 34 SPORT KRISKRAS De vijftienjarige Lisan van den Broek voetbalt in het Cl-team van JVOZ. Ze droomt van een debuut in de BeNe league. Op zaterdag 19 april vindt voor de zesde keer de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen plaats. In de ru briek 'Terneuzen is nog ver' blikken we elke week vooruit. Vandaag: Hil- de de Beleir uit Westdorpe. Volgende week zaterdag gaat ze voor de tweede keer de oversteek maken tussen Hulst en Terneu zen. Wie dat tien jaar geleden te gen haar had gezegd, had ze voor gek verklaard. „Ik heb op de mid delbare school nog wel eens aan een veldloopje meegedaan, maar daar is het bij gebleven. JDus ja, een marathon lopen, daar ben ik toch helemaal niet voor wegge legd, dacht ik altijd." Inmiddels is de Westdorpse 49 jaar en loopt ze met gemak soms duurlopen van meer dan dertig ki lometer. Volgende week zaterdag gaat ze op voor haar tweede hele marathon. Stiekem hoopt ze haar tijd van vorig jaar, toen ze na 4 uur en 19 minuten over de eind streep in Hulst kwam, te verbete ren. „Toen ik een paar jaar gele den op de radio het verslag over de marathon hoorde, leek het me ontzettend leutig om zelf ook een keer mee te doen. Ik heb me toen aangesloten bij de loopgroep van Ingrid IJsebaert en daar ben ik enorm gemotiveerd geraakt. Ze hebben me m'n kop zot gemaakt. Ik had nooit gedacht dat ik zover zou kunnen lopen. Toen ik over de finish kwam, had ik een enorm goed gevoel. Dat ik dat had kunnen presteren vond ik onge- looflijk, maar als je blijft doorzet ten kun je een hoop bereiken." De Beleir genoot van elke kilome ter onderweg. Ze prijst vooral het kleinschalige karakter van de Zeeuws-Vlaamse marathon. „Ik heb ook wel eens aan de Ten Mi- les in Antwerpen meegedaan, waar je met honderden lopers in een startvak staat, dat is toch heel anders. Ik vind deze marathon een stuk minder zenuwslopend. Bovendien is het natuurlijk gewel dig om in je eigen omgeving te lo pen met veel bekenden langs het parkoers. Wat ik ook zo mooi vind, is dat er gewoon fietsers mo gen meerijden. Mijn echtgenoot is m'n steun en toeverlaat onder weg en zorgt voor m'n natje en droogje. M'n zonen staan ook op verschillende punten. Zij zijn m'n 'psychologische gellekes', waar door ik weer de finish kan halen." Voor De Beleir kan het inmiddels niet snel genoeg 19 april zijn. „We hebben onlangs nog getraind op het eerste deel van het parkoers van de marathon. Dan beginnen de zenuwen toch weer wel te ko men." En als het kan, hoopt ze er in de slotfase nog een versnellink- je uit te gooien. „Dat zou hele maal geweldig zijn, maar ik ga niets forceren. Als ik weer de fi nish haal, ben ik heel tevreden." Bij de mannen zal de Zeeuwse strijd gaan tussen Sébastièn Schletterer en Erwin Harmes. Schletterer hoopt zijn persoonlijk record, dat nu staat op 2.24.54 uur, flink aan te scherpen. Ook Har mes gaat voor een dik persoonlijk record, maar in zijn achterhoofd zit ook nog de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen. De Middel burger gaat voor twee marathons binnen een week. In Rotterdam hoopt hij zondag een snelle tijd te HENGSTDIJK - Lisan van den Broek wist al op jonge leeftijd dat voet bal haar favoriete sport zou wor den. „Als we op vakantie of op fa miliebezoek in Brabant gingen moest altijd de bal in de auto mee", vertelt haar moeder Angeli- que van den Broek. „Dat is nog steeds zo, want ik houd me het liefst bezig met voet ballen", verzekert de vijftienjarige scholiere tijdens het gesprek op de boerderij van haar ouders in Hengstdijk. Zo ontwikkelde ze zich tot een talentvolle speelster en werd ze gevolgd door scouts van de KNVB. Dat leidde vorig jaar tot haar debuut in Oranje. Ze speelde tot nu toe zeven inter lands: vier voor het nationale meisjesteam onder vijftien jaar en onlangs drie oefenduels met Oran je onder zestien jaar op een toer nooi in Portugal. „Een mooie erva ring." De liefde voor de voetbalsport was er al als kleuter. Op vierjarige leeftijd verhuisde Lisan met haar ouders, haar jongere zusje Aniek, die bij de D-pupillen van Honte- nisse voetbalt en broer Jorn (nu zeventien) van het Brabantse Hil- varenbeek naar het polderland schap van Hengstdijk. Er gaat geen dag voorbij of ze laat haar voeten spreken. Ze traint zes keer per week, waaronder twee kracht trainingen, bij Dennis de Nooijer van Jeugd Voetbal Opleiding Zee land, waar ze in het Ci-team speelt. Ze trapt ook regelmatig met de hond Sem een balletje op het grasveld bij de melkveehoude rij. „Met de eerste hond (Kelly) heb ik ook gevoetbald." De Nooijer roemt haar instelling. „Ze ligt goed in de groep, traint hard en is heel serieus. Ze heeft een goed schot in de benen en is redelijk snel." Minpuntjes vind de oud-profvoetballer nog de hande lingssnelheid en haar scorend ver mogen. „Maar het is natuurlijk uniek dat ze als enige meisje op het hoogste niveau tegen tegen standers uit het betaald voetbal speelt." Lisan van den Broek doorliep bij de voetbalvereniging Hontenisse de