I f% 111 JU 8 UIT La Paloma gaat over middelma tigheid. De komedie wordt prachtig vertolkt door drie grande dames. Het is mooi van eenvoud en doorsnee en mis schien ook wel een beetje droef van doorsnee. Meer dan 90 procent (in mijn pessimistische buien stijgt dat getal naar 99) van wat wij denken en doen is maar 'zozo' en 'blabla'. Gaat de meute en de massa achterna. Sanseveria en geranium, Zeeman en Kruit vat, dat niveau (voor het geval u die niet heeft en daar niet komt, bedoel ik het bij wijze van spreken). Iedereen weet wel, dat doorsnee en middelmaat ons niets troos- tends te bieden hebben. Maar zou het niet fantastisch zijn als we in plaats van al het bijzondere nu eens met volle teugen van doorsnee konden genieten. Gewoon wat extra 'guilty pleasures'. Hoe meer je er daar van hebt, hoe gelukkiger je bent, lijkt me. Niets middelmatigers, zou ik denken, dan een groot deel van het jaar op de camping doorbrengen. In een caravan, of in zo'n op gewaardeerd tuinhuisje. Niets is meer doorsnee dan daar, om el- kaars onhebbelijkheden heen draaiend, het einde van de dag proberen te halen. Niets voorspelbaarder dan dat er vroeg of laat iets of iemand een stok gaat steken in dat perpetuum mobile. Met stormen in glazen water tot gevolg, stormen die uiteraard weer gaan liggen. Dat kan allemaal ook heel mooi zijn. Niet spectaculair, niet ont roerend, maar gewoon... mooi. Mooi van eenvoud, mooi van doorsnee. Misschien ook wel een beetje droef van doorsnee. Ik heb hierboven in eigen woorden de gro te lijn van het plot van 'La Paloma' beschre ven. Over een week, op vrijdag 18 april, is die voorstelling te zien in het Scheldethea- ter in Terneuzen. Het is een komedie die speciaal geschreven is voor drie 'grande da mes' van het Nederlandse toneel. Vorige week nog schreef ik over het vijftigjarig ju bileum van Anne Wil Blankers. Maar hier staan drie actrices op de planken die dat feestelijke moment al een tijdje voorbij zijn. Sigrid Koetse brengt 59 jaar ervaring in, Ingeborg Elzevier 56 jaar en Kitty Cour- bois speelt ondertussen al 54 jaar. Samen hebben ze 169 jaar toneelervaring! En ze worden geregisseerd door een andere 'top per': Gerardjan Rijnders, die precies 40 jaar geleden zijn eerste regie mocht voeren. Eigenlijk gebeurt er niet veel in 'La Palo ma', ondanks het nodige drama in de dop. Het wankele evenwicht van twee zussen die (meestentijds op een camping) samen nog wat van het leven proberen te maken, wordt verstoord. Door zus drie, die niet zonder reden verschijnt (natuurlijk niet!). Maar die dat niet meteen onthult. En nu de rust eenmaal verstoord is, blijkt er méér aan de hand. Wat er allemaal niet gezegd wordt, zit verstopt in het veelbetekenende. In de ironische uitspraken en in de vlijm scherpe opmerkingen. Daar weten deze 'grande dames' wel raad mee. Courbois met haar dubbelzinnigheden, Elzevier met haar over-de-top lichaamstaal, Koetse als diva-vlak-voor-de-ontluisterende-afgang. Er zit veel Tsjechov in deze komedie, een specialiteit van Rijnders. Natuurlijk 'De drie zusters' en even natuurlijk 'De kersen tuin', want in 'La Paloma' dreigt het land goed 'Licht en Lucht' spoedig verkocht te worden aan een serieuze bungalow- park-ontwikkelaar. Misschien ook nog een vleugje 'De meeuw'. En uiteraard het onbe stemde weemoedige van bijna alle Tsje- chov-personages. Die kwijnen meestal weg aan een niet-terminale onvrede met het le ge bestaan. In 'La Paloma' wordt minder ge kwijnd, maar de onvrede ligt op de loer. De foto's van de voorstelling zien er goed uit. Prachtige karakterkoppen hebben ze, die 'grande dames'. En daaronder dragen de twee zussen opvallend foute ('guilty') kleding. Nummer drie probeert de waardig heid te behouden, maar met een bontman tel achter de rollator is dat toch niet zo sim pel. Dat wordt een boeiende avond. Volledig opgaan in 'doorsnee' Centree vult Nieuwe Kerk met Sing Swing-in Stichting Centree brengt in de herin gerichte Nieuwe Kerk in Zierikzee een breed scala aan artiesten met het Sing Swing-in festival. De elf- koppige Grandpa Nick Sessieband be geleidt de jeugdige Isabelle Provoost, maar ook rockzanger Martin van der Starre (foto), souldiva Shirma Rouse en de Nederlandse Michael Bublé, of wel Johnny Rosenberg. Vrijdag 11 april, Nieuwe Kerk, Zierik zee, 20.00 uur. Donderdag 10 april, Theater Vest- zak99, Vlissingen, 20.15 uur. Concert als aftrap voor Young Ones jubileumjaar Het 25-jarig jubileumjaar van The Young Ones wordt geopend met een spectaculair concert met drie gastso- listen: Kim-Lian van der Meij (foto), Cor Bakker en Kees ten Dam. Cen traal staan enkele thema's: 'Back to Bach', 'A musical joke', 'Made in Hol land' e.a.Dat alles met een spectacu laire lichtshow en een decor dat aan Mondriaan doet denken. Zaterdag 12 april, Noordhal Den Dul- laert, Hulst, 20.15 uur. Berry Lussenburg zoekt helderheid en verzachting Cabaretier Berry Lussenburg schrijft met Verwhard het vijfde avondvullen de programma op zijn naam. Hij toont zich een taalvirtuoos. In hoog tempo deelt hij zijn verbazing over het hedendaagse leven en gaat hij op zoek naar helderheid en verzachting. Tevens vraagt hij zich af: 'hoe ver la ten we het komen?' en 'hoe ver kun nen we nog gaan?' Zaterdag 12 april, Meulvliet, Tholen, 20.15 uur. Recept tegen onder meer aambeien en eksterogen Cabaretgroep Piepschuim draagt in de voorstelling 'Op Recept' vooral hu mor aan tegen allerlei ziektes. Dit me dicijn kan met andere geneesmidde len gebruikt worden, heeft geen in vloed op de rijvaardigheid en heeft geen vervelende bijwerkingen. Zo kan Piepschuim het publiek mis schien zelfs afhelpen van kwalen als aambeien en eksterogen. Zon. 13 april, De Wegwijzer, Nw- en St. Joosland, 15.00 uur; vanaf 13.00 uur gratis tango-muziekworkshop. Veel tangoteksten gaan over vrou wen. Ze worden erin aanbeden of be schimpt. Meestal loopt het verhaal tragisch af, zoals het een goede tan go betaamt. Het Pavadita Tango String Quartet met o.m. zanger Juan Carlos Tajes brengt met 'Meisjes van Venus' een mix van bijzondere tango teksten in het Nederlands. Bijzondere tangoteksten over vrouwen gebundeld Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Vrijdag 18 april, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Willem Nijssen Kitty Courbois, Sigrid Koetse en Ingeborg Elzevier in de komedie 'La Paloma', foto Piek Drukwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48