Kapelle blij met 'meld misdaad anoniem' Buurtbemiddeling in Goes succes Geen Zeeuwse giften expo Ramp in Arnhem Winst voor meiden Zierikzee 24 SCHOUWEN-DUIVELAND RIVIERCRUISES Voor Zierikzee is het een record: een cruiseschip van 135 meter. In Bruinisse meren ze wekelijks af. F KAPELLE - De verdachte van drugs dealen die dinsdag in zijn woning in Kapelle werd aangehouden, heeft dat te danken aan de moge lijkheid misdaad anoniem te mel den. Burgemeester Anton Stapel kamp van Kapelle waardeert die melding. „Het helpt de georgani seerde misdaad tegengaan." Stapelkamp is zich er terdege van bewust dat ook in Kapelle dingen gebeuren die het daglicht niet kunnen verdragen. In een jaarver slag meldde de politie in 2011 nog dat er in Kapelle nauwelijks over last van drugs wordt ervaren. Het had dan ook geen prioriteit om er achteraan te gaan. Stapelkamp: „Overlast is er nog steeds niet. We hebben geen cof feeshops en de enige growshop die we hadden, heeft de activitei ten gestaakt. Maar dat wil nog niet zeggen dat er hier geen wiet wordt geteeld, XTC geproduceerd of hard drugs worden verhandeld. We hebben alleen alles nodig om erachter te komen wie, waar en hoe. De burger kan daarin een be langrijke rol spelen." De instrumenten die de overheid zelfheeft, zijn niet overdadig. De gemeente Kapelle past de wet Bibop toe, waarin vergunningen voor de drank- en horecawet, ex ploitatievergunningen en bouw vergunningen hoger dan vijf ton tegen het licht worden gehouden voor een integriteitsbeoordeling van de aanvragers. „Ook hebben we het Damo- cles-beleid, maar dan is het kalf al verdronken", aldus Stapelkamp. Panden die voor dergelijke doel einden worden gebruikt, gaan dicht in de hoop dat dat af schrikt." Stapelkamp vermoedt dat Kapelle ook wel aantrekkelijk is voor ge boefte. „Vlakbij de grote weg, lekker over zichtelijk, keurig en rustig. Laten we het maar goed in de gaten hou den met z'n allen." Burgemeester roept inwo ners op alert te zijn op georganiseerde drugscrimi naliteit. ZIERIKZEE - Economiewethouder Ad Verseput is er dol op. Hoe meer cruiseschepen er naar Schouwen-Duiveland komen, hoe beter het is. Maar de middenstand van Zierik zee keek gisteren op zijn neus. De 155 Amerikanen aan boord van de ms Amadeus Silver werden recht streeks de bus in gedirigeerd voor een excursie naar Neeltje Jans en Veere. Het schip arriveerde om 12.30 uur en voer twee uur later leeg naar Veere, waar de passagiers weer aan boord kwamen. Een dag tevoren stond winkelier Kees Verkerke handenwrijvend in zijn speelgoedzaak aan de Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee. „Cruise- passagiers lopen hier door de straat op weg naar het Haven plein. Grote dingen kopen ze niet, daar hebben ze geen plek voor, maar wel veel kleine dingen. Toch al gauw voor een paar honderd eu ro. Ik wil elke dag wel een cruise schip in de haven." Dat is wat veel. Volgens opgave van de stichting Zeeland Cruise Port, dat de provincie promoot bij de cruiserederijen in binnen- en buitenland, ontving Zierikzee in 2012 zeven schepen en Bruinisse 32. Het jaar 2010 was top met 46 schepen in Bruinisse en negen in Zierikzee. De Amadeus was giste ren de derde die Zierikzee aan deed. „Juist hierom hebben we geïnvesteerd in de havens," zegt wethouder Verseput. „De cruise vaart levert een wezenlijke bijdra ge aan ons toeristisch product." De Zierikzeese winkeliers hadden gisteren dan pech. Maar veel crui sepassagiers maken uitstapjes op Schouwen-Duiveland. Bijvoor beeld naar het Watersnoodmu seum of naar wijnboerderij De Kleine Schorre. En waar toeristen zijn, daar geven ze geld uit. Hoe veel? Dat weet niemand. Dat viel gisteren noch bij gemeente, noch bij VW of Zeeland Cruise Port te achterhalen. Rekenwerk van de gemeente Nij megen geeft wel een idee. Daar meren jaarlijks 500 tot 600 rivier- cruisers af. Die brengen een half miljoen in het laatje. Een ton is havengeld. Deel de overblijvende vier ton door 550 boten en je komt op ongeveer 750 euro aan be stedingen aan de wal per schip. Het cruiseseizoen duurt maar drie maanden, vertelt de Zierik zeese havenmeester Wim Fokker. „Vooral april en mei. 