PZC en de Drvkkery beginnen serie lezingen Begin herdenkingsjaar Aannemer Oosterland moet nieuwe afschaffing slavenhandel huizen slopen door te korte heipalen Alarm Sluiten kerken Zeeland is sinds drie jaar in stroomversnelling terecht gekomen 22 ZEELAND SYMPOSIUM DORPSKERKEN EF donderdag Nou nee, dat was gis terochtend niet be paald lekker wakker worden. Op de wek kerradio hoorde ik een meneer op zorgelijke toon spreken over de dreigende situatie in Oekraï ne. Een Derde Wereldoorlog staat weliswaar nog niet voor de deur, maar met die Russen weet je het maar nooit; mis schien, dacht ik, is het niet zo'n gek idee om eens op Markt plaats op zoek te gaan naar een prettig geprijsd schuilkeldertje uit de tijd van Koude Oorlog 1. Toen ik de krant van de deur mat plukte, sloeg de schrik me opnieuw om het hart. Ik doe er verstandig aan om mij voortaan in een soort harnas hijsen als ik mijn wekelijkse wandelingetje wil maken in het recreatiegebied De Piet aan de rand van ons dorp. Want, zo begreep ik, in de bossen loert 'de stille sloper*. Ja, 'stille slo per*, zó wordt de teek in het krantenartikel genoemd: een nietig beestje dat ons bloed wel kan drinken en - als het zich heel erg kwaad maakt - ons zelfs in een rolstoel kan doen belanden. De toestand is kenne lijk dermate ernstig, dat deze courant er een hoofdredactio neel commentaar (onder het kopje 'Tekenalarm') aan wijd de. Landjepik spelende Russen, op rukkende legers 'stille slopers' die zich in het struweel schuil houden - alle reden om de sire nes te laten loeien, zou je zeg gen. Maar ja, dat gaan niet hé, in Zeeland, die dingen doen het hier niet. Toen maandag tijdens de maandelijkse test overal in het land de sirenes jankten, bleef het in Zeeland lekker stil dankzij een niet ge heel wakkere functionaris die verzuimd had op een knopje te drukken. Ik hoop dat-ie is ont waakt als de nood echt aan de man komt. Voor alle zekerheid heb ik dus toch maar even op Marktplaats rondgekeken of ik een leuke schuilkelder op de kop kon tikken. Niet gevonden natuurlijk. Wél een Wehr- machthelm (200 euro) uit WO II. Heb ik in elk geval iets om op mijn hoofd te zetten als ik morgen een wandelingetje in De Piet ga maken. MIDDELBURG - De PZC en boekhan del de Drvkkery in Middelburg or ganiseren samen een serie literai re bijeenkomsten. Onder de titel 'PZC-lezing in de Kloveniersdoe len' wordt morgen de eerste bij eenkomst in het kader van die se rie belegd: de presentatie van de biografie van Gommert de Kok (1924-1985), oud-hoofdredacteur van de PZC. In de Middelburgse Kloveniersdoelen praten biograaf Eric-Jan Weterings, Elsevier- hoofdredacteur Arendo Joustra en hoofdredacteur Peter Jansen van MIDDELBURG - Terwijl elders in Ne derland sinds de jaren zestig van de 20e eeuw kerken bij bosjes slo ten, verliep dit proces in Zeeland traag, afgezien van Vlissingen. Sinds drie jaar is er sprake van een inhaalslag. In Zeeland sloten sinds de vorige eeuw tientallen kerken door de komst van de PKN, fusiekerk van hervormden, gereformeerden en lutheranen. Sinds 2000 is er voor het eerst sprake van sluiting op grote schaal door ontkerkelijking. Twintig van de 31 kerken die sinds 2000 door de secularisatie en/of de daarmee gepaard gaande schaalvergroting sloten waren dorpskerken. In 's Heer Hendrikskinderen wordt morgen een symposium ge wijd aan de toekomst van dorps kerken. Deelnemers zijn Karin van den Broeke uit Wissenkerke (voorzitter PKN-synode), Jo-An- nes de Bat (wethouder Goes) en Harry van Waveren (voorzitter kerkenraad Protestantse Gemeen te Goes). In de Kanaalzone sloten intussen zes van de negen RK kerken en West-Zeeuws-Vlaanderen wacht soortgelijke kaalslag, later gevolgd door katholiek Walcheren. De RK kerken op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland blijven alle open. Afgezien van sluitingen in Middel burg (op termijn) en Vlissingen) treffen die ook in protestantse hoek vooral dorpen. De ogen zijn in katholiek Zeeland nu gericht op de parochie Maria Sterre.der Zee in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen. Het bestuur bezint zich over de toekomst van haar 13 kerken in het meest room se deel van Zeeland. Volgens se cretaris Stan Bosman wordt zorg vuldig gehandeld. De leden heb ben schriftelijk aan kunnen geven hoe zij er tegenaan kijken. Bos man: „Wij zijn bezig met het ver werken van de resultaten van de enquête. De bedoeling was meer achtergrondinformatie te krijgen over de betrokkenheid van de pa rochianen en hun deelname aan de erediensten voor het geval de kerk in hun kern zou moeten slui ten. De komende maanden wor den de voorlopige aanbevelingen van de gebouwencommissie ge toetst aan het