Orionis trekt personeel terug uit Grafimedia Vlissings verzet tegen Spanjaarden herdacht Mosmans verkoopt winkels Veere Na twee jaar weer ballen 66 De kazematten zijn de meest zichtbare restanten van het Vlissingse historisch erfgoed 24 WALCHEREN KAZEMATTEN De Vlissingse kazematten zijn vanaf dit weekeinde voor het eerst allemaal open voor het publiek. 66 Ik ben het ondernemen niet beu, maar het is tijd voor iets anders Aanleiding is een financieel con flict tussen Orionis en Grafime dia Partners. Dat speelt al zeker een jaar en heeft geleid tot rechts zaken. Ondanks intensieve onder handelingen is het beide partijen ook niet gelukt er samen uit te ko men. Zij geven er elkaar de schuld van dat dat is mislukt. Orionis beschuldigt Grafimedia Partners ervan contracten niet na te komen over betaling van perso neel, huur voor een pand en voor printapparatuur. „Daardoor is een schuld aan ons ontstaan van meer dan 400.000 euro en dat gaat ten koste van belastinggeld", stelt di recteur Hans Feenstra. Dat wordt bestreden door John Joossens, directeur van Grafime dia Partners. Volgens hem klopt de hoogte van dat bedrag niet. „Het gaat naar mijn schatting om twee tot tweeënhalve ton." Het verschil wordt mede veroorzaakt door onenigheid over wie waarin in gebreke is gebleven. Huur is wel betaald, stelt loossens, en de contracten voor apparatuur zijn door Orionis aangepast buiten zijn medeweten om. Daar voelt hij zich niet aan gehouden. „En Orionis heeft al twee jaar lang niet betaald voor drukwerk dat wij aan hen hebben geleverd." Orionis zoekt nu naar een manier om een doorstart te maken voor de werkzaamheden die onder de vlag van Grafimedia Partners wer den uitgevoerd. Dat zou dan moe ten gebeuren in samenwerking met een ander bedrijf. „Om conti nuïteit te waarborgen zijn vier dingen nodig: een pand, appara tuur, medewerkers en klanten. Die zijn er allemaal. We hebben alleen een andere partner nodig." Feenstra bevestigt dat met andere partijen wordt gesproken. Joos sens is daarvan niet op de hoogte. „Maar", reageert hij cynisch, „als ze een referentie nodig hebben, kunnen ze me bellen." SCHOOLVOETBAL VLISSINGEN - Voor Theo de Badts is het duidelijk: „De Kazematten zijn de meest zichtbare restanten van het Vlissingse erfgoed. Veel is gesloopt in Vlissingen en de stad heeft in de geschiedenis acht keer in de frontlinie van de oorlog gele gen. Dat gaat een stad niet in de koude kleren zitten." De Badts is stadsgids met een bij zondere interesse voor de Kaze matten en het Scheldeterrein. „Ik ben fanatiek volslagen obsessief Vlissinger, al zeventig jaar en ik ben veertig jaar schoolmeester ge weest. Toen ik daarmee ophield, leek het me een leuke uitdaging om me met het Vlissings erfgoed bezig te gaan houden." Het hele verhaal van de geschiede nis van Vlissingen kun je in en rond de kazematten terugzien, vertelt De Badts. „De geschiede nis van de vijftiende eeuw tot en met de Tweede Wereldoorlog. Er- win Rommel, ja die Duitse maar schalk van de Rommelasperges, heeft hier rondgelopen. Michiel de Ruyter. En Napoleon is hier ge weest. Willem van Oranje, Phi lips de tweede. Dat zijn personen die tot de verbeelding spreken." En dan zijn die kazematten nog spannend ook, tegenwoordig ook nog: dertien duistere gewelven die uitkomen op de nauwe poort die vanaf het Beursplein naar de zee en het roeiershoofd loopt; donkere holen waar stalagmieten en stalactieten groeien. „Het le ken de grotten van Han wel bij de restauratie", zegt De Badts. De op knapbeurt werd vorig najaar afge rond. „Het is een heel markante plek in de stad. Dit is de plaats waar we vieren dat Vlissingen zich als eer ste stad losmaakte van de Span jaarden. Het Keizersbolwerk is ge bouwd in opdracht van Maria van Habsburg, een jaar na Fort Ram- mekens: hele dikke muren met een waterpoort. Er bovenop ston den huizen. Napoleon heeft het gemaakt tot wat het nu is, na de aanval op Vlissingen door de En gelsen in 1809. Vlissingen is toen enorm gebombardeerd. Ons schit- terende stadhuis op de Grote Markt is toen vernield, het