Gommert de Kok was in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw spraakmakend hoofdredacteur van de PZC. Eric-Jan Weterings schrijft zijn levensver haal in het boek Gommert de Kok, journalist. 28 ZEELAND EP Hoofdredacteur Gommert de Kok (1924-1985) kon 'schit terend' boos worden. Het maandagse weekberaad op de PZC-burelen was zijn podium. Verslaggevers van destijds herinneren zich hoe hij in zijn stoel plofte, de kranten die voor hem op het bureau lagen bekeek en dan na een hartgrondige krachtterm riep (pagina 46): „Hier klopt niets van." Dan smeet hij de kran ten woedend achter zich op de grond, tot daar een hele verfomfaaide waaier lag. 'Zeg die vent dat hij stront in zijn hersens heeft', was een van zijn favoriete uitdrukkingen. In krantenkringen, en ook enigszins daarbui ten, wordt de naam Gommert de Kok nog steeds met ontzag uitgesproken. Hij was een grote meneer in Zeeland, kind aan huis bij be stuurders en beleidsmakers. Zijn commenta ren - Kantlijnen - gaven mede richting aan de toekomst van de provincie. Zeeland voorop en Zeeland vooruit, dat was zijn devies. Hij was belezen, had een enorm goed geheugen, stel de zich altijd fier op voor behoud van demo cratie en rechtsstaat, was een spreekbuis voor Zeeuwse belangen - of wat hij vond dat daar voor moest doorgaan. Biograaf Eric-Ian Weterings (Vlissingen, i960) heeft De Kok niet zelf gekend. Na een studie geschiedenis in Leiden werkte Weterings als verslaggever bij het Leids Dagblad, het Haar lems Dagblad en het persbureau ANP. In 2006 besloot hij zelfstandig verder te gaan en vestig de zich in Middelburg. Toen hij hoofdredac teur Arendo Joustra van weekblad Elsevier in een radioprogramma hoorde zeggen, dat er ei genlijk een biografie van Gommert de Kok moest komen, nam hij contact op. Zo is het ge komen. Na er een ruime zes jaar mee bezig ge weest te zijn, kan Weterings het levensverhaal van De Kok morgen in boekvorih presenteren. De biograaf kreeg veel materiaal tot zijn be schikking. In de Zeeuwse Bibliotheek worden tien dozen met het persoonlijke archief van De Kok bewaard. Weterings las ook enkele duizenden Kantlijnen en commentaren. En hij sprak met zoon Janwillem en dochter Mar lies, met de echtgenote en de inmiddels over leden schoonmoeder, met in De Koks tijd ac tieve journalisten, PZC-directeuren, politici, beleidsmakers en kennissen. De loopbaan van De Kok valt in twee delen te splitsen: tot 1978 PZC, daarna tot zijn overlij den in 1985 Haagse Courant. Bij de PZC wordt hij in 1947 aangenomen als leerling-verslagge ver. Met alleen een mulo-diploma op zak be gint hij onderaan de ladder. In feite heeft hij op dat moment meer pijlen op zijn boog: Gommert is muzikaal, hij is een begenadigd organist die in kleine kring concerten geeft. Weterings schrijft daarover (pagina 12): „Heel lang aarzelt De Kok tussen een loopbaan in de muziek of in de journalistiek. In zijn aanstel- lingsbrief van de PZC uit 1947 refereert hoofd redacteur Gerard Ballintijn aan de eerder ge maakte mondelinge afspraak 'dat U uitslui tend de journalistiek als Uw beroep zult be schouwen en geen inkomsten uit de muziek zult verwerven'. Nog in 1951 doet De Kok - waarschijnlijk stiekem - succesvol toelatings examen aan het conservatorium van Gent. Uit eindelijk blijft het toch de krant, waar hij wel zo'n dertig jaar lang muziekrecensies voor blijft schrijven." In 1955 wordt hij adjunct-hoofdredacteur, hij houdt zich dan vooral bezig met het Zeeuwse nieuws en begeleidt jonge journalisten. Vanaf 1961 is hij hoofdredacteur. Dat is het begin van de periode, dat zijn stem mee gaat tellen in de Zeeuwse politiek. Weterings signaleert twee levensbepalende ervaringen. Om te be ginnen de gedwongen arbeidsinzet in een Duits werkkamp in de oorlogsjaren. Daar is hij volgens de biograaf een groot voorvechter geworden van vrijheid en democratie. De ver nietigende stormvloed van februari 1953 maakt hij als jong verslaggever mee. Alle ellen de en ontreddering die hij dan ziet, laten hem nooit meer los. De Kok groeit uit tot één van de grootste voorstanders van de afsluiting van de Oosterschelde. Voor het in de jaren zeven- De Kok onderhoudt nauwe contacten met politici, hij wordt de zevende gedepu teerde genoemd tig steeds sterker wordende protest van mi lieugroeperingen en vissers is hij doof. Als hoofdredacteur onderhoudt De Kok nau we contacten met bedrijfsdirecteuren en poli tici. Hij wordt 'de zevende gedeputeerde' ge noemd, of'het 48ste statenlid'. Huib Eversdijk (1933-2012) was in die jaren statenlid voor de CHU. Hij herinnerde zich (pagina 72): „De Kok drentelde tijdens de vergaderingen rond, net als ik. Vaak gingen we even boven zitten om wat zaken door te praten. Als we dan wat liepen te smoezen zei hij wel eens: 'Heb je daar-en-daar aan gedacht?' of'Moet je dit-of- dat niet eens aan de orde stellen? Vaak waren dat wel goede suggesties. Er ontstond tussen ons een hechte, wat eenzijdige relatie. Ik bel de hem bijna nooit, hij mij heel vaak." Goede contacten hebben en toch onafhanke lijk zijn: het gaat ook wel eens mis. De zoge naamde PZEM-affaire - een directeur laat zijn huis verbouwen op kosten van zijn werkgever - is in vrijwel alle media geruchtmakend, be halve in de PZC. „Ik denk", zegt Weterings, „dat De Kok die zaak heeft onderschat. Later heeft hij met veel omhaal van woorden toege geven dat hij het verkeerd heeft aangepakt." Na zijn overstap naar de Haagse Courant blijft De Kok de man die probeert mee te praten en te sturen met beleidsmakers. Hoewel hij niet langer - zoals in de Middelburgse abdij - de enige journalistieke speler is, worden zijn poli tieke commentaren in het Haagse goed gele zen. Mogelijk dat zijn gefulmineer tegen politi ci die al bij de verkiezingen aangeven hun zit tingsperiode niet vol te willen maken, bijge dragen heeft aan het terugtreden van CDA- lijsttrekker Dries van Agt. De Kok zal die ge dachte met een glimlach gekoesterd hebben. Gommert de Kok was een begrip in Zeeland door Jan van Damme Eric-Jan Weterings: Gommert de Kok. Journalist - Uitgeverij Den Boer de Ruiter, 164 pagina's, 16,50 euro. Het boek wordt morgenavond gepresenteerd in de Kloveniersdoelen Middelburg, met auteur Eric-Jan Weterings, Elsevier-hoofdredacteur Arendo Joustra en PZC-hoofdredacteur Peter Jansen. Toe gang gratis, aanmelden via info@drukkerijpodium.nl Zfc&ab f Biograaf Eric-Jan Weterings. foto Lex de Meester Links: Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen, 1978. Rechts: eerste journalistenpas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28