Kapelle blij met 'meld misdaad anoniem' Gaat de oude kiosk ook weer open? Grondige renovatie van vuurtoren Breskens Brief naar provincie verraadt grote haast Lintje voor verbinder Bert Hector 26 WALCHEREN s4 D0' x KAPELLE - De verdachte van drugs dealen, die dinsdag in zijn wo ning in Kapelle werd aangehou den, heeft dat te danken aan de mogelijkheid misdaad anoniem te melden. Burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle waar deert die melding. „Het helpt de georganiseerde misdaad tegen gaan." Stapelkamp is zich bewust dat in Kapelle dingen gebeuren die het daglicht niet kunnen verdragen. In een jaarverslag meldde de poli tie in 2011 nog dat er in Kapelle nauwelijks overlast van drugs wordt ervaren. Het had dan ook geen prioriteit om erachteraan te gaan. Stapelkamp: „Overlast is er nog steeds niet. We hebben geen coffeeshops en de enige grows- hop die we hadden, heeft de acti viteiten gestaakt. Maar dat wil nog niet zeggen dat hier geen wiet wordt geteeld, XTC geprodu ceerd of hard drugs worden ver handeld. We hebben alleen alles nodig om erachter te komen wie, waar en hoe. De burger kan daar in een belangrijke rol spelen." De instrumenten die de overheid zelfheeft, zijn niet overdadig. De gemeente Kapelle past de wet Bi- bop toe, waarin vergunningen voor de drank- en horecawet, ex ploitatievergunningen en bouw vergunningen hoger dan vijf ton tegen het licht worden gehouden voor een integriteitsbeoordeling van de aanvragers. „Ook hebben we het Damocles-beleid, maar dan is het kalf al verdronken. Pan den die voor dergelijke doelein den worden gebruikt, gaan dicht in de hoop dat dat afschrikt." Stapelkamp vermoedt dat Kapelle aantrekkelijk is voor geboefte. „Vlakbij de grote weg, lekker over zichtelijk, keurig en rustig. Laten we het maar goed in de gaten hou den met z'n allen." Burgemeester roept inwo ners op alert te zijn op georganiseerde drugscrimi naliteit. X- x- VLISSINGEN - Aan twee kanten van het bakstenen kotje hangt de aan kondiging: 'wij renoveren dit oude Nollehoofd. Heropening over enige weken. Verse friet, ge bakken vis.' En een paar meter verderop zijn bouwvakkers druk met het laatste werk aan de splin ternieuwe kiosk op het Nolle hoofd aan de boulevard. 'Een zake lijk geschil', is de verklaring van de ontwerper van het nieuwe ge bouwtje voor de spandoeken. „De nieuwe kiosk gaat in mei open." Want het was de bedoeling dat het oude gebouwtje tegen de vlak te zou gaan zodra het nieuwe klaar was. Beide kiosken zijn van dezelfde eigenaar, Johan van der Werf, oud topman van Aegon en ook eigenaar van het monumenta le Wooldhuis. Hij bouwt een nieuw kotje en sloopt het oude pal voor zijn deur. Het geschil gaat om de horecaver- gunning, die van de exploitant van de oude kiosk is. Met de ge meente is afgesproken dat er één vergunning is in het gebied. Fred Kok, de uitbater van het oude kioskje, komt toevallig langsrij den. Hij wil niets zeggen, ook niet na overleg met zijn adviseur. „Ik moet voorzichtig zijn met wat ik zeg. Mijn belangen zijn groot." Het nieuwe paviljoen, dat een echo is van de naastgelegen villa van de eigenaar, gaat BLVÜ he ten. Het gaat in mei open, is de be doeling. Het is ook de bedoeling dat het Koopvaardijmonument van Wessel Couzijn - dat op de plek van het nieuwe paviljoen stond - wordt terug geplaatst op de plek van het bakstenen ge bouwtje, als dat gesloopt wordt. Sommige Vlissingers mopperen over de locatie van het nieuwe pa viljoen, pal aan de kop van de Bou levard en strak tegen de glooiing aan. De gemeente verzekert dat het straks mogelijk blijft om voor langs het gebouwtje naar het Nol lehoofd te lopen. BRESKENS - Nog voor de bouwvak vakantie staat de oude vuurtoren van Nieuwe Sluis bij Breskens in de steigers. De toren, in 1866 ge bouwd, wordt grondig gereno veerd. Driekwart van de 300.000 euro die dat kost, wordt betaald door de Vlaamse overheid, eige naar van de toren. Twee jaar geleden droeg de Nederlands/Vlaamse Permanente Westerschelde Commissie de vuurtoren, die geen nautische functie meer had, over aan de Stichting Vuurtoren Breskens. In middels is het bestek voor de re novatie goedgekeurd en de aanbe stedingsprocedure loopt. Bestuursleden Mare de Cocker en Tim Robijn: „Het werk wordt uit gevoerd door Rijkswaterstaat. Wij moeten het geld voor de werk zaamheden aan de binnenkant bij een sprokkelen. We willen de to ren openstellen voor publiek en op de diverse verdiepingen een aantal tentoonstellingen inrich ten. Zo willen we onder meer de vuurtorenwachterskamer levens echt herinrichten en vuren en lampen die in de loop van de ge schiedenis van de toren gebruikt zijn tentoonstellen. Het lichthuis op de vijfde vloer is ook toeganke lijk." De stichting zoekt nog donateurs. In het schrijven van Veere, Schou- wen-Duiveland, Vlissingen en Middelburg spreken de gemeen ten hun bezorgdheid uit over de gevolgen van de bezuinigingsplan nen van Gedeputeerde Staten voor de Zeeuwse economie en de leefbaarheid. In de brief wordt scherpe kritiek geuit op het bezui nigingsbeleid en wordt GS 'eerst handelen en dan pas nadenken' verweten: Een andere zinsnede luidt: 'wij adviseren u dringend om niet nu te beslissen om straks wellicht bepaalde zaken weer te rug te moeten draaien'. Ook staan er minstens twee storende taalfou ten in. Deze conclusie strookt met de bewering van Melse dat er haast geboden was bij het verstu ren van de brief. De burgemeester adviseerde 's avonds zelfs nog om de brief niet te versturen. Dit bleek toen echter al gebeurd. MIDDELBURG - Een verbinder en een probleemoplosser. Vanwege die karakteriseringen kreeg Bert Hector uit Middelburg gisteren door burgemeester Harald Berg- mann de versierselen opgespeld die horen bij een Ridder in de Or de van Oranje-Nassau. Dat gebeur de in Galerie T aan de Turfkaai, die Hector runt met zijn vrouw Lia. Hij hield er zijn afscheidsre ceptie als medewerker bij het Mi nisterie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Hector hield zich onder meer bezig met de afstemming tussen provincie en rijk op het gebied van volks huisvesting en stedelijke vernieu wing. Hij vroeg ook aandacht voor de krimpproblematiek en was lang actiefin VAC Zeeland. EF door Mieke van der Jagt I De oude kiosk op de voorgrond, de nieuwe op de achtergrond, foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder door Wendy de Jong MIDDELBURG - De inhoud van een brief van vier gemeenten aan Pro vinciale Staten over bezuinigingen van de provincie leidde maandaga vond in een commissievergadering van de gemeente Veere tot excu ses van wethouder Jaap Melse. Dat maakt nieuwsgierig naar de toon en inhoud van die brief. I Bert Hector werd in Galerie T in Middelburg onderscheiden als Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Rechts zijn vrouw Lia. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26