pastorale plan van de parochie. Daarna wordt het be stuur ingelicht, dat dan een voor lopig besluit neemt."Tenslotte neemt bisschop Jan Liessens de fi nale beslissing. Hoe het ook uitvalt: behalve op Walcheren, oostelijk Zuid-Beve land en Tholen wordt het op het Zeeuwse platteland op zondag steeds moeilijker om nog klokge lui te horen. de PZC vanaf 20.00 uur over jour nalistiek toen en nu. Na een inlei ding van oud-PZC-directeur Koos Scherphuis leidt PZC-verslagge- ver Jan van Damme het gesprek. Donderdag 5 juni wordt de twee de lezing gehouden. PZC-verslag- gever Ernst Jan Rozendaal spreekt dan met Volkskrantcolumnist Bert Wagendorp over zijn roman Ventoux, waarvan ruim 100.000 exemplaren zijn verkocht. SCHAALVERGROTING BEDREIGT DORPSKERKEN In de Zeeuwse Bibliotheek begint om 15.00 uur een programma met lezingen en presentaties. Dit jaar is het tweehonderd jaar geleden dat Nederland de slavenhandel af schafte. De nationale herdenkings bijeenkomst wordt zaterdag 14 juni in Middelburg gehouden. In de loop van het jaar zijn er exposi ties en bijeenkomsten. Met de bijeenkomst in de Zeeuw se Bibliotheek morgen wordt het herdenkingsjaar officieel geo pend. Burgemeester Harald Berg- mann van Middelburg opent de bijeenkomst. Inge Zwart, studen te van het University College Roosevelt, presenteert vervolgens de Amnesty International Rights- walk app. Aan de hand van de app - getiteld 'Cacao, suiker en sla ven' - kan een stadswandeling worden gemaakt. Journalist Mar cel van Engelen geeft een lezing over zijn boek Het kasteel van Elmi- na. Van Engelen reisde naar Gha na, waar Elmina eeuwenlang een belangrijke rol speelde in de sla venhandel. Zijn boek was vorig jaar genomineerd voor de Zeeuw se Boekenprijs. Sommige huizen in plan De Nieu we Gooye in Dirksland zijn zeven centimeter verzakt. „Het maken, leveren een aanbrengen van de funderingen hebben we uitbe steed", zegt Kees Flipsen, die Boo gert Bouw in deze zaak adviseert. „Het berekenen van de fundatie heeft weer iemand anders ge daan. In het samenspel van die on deraannemers zijn fouten ge maakt." Dat de heipalen te kort waren, was al in november bekend. De bouwwerkzaamheden, die Boo gert uitvoert in opdracht van pro jectontwikkelaar Estate Invest, werden daarna stilgelegd. Flipsen: „We hebben eerst geprobeerd de funderingen te versterken. Gaan deweg kwamen we erachter dat de schade veel groter was. Slopen en herbouwen bleek de beste op lossing. Herstellen zou duurder zijn geworden dan slopen." De kopers van de 27 huizen zou den deze zomer hun woning be trekken. Dat wordt nu oktober of november. Flipsen: „Ik heb niet gehoord dat er mensen in acute problemen komen omdat hun huis. later klaar is dan verwacht. Maar als dat wel zo blijkt te zijn, dan gaan we gezamenlijk naar een goede oplossing zoeken." De herbouw van de huizen ge beurt in fasen en begint volgende week. De verkeerde berekende pa len vormen een forse schadepost voor hoofdaannemer Boogert. Flipse: „We praten met de verze kering en met partijen die moge lijk aansprakelijk worden ge steld." Een bedrag wil Flipsen niet noemen. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Klokgelui sterft langzaam uit door Willem Staat Cijfers over kerksluiting www.pzc.nl/monnikenwerk Pagina 28 en 29: Gommert de Kok was een begrip in Zeeland I Karin van den Broeke In Zeeland waren 300 kerken in gebruik per 1 januari 2011. Sindsdien zijn er 14 bedehuizen gesloten in de provincie. Van de 44 sluitingen in Zeeland sinds 2000 waren er 24 geheel of in grote mate het gevolg van de ontkerkelijking. Gebouwen die zijn vervangen door een ander bedehuis of naar andere genootschappen overgin gen zijn niet meegeteld. Voor de eeuwwisseling was Vlissin gen de enige stad in Zeeland waar de ontkerkelijking vroeg inzette. Tot en met 2020 worden in Zee land nog eens ruim twintig kerken onttrokken aan de eredienst. De parochie H. Maria Sterre ter Zee beraadt zich over de toe komst van haar 13 kerken in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen. In dorpen waar nu nog een PKN-kerk bestaat van gerefor meerde en hervormde signatuur wordt een van beide gesloten. Op het platteland fuseren PKN- kerken tot steeds grotere regiona le verbanden. Dat leidt tot sluiting van nog meer dorpskerken. MIDDELBURG - Morgen wordt in Middelburg het nationale herden kingsjaar van de afschaffing van de slavenhandel geopend. door Ton van den Nouweland DIRKSLAND - Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland gaat 27 nieuwbouw huizen in Dirksland slopen en her bouwen. Boogert heeft te korte hei palen gebruikt, waardoor de wonin gen verzakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66