Rusland zet Oekraïne verder onder druk Verkiezingen geslaagd, ondanks het geweld Ex-leider IRA naar Elizabeth 6 BUITENLAND Premier Dmitri Medvedev meld de dat afgelopen zaterdag. Op wel ke manier de maatregelen Oekraï ne zullen treffen, zei hij er niet bij. Het zit Rusland dwars dat de regering van Oekraïne zich op de EU richt en niet wil aansluiten bij de Euraziatische Unie die Vladi mir Poetin voor ogen staat. Half december tekenden Poetin en de verdreven Oekraïense presi dent Viktor Janoekovitsj nog een gascontract waardoor Kiev nog maar ruim 195 euro per 1000 ku bieke meter hoefde te betalen. Moskou is van plan dat bedrag op te trekken tot bijna 355 euro. Vol gens het Russische gasbedrijf Ga zprom is dat, omdat Kiev nog een schuld heeft staan van 1,7 miljard dollar. Maar de Oekraïense pre mier Arseni Jatsenjoek stelde za terdag dat Rusland de nieuwe lei ders in Kiev wil straffen voor het verjagen van Janoekovitsj. Joeri Prodan, minister voor Ener giezaken, verklaarde dat als Rus land zijn voornemen doorzet, Oekraïne Moskou voor de rechter sleept. Hij waarschuwde zijn land genoten zich erop voor te berei den dat Rusland de gastoevoer af snijdt. De gasleverantie aan Euro pa loopt dan gevaar, want 40 pro cent daarvan loopt via Oekraïne. Pro-Russische actievoerders heb ben gisteren in de Oost-Oekraïen- se steden Donetsk, Luhansk en Charkov gebouwen van de regio nale overheid bestormd. Betogers hingen er Russische vlaggen op en gooiden ruiten in. De betogers willen een referendum over aan sluiting bij Rusland, zoals vorige maand op de Krim plaatsvond. De omgekomen mensen zijn voor al leden van de Taliban, aldus de verklaring van het Afghaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Ongeveer 175 Talibanstrijders wer den gedood bij confrontaties met veiligheidstroepen. Daarbij kwa men ook twaalf militairen en vier burgers om het leven. Er zijn circa dertig personen aangehouden die van verkiezingsfraude worden ver dacht. Een woordvoerder van de klachtencommissie zei dat er bijna 1300 klachten over het ver loop van de stembusgang zijn bin nengekomen. Bijna alle klachten zijn telefonisch gemeld. Twee medewerkers van de kies commissie en een politieman zijn gisteren gedood door een aanslag in de noordelijke provincie Kun- duz. Ze werden in hun voertuig omgebracht toen ze stembussen naar de stad Kunduz wilden ver voeren. Nederland heeft in de pro vincie Kunduz een politietrai- ningsmissie uitgevoerd. Ondanks de gewelddadige inci denten worden de verkiezingen door Amerika, de Navo en de VN-Veiligheidsraad als een succes beschouwd. De Amerikaanse pre sident Barack Obama zei dat de verkiezingen een belangrijke mijl paal zijn in het streven de Afgha- nen volledig verantwoordelijk te maken voor hun land. Amerika wil na de terugtrekking van de troepen uit het land nog een beperkte militaire aanwezig heid in het land houden. Met de zittende president Hamid Karzai is daar echter nog geen akkoord over bereikt. Karzai is geen kandi daat bij de verkiezingen, omdat hij er al twee termijnen op heeft zitten. Ongeveer zeven miljoen Afgha- nen van de twaalf miljoen kiesge rechtigden hebben gestemd. De uitslag wordt over een paar we ken verwacht. Als geen van de acht kandidaten de absolute meer derheid heeft behaald, volgt een tweede stemronde. De strijd gaat tussen acht kandida ten, van wie er drie kans maken op de 'hoofdprijs'. Zalmai Ras- Ongeveer 175 strijders van de Taliban werden gedood bij confrontaties met veiligheidstroepen Ongeveer zeven miljoen Afghanen van de twaalf miljoen kiesgerechtigden hebben gestemd soul, een voormalige minister van Buitenlandse Zaken, wordt