's Zomers kunnen we ze niet kwijt." Zijn Bruse collega Marjolein Bronder vindt de ophef over de grote boot in Zierikzee wel grappig. In haar Vluchthaven lagen gisteren twéé joekels van 135 meter. „Ik heb elke week wel een cruiseschip. Ze vin den Bru een mooie tussenstop. Hartstikke leuk, toch." Landelijk weten buurtbemidde- laars 68 procent van de aanmel dingen tot een bevredigend einde te brengen. Toch kan de prestatie van het Goese team volgens coör dinator Jos Bekker van SMWO als hoog worden gezien. Bij de vlie gende start werden veel zaken aangemeld die niet bij buurtbe middeling thuishoren. In twaalf gevallen was er sprake van ernsti ge psychosociale problemen en vijf meldingen gingen over een zeer complexe zaak: meldingen, kortom, waaraan professionals te pas moeten komen. Buurtbemid deling wil in zulke gevallen men sen de weg te wijzen. Veruit de meeste meldingen heb ben betrekking op bedreiging (12) en geluidsoverlast (10). Zeven mensen klaagden over pesten. Er waren geschillen over tuinen (3), overlast van dieren (5) en kinde ren (3). Twee hulpvragers hadden last van rommel. De overige twee ervoeren geroddel of leefden in een verstoorde relatie. Hoe meer mensen er op een kluitje zitten, hoe vaker er hommeles ontstaat, lijkt het wel. Van de 44 meldin gen, kwamen er 20 uit de Goese binnenstad. Met twaalf meldin gen is de Goese Polder tweede en Goes-Zuid met 5 derde. Maar ook uit Kloetinge (3), 's-Heer Hendrik skinderen (2), Noordhoek (1) en Wilhelminadorp (1) kwamen vra gen. Opvallen is het aantal mel dingen op eigen initiatief (12). Wooncorporatie RWS deed 16 ver wijzingen, de politie 15 en de ge meente Goes eentje. Met de ver- wijzers moet Buurtbemiddeling dus nog eens aan tafel om te voor komen dat te complexe en patho logische zaken worden verwezen. ZIERIKZEE - „Helaas, onze oproep voor hulpgoederen na de waters noodramp heeft vanuit Zeeland niets opgeleverd." Caroline Berkhof van het Open luchtmuseum in Arnhem is er niet verdrietig over. „Uit Rotter dam, ik meen zelfs van een daar naar toe verhuisde Zeeuwse fami lie, en uit West-Brabant hebben we wel spullen gehad. Daar zit een Amerikaanse thermoskan bij en een Canadees hakbijltje voor brandhout. Een hiep noemen ze dat, geloof ik." Het Openluchtmu seum stelt, in overleg met het Ou- werkerkse Watersnoodmuseum, een expositie samen over de Ramp van 1953. Die maakt deel uit van de Canon van Nederland. Centraal in die expositie staat een Noorse geschenkwoning, aangebo den door gemeente Raamsdonks- veer. Het huis wordt ingericht met hulpgoederen die vanuit de hele wereld naar Zeeland, Zuid-Holland en West-Brabant werden gebracht. Berkhof: „Op de zolder van die woning vertonen we een film. Daar zitten beelden uit Noorwegen bij. Wist je dat ze daar net zo'n marathon hebben gehouden als Mies Bouwman bij c ons met 'Open het Dorp'." door Mieke van der Jagt Z1ERIKZEE - Supporters van De Meerpaal moedigen hun team aan. Maar het was de Jan Wouter van de Doelschool uit Zierikzee die gisteren het school- voetbal won. Zij mogen 21 mei naar de regiofinale in Westkapelle. Tweede op Den Hogen Blok werd de Samuelschool. De derde plaats was voor de Kirre- weie 2. OBS Duiveland 2 is het sportiefste team. foto Dirk-jan Gjeltema Middenstand niet beter van ms Amadeus door Ton van den Nouweland door Mieke van der Jagt GOES - Rustig beginnen, was vorig jaar zomer het devies. In de project afspraken voor Buurtbemiddeling in de gemeente Goes, zou SMWO zes mensen per jaar als bemidde laar opleiden. Tenminste drie za- ken zouden worden aangepakt en een netwerk met politie, wooncor- poratie en gemeente zou worden opgebouwd. Nog geen driekwart jaar verder zijn er al 44 zaken aan gemeld. Het oplossingspercentage ligt op 60 procent. Amerikaanse cruisepassagiers lopen naar de gereedstaande touringcars. door Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54