Minder brand in stal is inzet actieplan Oplichter casht meer dan een ton via Marktplaats BINNENLAND 5 Graus wil beloofde rol in 'Flikken' UlL- meer aan de kunststofwanden. Want hoewel de brandweer nooit een oorzaak heeft kunnen aanwij zen, vermoedt Van de Wolfshaar dat er kortsluiting is ontstaan. „We gaan nu alle kabels, verlich ting en contacten in een ijzeren buis leggen die in de stal zweeft, zodat een brand de wanden niet kan bereiken." De oude vergunning voldeed al aan de regels die per april zijn in gegaan. Een nieuwe stal moet vol doen aan strengere brandveilig heidseisen. Zo moet het isolatie materiaal brandwerend zijn en de technische ruimte moet zeker een uur het vuur kunnen binnenhou den: „Als je een aansteker bij de muren van onze stal houdt, gaat-ie echt niet branden. En we delen het gebouw op. Dankzij de compartimenten hebben we in de cember kunnen voorkomen dat onze tweede stal ook afbrandde." Alarmsystemen bieden niet altijd een uitkomst. Stel, de tempera tuur in de stal staat ingesteld op 32 graden. Als de wanden vlamvat ten, kan dat meters verwijderd zijn van de alarmsensor. „Daar kan het al too graden zijn." DEN BOSCH - Hoeveel stalbranden er vorig jaar waren, is niet be kend. De laatste statistieken zijn over de periode 2005-2009. Toen waren er in totaal 763 branden op boerderijen. Bij 151 van die bran den vonden dieren de dood vol gens het Actieplan Stalbranden 2012-2016, dat staatssecretaris Sharon Dijksma van Economi sche Zaken liet optekenen. Ook is duidelijk dat in die periode bij branden ruim 712.000 kippen om kwamen, 24.000 varkens en 1400 runderen. In de meeste gevallen stikken de dieren door rook of een uitgevallen ventilator. Ze ver branden bijna nooit levend. Herman Litjens schreef mee aan dit Actieplan. Hij werkt als specia list omgevingsbeleid (inrichting van boerenbedrijven) bij land- bouwkoepel ZLTO. 'Dag in, dag uit' is hij bezig met stalbranden. Litjens kan niet zeggen of 763 branden in vier jaar veel of wei nig is. Het probleem is dat er te weinig statistieken over stalbran den voorhanden zijn. De nasleep duurt makkelijk een a twee jaar, weet Litjens door ge sprekken met getroffen onderne mers: „Als je een nieuwe stal wil bouwen, moet je een vergunning aanvragen bij de gemeente en de financiering zien rond te krijgen." De emotionele nasleep kan nog veel langer duren. Binnen het Actieplan Stalbran den werken LTO, Dierenbescher ming, de Rijksoverheid, Brand weer Nederland en het Verbond van Verzekeraars samen. Tot eind volgend jaar wordt het aantal stal branden bijgehouden en gerubri ceerd. Daarna komt er een rap port om te kijken of de maatrege len van de laatste jaren effect heb ben gehad. Die omvatten onder meer nieuwe bouwregels: brand werende isolatie, technische ruim tes die het vuur langer binnen houden en compartimenten in de stal. De LTO houdt bijeenkom sten over brandveiligheid voor boeren, stalbouwers en verzeke raars. Hij bood kaartjes voor de Efteling, het Belgische popfestival Rock Werchter, een concert van Ramm- stein of Nick en Simon, cheques voor D-reizen, dagkaarten voor de trein. Ja, zelfs entreebewijzen voor de prestigieuze TEFAF- kunstbeurs in Maastricht bood de man aan op Marktplaats.nl. Uiteenlopende evenementen die snel uitverkopen. Mensen die als nog naar bijvoorbeeld de Duitse metalband Rammstein willen, plaatsen in zo'n geval een adver tentie met een oproepje. De op lichter reageerde op dat soort vra gende