m Kom langs als hoofdpijn jouw leven beïnvloedt Alternatief weekmarkt Breskens 66 Zondagse kamer, opkamer en toilet buiten de deur maken het huis echt af als museum 24 ZEEUWS-VLAANDEREN w CHTMUSEUM Een ruim een eeuw oud huisje in Nieuwvliet functioneert vanaf morgen als klederdrachtmuseum. René Boogaarts nieuwe dirigent in Lamswaarde Deel archieven Hulst voorlopig niet beschikbaar Uit de zorg >5ï Soms kan Judy Doolaege (29) zich het hoofd breken over de vraag waar klach ten van een patiënt van daan komen. Ze zou er hoofdpijn van kunnen krijgen. Nou gebeurt dat ook weer niet veelvuldig, neurologieverpleeg- kundige Judy heeft niet zo vaak last van hoofdpijn. En als het al het geval is, dan is die pijn in niets te vergelijken met de vaak knallende koppijn van haar pa tiënten. Het ziekenhuis in Terneu- zen heeft sinds begin 2013 een hoofdpijnpoli, die een dagdeel per week wordt bemand door Judy. Dat wat niet tastbaar is, boeit haar. „Eerst beoordelen wij een verwijzing van de huisarts. Den ken wij vervolgens iets te kunnen betekenen, dan nodigen we de pa tiënt uit voor een gesprek met een neuroloog. Zo krijgen wij een beeld van het soort hoofdpijn, werk en de gezinssamenstelling. Soms voelt de neuroloog al eens aan wat spieren, bijvoorbeeld als er ook nekklachten zijn." Judy is voornamelijk belast met de controleafspraken. „Het is vaak een kwestie van proberen tot je de juiste medicatie te pakken hebt. Er is niet één middel, omdat elke patiënt anders kan reageren op bepaalde medicijnen." Medicatie is niet de enige optie. „Wij kiezen voor een brede bena dering. We schakelen de fysiothe rapeut in voor het aanpassen van een houding of relaxatieoefenin gen. En sinds kort is ook een psy choloog verbonden aan ons hoofd pijncentrum, die mensen helpt om te gaan met hoofdpijn." Niets kan op routine op de poli neurologie. „Natuurlijk zie je wel gelijkenissen in klachten, maar el ke patiënt beleeft het anders. De een is wat optimistischer dan de ander. En de ene patiënt kan meer pijn verdragen dan de an der. Bijna iedereen heeft wel eens hoofdpijn, maar als het je dage lijks leven gaat beïnvloeden moet je echt bij ons langskomen. Wij zoeken naar een dragelijke situa tie. Soms is het niet mogelijk dat het een 'tien' wordt en de patiënt voor altijd hoofdpijnvrij zal zijn, maar als wij het cijfer van bijvoor beeld een 'vijf naar een 'acht' kun nen opkrikken, is dat ook een mooi resultaat." NIEUWVLIET - De 'kraamkamer' vindt Jenny Rosendaal het aller mooist. „Kijk toch eens hoe die boer naar zijn vrouw en kind kijkt. Prachtig toch." De voorzitter van de Stichting tot Behoud van de Cadzandse Dracht is - met een handvol andere vrij willigers - druk bezig met de in richting van het museum in Nieuwvliet dat vrijdag wordt geo pend. De mooie (zondagse) ka mer en de keuken zijn al zo goed als klaar. Na een bezoek aan beide vertrekken, weet de leek een stuk meer van de kleding die vroeger in het Land van Cadzand werd ge dragen tijdens diverse gelegenhe den. Zo ziet iedereen in de zondagse kamer er op zijn paasbest uit. Twee dames, die verstelwerk doen aan tafel, dragen kanten kar- kasse mutsen,(nep)sieraden en hun zondagse kleedje. Oma, die in het hoekje zit te breien, is ge kleed in rouwkleding. Rosendaal wijst op de 'ebonieten rouwbro- che' op haar borst. „Deze kamer werd echt alleen op zondag ge bruikt. Al kropen de mensen 's avonds wel in de bedstedes, die in de kamer stonden." Rosendaal is heel blij dat de stich ting het uit 1912 daterende pand waarin het museum is gevestigd van een particulier kan huren. De kastenwand met bedstedes, de op kamer en het - weliswaar gemo derniseerde - buitentoilet waren er al. En de originele binnenlui- ken in de zondagse kamer zorgen er voor dat de collectie poppen niet wordt aangetast door fel zon- licht. De luiken dragen aan de bui tenkant nog de originele blauwe kleur. „Die kleur zou vliegen bui- tenhouden. Of dat waar is en waar dat dan door komt, moet ik nog eens proberen te achterha len", lacht Rosendaal. De afbeelding in trompe l'oeil op de schouw vindt Rosendaal schit terend. De zondagse kamer is te vens de pronkkamer van de collec tie. Maar ook de keuken, de opka mer en de zolder mogen er we zen. In de keuken staat de meid - getooid met werkmutsje, flern- mings en een grove rok - in een pot te roeren. Moeder, gekleed in 'doordeweekse' jurk met middag muts, mijmert aan tafel, terwijl een kind aan de andere kant zit. Dat kind verhuist