Energiebedrijf Delta heeft plots O U WC ITIGUK IS KEUKEN Buurttuin Biervliet krijgt jeu-de-boulesbaan de wind mee ROMMELMARKTEN CllClgICUCUIIjl 1 Zeeuws-Vlaamse Vandalen gepakt Open Huizen Dag erg druk bezocht 16 ZEEUWS-VLAANDEREN De run op rommelmarkten is al jaren enorm. De één zoekt koopjes, de ander spekt zijn portemonnee. Volgens de Terneuzense makelaar Ingmar Vermeulen (dertig deelne mende adressen) zit de Zeeuws- Vlaamse huizenmarkt in de lift. „We hebben zelfs enkele biedin gen op woningen mogen ontvan gen. Het is jaren geleden dat ik dit meemaakte. Mensen durven weer te kopen." Paul Saman van Kindt Biesbroeck (ruim zestig adres sen en nieuwbouwprojecten) be aamt dit. „Wij verkochten zater dag een nieuwbouwappartement en een bungalow. Gemiddeld kre gen onze klanten zo'n drie geïnte resseerden over de vloer." Huizen aan de grens werden vooral goed bezocht door Belgen. De Rabo bank, die gratis hypotheekadvies verstrekte, meldde ook veel inte resse van de zuiderburen. TERNEUZEN - Aan de Churchilllaan en de Vrijheidsweg in Terneuzen is de nacht van vrijdag op zondag een vandalentrio opgepakt. Na een .melding dat drie jongens over een auto waren gelopen in de Rembrandtlaan, ontdekte de politie een spoor van vernieling, zoals vernielde reclameborden en een omgegooide fiets. De eerste verdachte, een 18-jarige man uit Hoek, kon aan de hand van een signalement in de Churchilllaan worden ingerekend. Zijn compa- nen, één uit Terneuzen en één uit Uithoorn (beiden 19) zijn opge pakt aan de Vrijheidsweg. Het terras en een aantal borders waren vorig najaar al aangelegd. Tijdens NL-Doet werden acht moestuinbakken ingericht, hout snipperpaadjes aangelegd, een wil genhut gemaakt, enkele fruitbo men aangeplant en - met overge bleven weipalen - een 'heksen kring' gemaakt. De afwerking van de boulesbaan moest nog even wachten, totdat de fundering van zand twee weken was ingeklon ken. Dus bleven de grote zakken met speciaal gravier d'or staan tot zaterdag nog een tiental dorpelin gen opdraafde om de baan gereed te maken. Een Biervlietenaar met een mini- graver hielp de mannen met het zware werk. Aan het eind van de middag zag de baan er glad en ge bruiksklaar uit. Ook de picknickta fel kreeg nog een verfje en enkele plantjes gingen de grond in. „Misschien moeten we de burge meester maar vragen de baan offi cieel te openen. Kunnen we gelijk vragen of er nog wat drainagebui zen in de tuin kunnen komen", opperde 'voorman' Willy. Vooral de speeltuin kampte de af gelopen maanden met veel wa teroverlast. Vorige week sloot Delta een over eenkomst met het Canadese Northland Power. Delta zal de to tale productie afnemen van het grootste windenergiepark van Ne derland, het Gemini-windpark 85 kilometer noordelijk van Gronin gen in zee. Delta slaat met de deal een strate gische slag. Hoewel er al ruim twee jaar sprake is van overcapaci teit op de energiemarkt, kan Del ta toch zijn energietak versterken. Dat heeft te maken met welke soort energie voorrang krijgt op het distributienet. Groene stroom (wind, zonnepanelen) mag eerst, omdat die duurzaam is opgewekt; gevolgd door kernenergie, gas en kolen. De C02-uitstoot bepaalt vooral de volgorde. Het armlastige Delta pakt het slim aan. Zonder zelf te investe ren in een windpark, wordt wind dé bron van stroom (30 procent). De sprong in windenergie past in de strategie om de C02-uitstoot te beperken. De koerswijziging lag voor de hand. Het plan voor de bouw van een tweede kerncentrale sneuvel de, omdat de Franse partner EDF afhaakte na de ramp in Fukushi- ma. Pogingen groener te worden middels investeringen in biodie sel en zonnepanelen mislukten. Delta moest 335 miljoen euro af schrijven