F-, E- en D-pupillen en speel de in de C-junioren. Toen ze ne gen jaar was, werd ze al geselec teerd voor het Zeeuwse meisjes team tot elf jaar. Na een jaar op het Reynaertcollege in Hulst ver kaste ze naar het Scheldemondcol- lege in Vlissingen, waar ze haar studie dienstverlening en com mercie uitstekend kon combine ren met de sport. „Het leerpro- Ze ligt goed in de groep, traint hard, is heel serieus en ze heeft een goed schot in de benen gramma wordt aangepast aan de voetbaltrainingen van JVOZ. Lisan van den Broek behoorde aanvankelijk tot een groep van acht meisjes die bij JVOZ C2 trainden, maar het werd al snel duidelijk dat de Zeeuws-Vlaamse het niveau van haar leeftijdsgeno ten ontsteeg. „Ik was te goed voor C2. Daarom speel ik nu in het jon gensteam van Ci. Het is beter voor mij dat ik meer weerstand heb." Ook in de selectiewedstrij den in Zeist voor een plek in het nationale team kwam ze uitste kend voor de dag. Vorig jaar kreeg ze de bekroning met de selectie voor het Nederlands elftal tot vijf tien jaar met interlands tegen En geland (twee keer), Duitsland en België. „We hebben van Enge land gewonnen en verloren. We wonnen van België, maar verlo ren met grote cijfers van Duits land. Die zijn een maatje te groot." Lisan van den Broek werd tegen Engeland uitgeroepen tot de bes te speelster en kreeg een Engels shirt met handtekeningen. „Het shirt hangt voor het raam van mijn slaapkamer", zegt ze trots. De stap naar het nationale team tot zestien jaar ging vrijwel pro bleemloos. Ze haalde de laatste 21 en ging eind februari voor een voetbalweek naar Portugal. „We zaten in een prachtig hotel aan de kust, waar we een vriendschappe lijk toernooi hebben gespeeld. Het was met een temperatuur van 20 graden prima voetbal- weer", vertelt ze. Het Nederlands team verloor met 2-1 van Oosten rijk en Schotland, maar de 1-0 ze ge tegen Noorwegen vergoedde veel. „Alle ploegen waren aan el kaar gewaagd. Zelf heb ik één he le wedstrijd en twee halve wed strijden gespeeld. Twee keer als rechtsbuiten en één keer als rech- realiseren, zes dagen later in Zeeuws-Vlaanderen wil hij mees trijden om de prijzen. Schletterer, die vorig jaar in Hulst de Marathon van Zeeuws-Vlaan deren won, heeft nu alles gezet op Rotterdam. Stiekem hoopt de 41-jarige Middelburger een tijd van rond de 2.20 uur te lopen. Als hij daar enigszins bij in de buurt komt, betekent dat eveneens een verbetering van het Zeeuws re cord bij de Mannen 40. Vorig jaar was Schletterer de snelste Zeeuw in Rotterdam. Bij de vrouwen was die eer wegge legd voor Paola van Gilst uit Goes. De atlete van AV'56 doet dit jaar weer mee. Ook Leonie Ton staat zondag aan de start op de Coolsingel in Rotterdam. Ze won in 2010 de Marathon van Zeeuws-Vlaanderen en in 2009 de Kustmarathon. Tegenstander Sarto kreeg precies dezelfde straf. Volgens voorzitter Walter Blondeel heeft zijn club nog wel een bezwaarschrift inge diend maar dat is door de tucht- commissie van de KNVB afgewe zen. De vlam sloeg in de pan na dat een voetballer van Sarto een overtreding maakte op een speler van Zeelandia Middelburg. De Til- burger werd hiervoor met een ro de kaart van het veld gestuurd. Een aantal wisselspelers liep ver volgens het veld in, waarna de scheidsrechter besloot tot een af koelingsperiode van tien minu ten. De wedstrijd werd vervol gens gewoon uitgespeeld. De scheidsrechter had volgens Zeelandia Middelburg geen mel ding gemaakt van het incident op het wedstrijdformulier maar een aanwezige rapporteur van de KN VB deed dat wel. Het duel telde mee voor de twee de periode en was een inhaalwed strijd. Zeelandia Middelburg zakt nu een plaats op de ranglijst. „We moeten er zondag maar een schepje extra bovenop doen om dat punt snel weer terug te pak ken", zei Blondeel gistermiddag. door Maurice Steketee WESTDORPE - Tijdens de eerste edi tie van de Marathon van Zeeuws- Vlaanderen volgde Hilde de Beleir uit Westdorpe de wedstrijd via de radio, het jaar erop ging ze kijken, in 2011 besloot ze mee te doen aan een van de afwachtingslopen, weer een jaar later liep ze mee in de estafettemarathon en vorig jaar volbracht ze de hele marathon. „Ik heb de bacterie van het hardlopen gekregen", vertelt de Zeeuws- Vlaamse. „Het is begonnen met een rondje van vijf kilometer, ik had nooit gedacht een hele mara thon te kunnen lopen." Lisan voetbalt zelfs met de hond door Maurice Steketee MIDDELBURC - Tientallen Zeeuwen doen komende zondag mee aan de marathon van Rotterdam. Per pro vincie krijgen de snelste man en vrouw van Zeeland een beker, een geldprijs van vijfhonderd euro en een eervolle vermelding in de ere- gallerij. door Aector Dooms Dennis de Nooijer door Maurice Steketee MIDDELBURG - Voetbalclub Zeelan dia Middelburg krijgt een punt in mindering na een opstootje tijdens de competitiewedstrijd met Sarto eind maart. Ook moet de zon dag-tweedeklasser honderd euro boete betalen. vr 1 Thijs Bams

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74