nog naar de mooie voorkamer, want hij is ge maakt van papiermaché. Zijn 'zus je' in de voorkamer is een 'gewo ne' pop, dus die kan beter in de keuken zitten, oordeelt de voorzit ter. Overigens staat op zolder nog een heel peloton poppen, gekleed in een scala van Zeeuwse kleder drachten. De vrouw, die de prach tige collectie schonk, is helaas on langs overleden. MUSEUM CADZANDSE DRACHT OFFICIEEL OPEN LAMSWAARDE - De fanfare Vrij heid Eendracht in Lamswaarde heeft vanaf donderdag 17 april een nieuwe dirigent: René Bo- gaarts uit Bergen op Zoom. Na een dienstverband van vier jaar heeft Ger Blom besloten om te stoppen als dirigent. Blom gaat de gemeentepolitiek van Vlissingen in en heeft daardoor geen tijd meer voor de fanfare. René Bo- gaarts is een bekende voor de fan fare. Tijdens de ziekte van Blom heeft hij het orkest vorig jaar drie maanden geleid. Bogaarts is do cent aan de Zeeuwse Muziek school en dirigeert ook de fanfa res in Oosterland en Dirksland. Dat zei wethouder Conny Alme- kinders dinsdag in een commissie vergadering van de Sluise gemeen teraad. De ondernemers op de weekmarkt willen graag verhui zen naar het Spuiplein. Almekin- ders begrijpt dat wel, maar ziet ook praktische bezwaren aan een nieuwe stek op het Spuiplein. Tot opluchting van Ronald Lohman, eigenaar van de Plus-supermarkt in het winkelcentrum aan het Spuiplein. De marktkooplui wil len gebruik maken van de parkeer plaats van het winkelcentrum. Lohman sprak dinsdag de com missieleden toe. Hij noemde de marktkooplui 'free riders'. „Als ze te weinig klanten trekken, moe ten ze, net als andere onderne mers, zichzelf beter promoten en nadenken over de tijden waarop ze daar staan. En niet vlak vóór de ingang van mijn winkelcentrum gaan staan." Lohman wees erop dat hij fors heeft meebetaald aan de aanleg van het Spuiplein met de parkeerplaats en dat hij jaar lijks 30.000 euro huur betaalt voor de parking. De marktkooplui willen naar het Spuiplein omdat het Oranjeplein de laatste jaren veel rustiger en stiller werd door sluiting van een aantal winkels. Lohman ziet een andere oplossing. „Verplaats acti viteiten als maandelijkse thema- markten van het Spuiplein naar het Oranjeplein." Parkeerplaatsen rond het Spuiplein kunnen tij dens die markten gewoon wor den gebruikt, waardoor 'Lohmans parking' niet vol staat met markt- bezoekers. Klanten voor de win kels hebben weer plek en Loh man lijdt geen omzetverlies. Wethouder Almekinders praat volgende week verder met de marktkooplui. Daarbij komt een nieuwe plek aan de 'voorkant' van het Oranjeplein, meer in het zicht, ook ter sprake. HULST - Vanwege de bouw van een nieuwe archiefruimte en de verbouw van het huidige archief is een deel van de Hulster archie ven elders opgeslagen en dus niet beschikbaar. Het gaat om de ar chieven over de jaren 1815-1970 van de voormalige gemeenten Clinge, Graauw, Hulst en Sint Jan steen. De notulen van vergaderin gen van B en W en de gemeente raden uit die periode kunnen wel worden ingezien. De werkzaamheden duren zeven maanden en dan zijn er nog twee maanden nodig om de nieuwe ar chiefruimte gebruiksklaar te ma ken. EF Hl_ J door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, een van de grootste werkgevers in de regio. In deze aflevering Judy Doolaege van de hoofdpijnpoli. I Judy Doolaege: „Op de poli neurologie kan bijna niets op routine. Er zijn gelijkenissen in klachten, maar elke patiënt beleeft het anders." De Cadzandse dracht in stij 1 gepresenteerd door René Hoonhorst Jenny Rosendaal Een inwoner van Nieuwvliet be dacht de naam voor het museum over de Cadzandse Dracht. Die naam wordt morgen officieel onthuld tijdens de opening. Schoolkinderen in oude dracht en muzikanten in officiële kleder dracht verhogen de sfeer. In het museum tonen poppen van papiermaché (afkomstig van de Schotse Huizen in Veere) en speel goedpoppen de diverse drachten. Ook zijn onder meer pannen, sto ven, serviesgoed en (nep)bijou- terieën te zien. Het museum is woensdag- en za terdag (juli en augustus dagelijks) open van 13.00 tot 17.00 uur. Entree 3 euro; kinderen van 6 tot 12 jaar 2 euro; onder 6 jaar gratis. door Martijn de Koning BRESKENS - De weekmarkt in Bres kens wordt misschien verplaatst naar een andere plek op het Oran jeplein, dichterbij het drukke Spui- plein. De gemeente Sluis bekijkt momenteel die mogelijkheid, waar voor eventueel een aantal bomen moet wijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68