archief ging naar de gallemiesjes." Napoleon bouwde de kazemat ten, gewelven met een dikke laag grond eroverheen. „Dat was om de ruimten bomvrij te maken, om de munitie die hier opgeslagen was en de manschappen te be schermen tegen beschietingen. Het was het eerste bouwwerk bui ten Frankrijk dat is gebouwd vol gens het metrieke stelsel. Er zijn dertien kazematten, zes aan de ene kant van de poort en zeven aan de andere. In de kleinste kaze mat hebben de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog torpe do's opgeslagen." Volgens overlevering riep de pas toor destijds de kerkgangers op de strijd aan te gaan met de Spaanse bezetters. Zondag wordt in de Sint Jacobskerk in Vlissingen de kerkdienst van destijds nage speeld, met medewerking van de zanggroep Vlis-singers en de dansgroep Dreamdance. Daarna verlaat de bevolking in op roer de kerk. Voor de optocht wor den nog deelnemers gevraagd in middeleeuws aandoende kledij. Op het Rondeel zijn zangkoor Scharretjoe en de stadsomroeper aanwezig. Burgemeester Letty Demmers geeft daar (om 14.15 uur) het startschot voor het evene mentenjaar 2014. Daarna wordt nagespeeld hoe Don Pacheco wordt opgepakt voor de reptielenzoo Iguana. Er zijn tal van activiteiten op het Bel- lamypark, onder meer een spring kussen voor kinderen, de Paddel tje kindershow en een demonstra tie Flamencodansen. Wie mee wil doen in de optocht moet een mail sturen: aanmelden6april@gmail.com Jan en Diana Mosmans namen in 1982 de Schapekop-winkel over van hun (schoon)ouders. Mos mans: „Wij namen de zaak nadat die failliet ging over van mijn ouders, en binnen korte tijd heb ben we er weer nieuw leven in ge blazen. Dat succes hebben we la ter uitgebouwd naar zeven andere winkels in het dorp." Inmiddels heeft Mosmans Oma's snoepwinkel en Zee, Water Schuim verkocht. „Ik noem mijn verkoopmethode zelf een 'vier- trapsraket'. De eerste stap was mijn kinderen benaderen. Daarna heb ik mijn vaste personeelsleden gevraagd. Oma's snoepwinkel is op die manier verkocht aan mijn 21-jarige dochter en de andere aan een personeelslid." Inmiddels heeft Mosmans de der de stap van de 'viertrapsraket' be reikt. De winkels te koop aanbie den aan iedereen. Als daarna nog niet alles verkocht is, breekt de vierde stap aan waarin Mosmans zichzelf nog een aantal jaren de tijd geeft om de winkels te verko pen. De ondernemers hebben geen haast om te vertrekken. Mos mans: „Er gaat veel tijd zitten in acht winkels. Ik ben het onderne men niet beu, maar het is tijd voor iets anders. Wat we gaan doen weet ik niet, misschien eerst een tijdje niets doen. Ik ben ver knocht aan Zeeland, maar we zijn van plan om naar de Randstad te verhuizen. Hoe snel dat gebeurt, is afhankelijk van de reacties." door Maurits Sep MIDDELBURG - Orionis Walcheren heef gisteren de samenwerking met Grafimedia Partners beëin digd. De twintig medewerkers die door de sociale werkvoorziening waren gedetacheerd bij het bedrijf, zijn teruggetrokken. Orionis gaat voor hen ander werk zoeken. Gluren onder het bolwerk door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Twee jaar lang is er in Vlissingen geen schoolvoetbal georgani seerd. Gisteren was het weer zover. Een vernieuwde organisatie heeft er voor gezorgd dat het toernooi weer kon plaatsvinden. In totaal 370 jongens kwa men in actie - de meisjes volgende week - onder wie deze leerlingen van De Wissel (in het geel) en de Theo Thijssenschool. foto Ruben Oreel Theo de Badts, liefhebber door Wendy de Jong VLISSINGEN - Tijdens het evene ment Viering Vlissings Verzet wordt zondag nagespeeld hoe de Vlissingers zich op 6 april 1572 be vrijdden van de Spanjaarden. VEERE - Ondernemers Jan en Diana Mosmans, van onder meer atelier de Schapekop en Saartje, stoppen na ruim dertig jaar met hun acht winkels in Veere. Ze willen iets an ders gaan doen en op termijn ver huizen naar de Randstad. Twee win kels zijn inmiddels verkocht, de an dere zes worden sinds vandaag te koop aangeboden. Jan Mosmans, ondernemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24