advertenties met een aan bod tegen de kostprijs. Gedupeer den maakten geld over en zagen vervolgens nooit tickets. Internet bleek naast de plek waar de man zijn slachtoffers maakte ook de plek waar diezelfde slacht offers zich informeerden over de oplichter. Een groot forum over De oplichter handelde vooral in entreebewijzen voor concerten en beurzen die snel uitverkocht waren oplichting, de website opgelicht- opinternet.nl, verzamelde door de jaren heen zo veel mogelijk za ken. Bij elkaar opgeteld komt het schadebedrag volgens de site uit op bijna 26 duizend euro. Maar dat bedrag ligt in werkelijk heid waarschijnlijk veel hoger. Als vandaag de rechtszaak tegen de oplichter in Middelburg be gint, maakt het Openbaar Ministe rie (OM) het totale schadebedrag bekend. Persvoorlichter van het OM Zeeland en West-Brabant Martine Pilaar: „Ik kan nu al wel zeggen dat het meer is dan een ton." De zaak is ongekend in zijn groot te, zegt Pilaar. Nooit was er een oplichter die door het hele land zo veel slachtoffers maakte en zo veel geld binnenhaalde. Hij maak te gebruik van talloze nepnamen (zelfs als stelletje of als Daphne Bunskoek) en Belgische en Duitse rekeningen. Hij gaf zich regelma tig uit voor Belg en zei te werken in Duitsland. Het OM schreef alle aangevers een brief met daarin het verzoek hun zaak aan het dossier te mo gen toevoegen. Enkele honderden mensen hebben dit gedaan. Zij hebben hun zaak inclusief bewijs materialen opgestuurd en maken deel uit van de zaak. De man werd vorig jaar in Duits land opgepakt en zit sinds juli in een Nederlandse cel, in afwach ting van het proces. Hij zat eerder ook al vast in Nederland en België wegens oplichting. AMSTERDAM - PW-Kamerlid Dion Graus wil een gastrol als 'animal cop' in de serie Flikken Maastricht opeisen, zei hij giste ren in het televisieprogramma Jinek. Graus liet twee jaar geleden in het toenmalige programma van Eva Jinek zijn haar afknippen door acteur Victor Reinier, die een hoofdrol speelt, in Flikken Maastricht. In ruil daarvoor werd de politicus een gastrol toegezegd in een van de afleveringen van de successerie op Nederland 1. Produ cent Rolf Koot van Eyworks gaf tijdens het programma telefo nisch zijn fiat aan het plan. Maar inmiddels is het twee jaar la ter en heeft Graus nog steeds niet mogen schitteren in de politiese rie en daar laat hij het niet bij zit ten, zei hij gisteren. 8 dagen Wenen en het Donaudal 10 dagen Rovinj Istrië Porec Istrië liiiili; :;t.ï HRBHHH Vertrekdata: 14,28 april 12,26 mei 9, 23 juni/etc. Vertrekdata: 14, 21, 28april/5,12,19, 26 mei/ 2,9, 16, 23, 30juni /etc. 10 dagen Toscane /Umbrië Vertrekdata: 14,28 april/12,26 mei! 9, 23 juni1 etc. 10 dagen rondreis Noorwegen Hoogte punten Noorwegen Vertrekdata: 19,26 mei/2, 9,16, 23, 30juni/ 7,21 juli /etc. 12 dagen Peniscola Costa Del Azahar Vertrekdata: 14 april/5,19 mei/ 2,16,30 juni /etc. boekingen. www_(joldermannl MAANDAC 7 APRIL 2014 t niet meer Bij de stalbrand in Langeveen kwamen zaterdagochtend drieduizend var kens om het leven, foto Eric Brinkhorst/HH door Koen Verhelst MIDDELBURG - De cijfers zijn duize lingwekkend: 581 aangiftes, 260 slachtoffers en 223 strafbare fei ten. De zaak tegen de 'Marktplaats oplichter' begint vandaag in Middel burg. v.a. slechts Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half pension, comfortclass touringcar en afseheidsbuffet Brochure en (0318) 58 09 58

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5