Vrijwilligers onderhoud begraafplaats gezocht Leefbaar Reimerswaal wil klachten over 'autoritaire' boa verzamelen 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Vlissingen NIEUWE KERK ZIERIKZEE Vlissingen herdenkt verzet tegen Spanjaarden Middelburger Bert Hector geridderd De Nieuwe Kerk in Zierikzee ging gisteren officieel een nieuw leven in als multifunctioneel centrum. VLISSINGEN - Tijdens het evene ment Viering Vlissings Verzet wordt zondag nagespeeld hoe de Vlissingers zich op 6 april 1572 be vrijdden van de Spanjaarden. Volgens overlevering riep de pas toor destijds de kerkgangers op de strijd aan te gaan met de Spaanse bezetters. Zondag wordt in de Sint Jacobskerk in Vlissingen de kerkdienst van destijds nage speeld, met medewerking van de zanggroep Vlis-singers en de dansgroep Dreamdance. Daarna verlaat de bevolking in op roer de kerk. Voor de optocht wor den nog deelnemers gevraagd in middeleeuws aandoende kledij. Op het Rondeel zijn zangkoor Scharretjoe en de stadsomroeper aanwezig. Burgemeester Letty Demmers geeft daar (om 14.15 uur) het startschot voor het evene mentenjaar 2014. Daarna wordt nagespeeld hoe Don Pacheco wordt opgepakt voor de reptielenzoo Iguana. Er zijn tal van activiteiten op het Bel- lamypark, onder meer een spring kussen voor kinderen, de Paddel tje kindershow en een demonstra tie Flamencodansen. MIDDELBURG - Een verbinder en een probleemoplosser. Vanwege die karakteriseringen kreeg Bert Hector uit Middelburg gisteren door burgemeester Harald Berg- mann de versierselen opgespeld die horen bij een Ridder in de Or de van Oranje-Nassau. Dat gebeurde in Galerie T aan de Turfkaai, die Hector runt met zijn vrouw Lia. Hij hield er zijn af scheidsreceptie als medewerker bij het Ministerie van Binnenland se Zaken en Koninkrijksrelaties. Hector hield zich onder meer be zig met de afstemming tussen pro vincie en rijk op het gebied van volkshuisvesting en stedelijke ver nieuwing. Hij vroeg ook aandacht voor de krimpproblematiek en was lang actiefin VAC Zeeland. ZIERIKZEE - „Een kerk biedt hou vast, vertelt verhalen over ons erf genaamschap en heeft een func tie als ontmoetingsplek." Met die zin vatte prof. dr. Herman Pleij treffend samen welke emoties ge moeid zijn met het voortbestaan van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Na een restauratie en herinrich ting van ruim twee jaar, begon gisteren officieel een tweede le ven voor dit monumentale neo-classicistische kerkgebouw. Het Rijk trok er 1,5 miljoen euro voor uit, provincie en gemeente droegen aanzienlijk bij aan de zeer noodzakelijke restauratie en dankzij een royale gift van een schenker die onbekend wil blij ven, was de herinrichting tot mul tifunctionele ruimte mogelijk. Was een eerder plan daartoe van uit de gemeentepolitiek twaalf jaar geleden nog niet levensvat baar wegens fel protest vanuit reli gieuze hoek, inmiddels bleek de tijd daar wel rijp voor. Te meer daar de Nieuwe Kerk alleen als godshuis geen voortbestaan meer had. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken ontfermde zich in 1977 al over dit monument. Voorzitter mr. Karei Flos memoreerde het gistermiddag nog eens. Ook dat zijn stichting afhankelijk is van subsidie voor het behoud van mo numentale kerken in Zeeland. Aan prof. mr. Pieter van Vollenho ven de eer de officiële openings handeling te verrichten. Daarvoor daalde vanuit de kap van de kerk een koker in de Zierikzeese kleu ren rood/zwart naar beneden. Restaureren voor leegstand heeft geen zin. Een herbestemming is van levensbelang Van Vollenhoven haalde daaruit de tekst van het door predikant Michiel de Zeeuw geschreven ope ningslied. Vervolgens werd dat ge zongen door vocaal ensemble Waisisi onder leiding van Mar van der Veer en met medewer king van het Zeeuwsch Koper Col lectief en Rinus Verhage (orgel). Van Vollenhoven was tot eind 2013 voorzitter van het Nationaal Restauratie Fonds. Hij sprak uit er varing dat restaureren voor leeg stand zinloos is. Ook plaatsvervan gend directeur Jan van de Voorde van de Rijksdienst voor het Cultu reel Erfgoed benadrukte het be lang van herbestemming. Hij sprak in dit verband zijn teleur stelling uit over de gang van za ken bij de Timmerfabriek in Vlis singen. Daarvan leek de herbes temming verzekerd voorafgaand aan de restauratie, maar het pand staat nu het grootste deel van de tijd ongebruikt. Voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee ziet de toe komst er beter uit. De gebruiks