66 Ik ben niemand tot last, ik berokken anderen geen schade. Toch moet ik straf krijgen 4 BINNENLAND interview Doede de Jong is de enige wietteler in Nederland die al jaren openlijk uitkomt voor zijn broodwinning. Het OM is het zat en wil hem voorgoed tot stoppen dwingen. •mai Hij is zenuwachtig. Doede de Jong (64) uit Appel scha staat morgen voor de rechter, voor de teelt en verkoop van wiet. „Ik een crimineel? Laat me niet lachen", zegt de Fries, die al dertig jaar hennep verbouwt in zijn eigen achtertuin. In alle openheid. „Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik wietteler ben. Iedereen weet wat ik doe: de buurt, de politie en de burgemeester. Het is waanzinnig dat ze me nu pakken." De Jong is een biologische wietkweker. In 1984 bouwde hij zelf een kas bij zijn boer derij op het Friese platteland. Hij gebruikt alleen zonlicht, nooit lampen. „Ik ben een natuurmens. Bestrijdingsmiddelen en kunstmest zijn uit den boze. Hennep ver bouwen is voor mij puur hobby. Het is net als met wijn, je hebt verschillende smaken en geuren. Daar geniet ik van." Toch ziet het Openbaar Ministerie (OM) het 'levenswerk' van De Jong niet als hob by. Bij invallen in 2010 en 2011 werd zijn zelfgefabriceerde wietkas door de politie ontmanteld. „Agenten stonden hier in alle vroegte met tien man voor de deur. Ze had den stokken bij zich om onze honden te vangen. Mijn vrouw schrok zich rot, het was verschrikkelijk." Volgens het OM heeft De Jong in een jaar tijd tientallen kilo's wiet geproduceerd. De geschatte opbrengst: ruim 525.000 euro. Jus titie eist dat de wietteler dat bedrag terug betaalt. „Belachelijk", vindt De Jong. „Zo veel geld heb ik helemaal niet. Ik werk op biologische wijze, waardoor ik onmogelijk zulke grote hoeveelheden hennep kan ver bouwen. Daarvoor heb je een professionele kas nodig, met lampen en verwarming." De Jong stelt dat het OM met de aanklacht zwaar overdrijft. Maar zijn boosheid gaat verder dan dat. „Ik strijd al jaren tegen het hypocriete Nederlandse cannabisbeleid. De verkoop van wiet wordt gedoogd maar de productie is illegaal. Criminelen hebben vrij spel. Dat stoort me mateloos." De Friese kweker is hoopvol over de roep die steeds luider klinkt om de hennepteelt in Nederland te legaliseren. „Lokale be stuurders zien ook dat de overlast door drugscriminaliteit hand over hand toe neemt. Ik hoop dat de rechter in mijn zaak een signaal afgeeft aan de politiek: deze wetgeving is onwerkbaar. Ik ben niemand tot last, ik berokken anderen geen schade. Maar toch moet ik straf krijgen. Waarom in hemelsnaam?" Zijn wietkas gebruikt De Jong sinds 2011 voornamelijk als houtopslag. Hij kweekt nog wel wiet, maar alleen voor eigen ge bruik. Hoeveel geld hij in het verleden pre cies heeft verdiend met zijn biologische wiet, wil de Fries niet zeggen. „Dat heb ik nooit echt bijgehouden. Ik leverde aan een coffeeshop in Leeuwarden en aan vrienden en bekenden. Maar het gaat mij niet om de centen. Ik ben ervan overtuigd dat wiet een geneeskrachtige werking heeft, dus ik promoot het graag." Als de rechter meegaat in de eis van het OM, stort de wereld van De Jong in. „Dan raak ik alles kwijt", zegt hij. „Ik woon meer dan veertig jaar op deze boerderij. Al le bomen, planten en struiken heb ik zelf geplant. Mijn kinderen zijn hier opge groeid, mijn moeder is hier uitgestrooid. Als ik dit alles noodgedwongen moet verko pen, is dat een groot onrecht." LEGALISERING VER WEG De wietkas van Doede de Jong is in 2011 ontmanteld door de politie. Het OM verdenkt hem van grootschalige hennepteelt, foto Pepijn van den Broeke/HH 'Ik een crimineel? Laat me niet lachen' door Peter Winterman Doede de jong, wietkweker Legalisering van hennepteelt is voorlopig niet aan de orde. Minis ter Opstelten (WD, Veiligheid en Justitie) weigert nog altijd experi menten met gereguleerde wiet- teelt toe te staan. Tientallen burgemeesters dringen aan op deze experimenten, omdat ze de overlast door hennepcrimi- naliteit beu zijn. Volgens de burge meesters slokt de georganiseerde drugsmisdaad momenteel drie kwart van de opsporingscapaciteit van politie en OM op. Volgens Opstelten zou legalisering in strijd zijn met internationale ver dragen. Onzin, zegt hoogleraar Jan Brouwer van de Rijksuniversiteit Groningen. „We zijn verplicht om de teelt net als de verkoop straf baar te stellen, maar niet verplicht om te vervolgen", aldus Brouwer. Niet alle coffeeshophouders zitten te wachten op legalisering. De prijs van wiet zal dan zó dalen dat er nauwelijks nog interessante win sten op zijn te maken, zegt Mi chael Veling, woordvoerder van de Bond van Cannabis Detaillisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4