op die investeringen. De hoge schuldenlast (530 miljoen euro) is er mede de oorzaak van dat Delta fusie en verkoop onder zoekt. Volgens Delta staat de winddeal los van dit onderzoek. Delta was al bijna tweeënhalf jaar bezig met de voorbereiding van het wind energiecontract. Behalve zijn marktwaarde vijzelt Delta het imago ermee op. Consu menten- en milieu-organisaties betitelden Delta onlangs nog als grijze energieleverancier: weinig wind en zon, wel een kerncentra le (hoewel C02-neutraal) en een kolencentrale. Nu is er plotseling zicht op een plaatsje aan de top. Delta werkt ook aan een plan de kolencentrale in Borssele, die vol gens het Energieakkoord in 2015 dicht moet, om te bouwen tot bio massacentrale. Critici zien het bio massa verstoken niet meer als groen. Volgens Delta is het een ac ceptabele tussenstap op weg naar verdere vergroening. TERNEUZEN - Niet minder dan vier duizend oliebollen gaan er op twee dagen doorheen in de Goe de Herderkerk in Terneuzen. De dames die ze verkopen, kijken er niet eens meer van op. „Dat is al tijd zo hoor, drie keer per jaar. Al dertig jaar lang." De rommelmarkten in het protes tantse kerkgebouw aan de Konin- ginnelaan zijn een fenomeen. Een kleine honderd vrijwilligers, alle maal verbonden aan het kerkge nootschap, zetten zich in voor het welslagen van de tweedaagse rom melmarkten. De Goede Herder kerk lijkt zaterdag dan ook meer op een enorm druk warenhuis dan een Godshuis. Het begint al buiten; op de stoep staan tiental len stoelen, tafels, banken, een oude gaskachel en wat babyboxen uitgestald. Het gaat in hink-stap- sprong naar de ingang. Binnen ligt van alles uitgestald. Er zijn kramen met boeken, glas werk, kleding, dozen vol schoe nen en elektrische apparatuur (gourmetstel, iemand?). Eén van de vergaderruimtes is speciaal in geruimd voor speelgoed en kin derkleding. Het is druk. Ontzet tend druk. „We zijn 35 jaar geleden begon nen met een bazaar en we deden wat spelletjes", zegt Johan Buijze (76) die de populariteit van de ba zaar zag uitgroeien tot het succes van wat het nu is. „Spelletjes doen we nu niet meer, alleen ver kopen, verkopen, verkopen!" De te verkopen spulletjes komen overal vandaan. „We worden vaak gebeld als er een huis leeggehaald mag worden", zegt Chris Ollebek, die het stokje van Buijze heeft overgenomen. Alle opbrengsten houdt het kerkgenootschap zelf. Het is nodig om het kerkgebouw van te onderhouden. Ollebek: „Zonder deze inkomsten zou het voor ons heel moeilijk, bijna on mogelijk, zijn om de kerk in goe de staat te houden." De Terneuzense Miranda heeft net drie schilderijtjes gekocht. Niet om thuis op te hangen. „Ik schilder zelf. Nu heb ik voor een prikkie drie mooie lijsten!" TERNEUZEN - Makelaars en huizen verkopers in Zeeuws-Vlaanderen hebben de Open Huizen Dag zater dag succesvol afgesloten. Goedkoper kan niet... leuker wel! Spoorstraat l8c 4431 NK 's-Gravenpoider T (o 113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie wuiur.feeufeenoutleturinfeeLn! De tweedehands kinderkleding die in het Kruisgebouw aan de Tabakstraat wordt aangeboden, is echt een twee de ronde waard. Daarom is het er al jaren heel erg druk. foto's Mark Neelemans BIERVLIET - De buurttuin aan de I.C. van de Lindenstraat in Biervliet kreeg al aardig gezicht op de NL- Doetdag twee weken geleden. Met de aanleg van een jeu-de-boules- baan zaterdag is de buurttuin echt een mooi plekje geworden, vinden veel bewoners. De jeu-de-boulesbaan werd in één dag aangelegd, foto Mark Neelemans ANALYSE door Frank Balkenende MIDDELBURG - Met één contract verkleurt energiebedrijf Delta van grijs naar groen. hartstikke leuk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60