mogelijkheden voor theateractivi teiten en andersoortige bijeen komsten zijn legio. Hoewel die bij de presentatie gistermiddag nog niet optimaal werden benut. Door bijvoorbeeld de geluids schermen ongebruikt te laten, liet de verstaanbaarheid door de na galm behoorlijk te wensen over. „Ik zal langzaam en gedragen spre ken", beloofde Herman Pleij, we tend dat zijn bevlogenheid het hem moeilijk zou maken die be lofte te houden. Vol vuur ging hij in op de functie van kerkgebou wen als openbare ruimte en over het houvast dat kerken bieden wat betreft de nederzettingsge schiedenis van een volk. Ook ver tellen monumentale kerken in dit land volgens hem het verhaal van verdraagzaamheid en van de Ne derlandse gedoogcultuur. Burgemeester Gerard Rabelink be dankte de gasten voor hun in breng en vooral de Stichting Oude Zeeuwse Kerken voor haar inzet voor de Nieuwe Kerk. Hij er kende dat, specifiek door inspan ningen vanuit de gemeenschap zelf, Zierikzee sinds lange tijd kan bogen op een concentratie van culturele voorzieningen. OPENINGSMANIFESTATIE Volgende week donderdag 17 april is daarom een 'open werkdag' voor iedereen die interesse heeft om mee te werken. Volgens SLZ verkeren veel histori sche begraafplaatsen in Zeeland in een-matige tot slechte staat van onderhoud. „Het ontbreekt vaak aan tijd, ar beid en geld om onderhoudswerk zaamheden uit te voeren. Met na- me waar sprake is van achterstal lig onderhoud is veel arbeidsinzet en specifieke deskundigheid no dig", aldus de stichting. Belangstellenden zijn om 9.00 uur welkom op begraafplaats Loo- perskapelle aan Kapelleweg. Na de toelichting en rondleiding over de begraafplaats door mede werkers van SLZ wordt, na de kof fie, begonnen met de werkzaam heden, als schoffelen, wieden, har ken, snoeien en opruimen. Rond de klok van 12.15 uur wordt deze ochtend beëindigd. Om 13.00 uur begint een zelfde pro gramma op begraafplaats Brijdor pe aan de Hoogenboomsweg. Volgens fractievoorzitter Marien Weststrate houdt de boa, die in dienst is bij de gemeente, een 'klopjacht' op burgers die 'toeval lig eens hun auto eventjes ergens langs de kant zetten'. „Het lijkt er op of deze man strepen moet ha len door zoveel mogelijk bekeurin gen uit te schrijven." Weststrate hekelt deze vermeende aanpak. Volgens hem moet de boa stop pen met 'politieagentje spelen' en 'de bevolking van Reimerswaal la ten sidderen en beven'. Naar aanleiding van een conflict afgelopen weekend waarbij de boa boetes schreef voor verkeerd geparkeerde auto's rond autobe drijven op bedrijventerrein Oost polder in Krabbendijke, had West strate maandag een gesprek met de boa. „Daarin heb ik hem ge zegd dat hij zijn attitude moet aanpassen." Het in de ogen van Weststrate vruchteloze gesprek heeft hem doen besluiten actie te gaan voeren. „Ik zal deze man blij ven volgen zolang ik in de poli tiek zit." Een meldpunt voor klachten is daarin de eerste stap. Burgemeester Jan Huisman vindt een meldpunt 'volstrekt overbo dig'. „Ik vind dit ook geen taak van een raadslid. „Als mensen klachten hebben, moeten ze die bij de gemeente indienen." Huis man zegt dat de klachten over de boa erg meevallen. „Ze zijn op één hand te tellen." Het beeld van de autoritaire houding dat West strate schetst herkent Huisman niet. „Onze boa gaat op zorgvuldi ge en adequate wijze te werk." Kerk geeft houvast en door AM Pankow Prof.mr. Pieter van Vollenhoven I Dirigent Mar van der Veer, ooit fel tegenstander van theater in de Nieuwe Kerk, had nu met zijn koor Waisisi een groot aandeel bij de heropening. Vandaag (do. 10 april): Zangavond Christelijk Gemengd Eilanden koor; 20.00 uur; vrij toegankelijk. Vrijdag 11 april: Centree: Sing and Swing-In, 20.00 uur; kaarten via website Centree. Zaterdag 12 april: Matthaus-Pas- sion, vocaal ensemble Luscinia van Schouwen-Duiveland en koor Hor tus Musicus Religiosus uit Bergen op Zoom, 19.30 uur, uitverkocht. Dinsdag 15 april: Bijeenkomst Ser- LOOPERSKAPELLE - De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) zoekt vrijwilligers die willen helpen met het groenonderhoud op de oude begraafplaatsen van Loopers- kapelle en Brijdorpe. door Joeri Wisse KRABBENDIJKE - Leefbaar Reimers waal roept burgers in de gemeente op alle klachten over het optreden van de gemeentelijke buitenge woon opsporingsambtenaar (boa) te melden bij de partij. Leefbaar gaat hiertoe oproepen via adverten ties en middels de eigen website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56