ge zien als de favoriet van Karzai. Ab dullah Abdullah was de tegenstan der van Karzai in 2009, maar hij trok zich toen terug uit de strijd, omdat de verkiezingen volgens hem niet eerlijk verliepen. Ashraf Ghanu Ahmadzai, de derde be langrijke kandidaat, is minister van Financiën geweest. Hij heeft, net als Abdullah, geklaagd over onregelmatigheden bij de verkie zingen. De kandidaten zeggen echter vertrouwen te hebben in de Kiescommissie en zullen waar schijnlijk de bevindingen van de ze commissie accepteren. Belangrijk voor de Amerikanen is dat alle acht kandidaten er voor stander van zijn een beperkte Amerikaanse aanwezigheid toe te staan. Deze militairen moeten het Afghaanse leger gaan trainen om te voorkomen dat de Taliban met geweld de ontwikkeling van de mocratie in Afghanistan kan sabo teren. Martin McGuinness, een van de vroegere leiders van de Ier se afscheidingsbeweging IRA, schuift morgen aan bij een ban ket van de Britse koningin Eli zabeth. McGuinness is nu vice- premier van Noord-Ierland. Zijn partij Sinn Fein liet giste ren weten dat McGuinness de uitnodiging voor het banket op kasteel Windsor heeft aangeno men. Dat banket wordt gegeven ter ere van het staatsbezoek van de Ierse president Michael Higgins. Martin McGuinness heeft zich decennialang afgezet te gen Groot-Brittannië. Hij is geko zen als parlementslid voor Sinn Fein, maar weigert zijn zetel in Londen in te nemen omdat hij geen eed wil afleggen tegenover de koningin. Petitie voor teruggave Alaska aan Rusland President Vladimir Poetin heeft mogelijk ook een optie voor uit breiding naar het oosten, want al 80.000 mensen hebben tot giste ren een petitie getekend waarin wordt opgeroepen Alaska op nieuw bij Rusland te voegen. De petitie staat op de website van het Witte Huis van de Verenigde Staten tussen circa 120 andere pe tities van uiteenlopende aard. Voltallige regering Mali dient haar ontslag in De regering van het West-Afri kaanse land Mali is opgestapt. De reden voor het vertrek van de re gering van premier Oumar Tatam Ly is niet bekendgemaakt. Voor- malig minister Moussa Mara is be noemd tot nieuwe premier. De centrale regering was bezig met verzoeningsgesprekken met de Touareg. Deze rebellen strijden voor meer autonomie. Roep om aftreden EP-voorzitter Schulz Europarlementariërs beschuldi gen de voorzitter van het Euro pees Parlement (EP), de Duitse socialist Martin Schulz, van machtsmisbruik en misbruik van zijn positie voor zijn cam pagne om voorzitter van Euro pese Commissie te worden. Het Nederlandse EP-lid Daniël van der Stoep wil dat Schulz uit zijn functie wordt gezet. door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Rusland zet Oekraïne steeds verder onder druk. Er is mili taire dreiging en de gasprijzen zijn bijna verdubbeld. Moskou zal ook 'harde maatregelen' treffen ter be scherming van de eigen landbouw, als Kiev besluit uit het Gemene best van Onafhankelijke Staten te stappen of als het een associatie verdrag tekent met de Europese Unie. Als Rusland de gastoe voer afsnijdt, is de leve rantie aan Europa in ge vaar. 40 procent ervan loopt via Oekraïne. door onze redactie buitenland KABUL - Tijdens de verkiezingen voor een nieuwe president in Af ghanistan zijn zaterdag bijna twee honderd mensen om het leven ge komen. Daarmee zijn de verkiezin gen toch gewelddadiger verlopen dan zaterdag en zondag eerder op de dag werd gedacht. Een Afghaanse vrouw heeft net gestemd. Om dubbele stemmen te voorkomen, doopt eenieder die gestemd heeft een vinger in de inkt. foto Metin Aktas/HH LONDEN WASHINGTON BAMAKO BRUSSEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6