Eigen kerkje 'Naar de kerk in het volgende dorp is prima' Protest om geheime opnames school Goes Inloopshirts van Hoek Verschillen blijven voor mondjesmaat terug grensarbeiders bestaan commentaar ZEELAND 23 De laatste jaren gaan in Zeeland veel ker ken dicht. Daarom is het goed dat er de ze week wordt nagedacht over de toekomst van de gebouwen. Want die zijn meestal het be houden waard. Ze kunnen een nuttige andere functie vervul len. Voor cultuur, woonruimte of horeca. Een bijkomend voor deel is dat de vertrouwde skyli ne van het dorp dan niet onher kenbaar wordt. In de kerk gaat het om de ge meenschap van gelovigen, niet om het gebouw. Toch doet het altijd nog een beetje pijn als een bedehuis wordt gesloten. Kerken zijn door hun typische sfeer en door hun orgel mede bepalend voor de geloofsbele ving. Bovendien vieren veel mensen er hun hoogtijdagen. Maar door de ontkerkelijking moesten veel kerkgemeenten de laatste decennia de samen werking zoeken. Daarbij over brugden zij verschillen in reli gieuze inzichten. Zo kreeg het 'eigen kerkje' gaandeweg al een minder belangrijke rol. Hij en zijn vrouw Nelly gaan trouw naar de wekelijkse dienst van de Zuidwesthoek. Die vond ja renlang per toerbeurt plaats in Sluis, Cadzand, Sint Anna ter Mui den en Retranchement. De PKN stoot de kerkgebouwen in die laat ste twee plaatsen echter af: afgelo pen maand was de laatste dienst Afgelopen weekend vonden men sen in Biervliet en Axel de shirts in de brievenbus. Wie ze heeft be zorgd, weet niemand. En waarom al helemaal niet. De Ritter, elftal leider, heeft ondertussen zes shirts getraceerd. Via Twitter plaatste hij een oproepje, waar snel op gereageerd werd. „Ik ben in de kerk aan de Dorpsstraat in Retranchement. Daarmee verdwij nen de laatste kerkdiensten uit het dorp: het gebouw van de Vrije Evangelische Gemeente in de Noordstraat sloot ruim tien jaren geleden al. Pure noodzaak, legt kerkrentmees- ter Hil Bos uit. „Er komen nog 30, 40 mensen naar onze diensten. Dan is het niet logisch om vier kerkgebouwen in stand te hou den." Het aantal kerkbezoekers neemt snel af, ziet ook Cor van Be lois. „Zeker bij ons. De mensen van de Vrije Evangelische kerk en de Oud-Gereformeerden zijn trou wer en gedisciplineerder in hun geloof. Daar gaan de jonge men- gaan kijken in Biervliet en heb daar vier shirts meegenomen. Een iemand was niet thuis, dus daar moet ik nog langs. In Axel had er ook iemand één, maar die had 'm over de schutting gegooid. Die is dus kwijt." Over de dader weet De Ritter nog steeds niets. „Eerst zei ik dat het zijn beste dag niet zou zijn, als ik er achter zou komen wie het ge daan heeft. Nu ben ik al blij als ik de shirts weer terugkrijg." De verdwijning leidde op Twitter ook tot lollige reacties. Iemand uit Arnemuiden beweerde een shirt te hebben. De Ritter: „Die kerel ken ik, da's een geintje lijkt me." sen ook naar de kerk. Maar bij ons zie je dat nauwelijks nog." En dus sterven de bezoekers van de PKN-kerken in West-Zeeuws- Vlaanderen langzaam uit. Ook Van Belois vindt de sluiting van de kerk in zijn woonplaats daar om logisch. „Er is geen protest. De fusie van meerdere kerken tot de Zuidwesthoek, een jaar of vijf tien geleden, was een veel groter hangijzer. Toen wilden mensen uit Sluis aanvankelijk niet in Cad zand kerken, en andersom. Maar dat speelt nu helemaal niet. Het maakt mij ook niet zoveel uit of ik in Retranchement naar de kerk ga of elders." Veel belangrijker is dat het ge- Staatssecretaris Jetta Klijnsma (So ciale Zaken, PvdA) schrijft