Frambozen ZEEUWS-VLAANDEREN Jong geleerd, oud gedaan almanak Axelse bedreigt agenten met mes Zeeuws-Vlamingen hebben meer met traditionele keuze voornamen gebroken dan Zeeuwen boven de Westerschelde. 14 en 15 Schoenen maken zonder regels TERNEUZEN - Het vergt wat zoek werk, maar dan heb je ook aardig materiaal in handen. Het Meer- tens Instituut in Amsterdam, dat onderzoek doet naar de Neder landse taal en cultuur, heeft voor namen uit alle Nederlandse wind streken op een rijtje gezet. Vanaf 1880 tot en met 2013. De Nederlandse voornamenbank op de website van het Meertens Instituut is het schitterende resul taat. De verzameling geeft een bij zonder inzicht in hoe de Neder landse samenleving sinds het ein de van de negentiende eeuw is veranderd en dat ook nog per re gio. De onderzoekers hebben er voor gekozen Zeeland in twee ge bieden te splitsen, Zeeuws-Vlaan deren en overig Zeeland. Ze heb ben dat bewust gedaan, want tus sen Zeeland boven en onder de Westerschelde bestaan grote ver schillen in de naamgeving van kinderen. Zeeuws-Vlaanderen is voor een niet onbelangrijk deel, met name het Land van Hulst, van origine rooms-katholiek. Dat zie je tot ver in de twintigste eeuw terug in de Nederlandse voornamenbank. De voornamen Petrus - één van de belangrijkste apostels van Jezus - en Maria - de moeder van Jezus en omarmd door de Rooms Katho lieke Kerk als moeder aller moe ders - zijn tientallen jaren het al- lerpopulairst in Zeeuws- Vlaanderen. Maria doet het ook goed in overig Zeeland, maar Pe trus komt in de top drie niet voor. Tot in de jaren vijftig van de vori ge eeuw blijven Maria en Petrus in Zeeuws-Vlaanderen het hoogst scoren. De ontkerkelijking komt daarna op gang en dat is te mer ken. Maria is in de jaren 1970-1974 'weggezakt' naar een derde plek. Bij de jongens is Petrus al uit de top drie verstoten om niet meer terug te keren. Het geven van voornamen was 'al tijd' een zaak van traditie. Ouders vernoemden hun kinderen vaak naar de grootouders. Dat veran dert vanaf de jaren zeventig dras tisch, in Zeeuws-Vlaanderen veel meer dan in overig Zeeland. Cor- nelis staat voor jongens in de rest van Zeeland nog altijd aan de top, Maria bij de meisjes. In Zeeuws- Vlaanderen zijn in de jaren 2000- 2013 Lars bij de jongens en Sanne bij de meisjes het populairst. In 1995-1999 scoren heel andere na men het hoogst, Kevin bij de jon gens en Laura bij de meisjes. Het Meertens Instituut heeft eer der al familienamen per gemeen te geturfd. Het 'landje apart' is er nog volop in te herkennen. Na men als Picavet, Ploegaert, Ferket en Van Dorsselaer komen nergens anders zoveel voor. AXEL - Een Axelse vrouw heeft za terdagochtend in haar woning aan de Vincent van Goghstraat twee agenten bedreigd met een broodmes. De agenten waren rond 4.15 uur naar het huis gekomen, nadat de vrouw zelf de meldkamer had ge beld. Terwijl de agenten met haar in gesprek waren, pakte zij op eens een groot broodmes uit een tas en bedreigde de agenten daar mee. De vrouw is met pepper- spray uitgeschakeld, waarna het mes kon worden afgepakt en ze kon worden meegenomen naar het politiebureau. MAANDAG 7 april 2014 BRESKENS - Onder grote belangstelling is zaterdagoch tend de nieuwe vogeltelpost nabij de vuurtoren van de buurtschap Nieuwe Sluis in gebruik genomen. Aan gedeputeerde George van Heukelom, dijkgraaf Toine Poppelaars en de Sluise wethouder Peter Ploegaert was de eer om het doek van het informatiebord met het op schrift 'Vogel-Hotspot Breskens' te verwijderen. „Dit is uniek", meende Van Heukelom. „Óp de uitnodiging stond 'wij nodigen u met plezier uit'. En met reden! Deze telpost zal iedereen van het nut van het natuurgebied in project Waterdunen overtuigen." Hij durfde zelfs te stellen: „Ik verwacht niet dat één Zeeuws-Vlaming hierover nu nog zal klagen." Van Heuke lom had dan buitenom Guus Langeraert van de actie groep Vrienden van Waterdunen Nee gerekend. Hij stuur de een persbericht met de mededeling dat de actiegroep niet bij de opening aanwezig zou zijn. „We zijn ook niet te gen de nieuwe vogeltelpost", aldus Langeraert, „maar dit kan ook zonder dat er ontpolderd wordt." De vogeltellers, onder wie enkele opvallend jonge liefheb bers (zie foto), hadden toen al lang de post in gebruik ge nomen. De telpost telt nu 350 officieel geregistreerde le den. Een grote toeloop uit binnen- en buitenland wordt verwacht, zeker in het vogeltrekseizoen. De oversteek Breskens-Vlissingen is favoriet bij trekvogels die zuid-noord en andersom moeten, foto Mark Neelemans Tip? redactie@pzc.nl Dit keer had ze wel wat te vertellen op school, Anneloes van vijf. Haar vader lag namelijk in het zieken huis, en dat was toch wel groot nieuws dat ze beslist even moest de len met al haar klasgenootjes in groep 1. Niet leuk natuurlijk, maar - wist Anneloes te vertellen - er was ook een lichtpuntje te melden in zijn toe stand: terwijl hij in het ziekenhuis lag, had haar vader frambozen ge kregen. Nou, daar waren de kinderen in groep 1 maar wat jaloers op! Fram bozen! Vader zelf was in het ziekenhuis een stuk minder gelukkig. Met zijn trom bose. Tekort aan pleegouders in Zeeland Maria uit de gratie Petrus en door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57