dat aan de Tweede Kamer. Ze antwoordt daarmee op vragen van de D66-Kamerleden Steven van Weyenberg en Sjoerd Sjoerdsma. Beiden hebben het kabinet een reeks vragen gesteld over de pro blemen waar grensarbeiders mee bouw zelf behouden blijft. Van Belois: „Als de kerk gesloopt zou worden, zouden in Retranche ment wel heel wat mensen in het geweer komen." Dat is voorlopig niet aan de orde. Sterker nog: voor trouwerijen en begrafenissen blijft de kerk be schikbaar, net als voor nevenfunc ties die het nu al heeft, zoals het houden van concerten. Daarnaast kijkt de gemeente Sluis, die be wust beleid ontwikkelt over hoe er moet worden omgesprongen met leegkomende kerkgebouwen, samen met de Stichting Behoud Dorpskerk en de dorpsraad van Retranchement of de kerk een dorpshuisfunctie kan krijgen. te maken hebben. Vorige week werd al bekend dat mensen die in Zeeland wonen en in België wer ken of andersom nog zeker tot 2018 kunnen rekenen op hulp bij ingewikkelde vragen. Het kabinet heeft besloten tot die tijd niet te bezuinigen op informatievoorzie ning. Klijnsma voegt er woensdag aan toe dat grensarbeiders regels niet als een belemmering hoeven te ervaren. Ze kunnen ook kansen bieden, bijvoorbeeld als regels aan de andere kant van de grens (financieel) voordeliger uitvallen. Grensarbeiders kunnen terecht op grensinfo.nl en startpuntgrens- arbeid.benelux.int. De opnames werden enkele maan den geleden op de locatie aan de Bergweg in Goes gemaakt. „We kwamen daar pas achteraf ach ter", zegt De Kraker. Hij noemt de werkwijze van RTL 'onbe schoft'. „Kinderen moeten zich veilig voelen in een schoolomge- ving. Als er in het geheim opna mes gemaakt worden, dan dan wordt die basisvoorwaarde aange tast. Daarom willen wij niet mee werken aan het uitzenden van de ze beelden. Dat heeft RTL geres pecteerd." De school heeft ouders over het voorval ingelicht. De Kraker wil niets kwijt over de achtergronden van de pestsituatie en leerlingen die hierbij betrok ken waren. „Wij hebben er geen moeite mee dat pesten aan de kaak gesteld wordt, maar dan als je iets wilt doen, dan moet daar over vooraf overlegd worden en af spraken gemaakt worden." Het Einstein Lyceum in Hoog vliet stapt naar de rechter om te voorkomen dat beelden van deze school worden gebruikt in het programma. DONDERDAG 10 APRIL 2014 De kerk in Retranchement is niet langer het toneel van diensten. Het gebouw blijft wel bestaan; er wordt gezocht naar nieuwe functies, foto Mark Neelemans door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - „Wij zijn vaak de enige Truzementenaren in de hele kerk." Cor van Belois is duide lijk: dat de afdeling Zuidwesthoek van de PKN geen diensten meer houdt in Retranchement, is alleen maar logisch. door Bob Maes HOEK - Hij was gisteren al enigszins bedaard, maar Johnny de Ritter staat nog steeds voor één groot raadsel. Want wie heeft de inloop shirts van voetbalclub HSV Hoek 2 nu meegenomen? door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeuwen die in België (willen) werken, zullen altijd tegen verschillen aanlopen. Want Neder land wil zelf blijven bepalen hoe ze omgaat met sociale zekerheid, pen sioenen en fiscaliteit. door Cornelleke Blok GOES - Het Pontes Goese Lyceum in Goes heeft geprotesteerd tegen geheime beelden die op school ge maakt zijn voor het RTL 5-program- ma 'Project P: stop het pesten'. De zender heeft volgens rector Leo de Kraker toegezegd dat de beelden niet op televisie komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23