WINKEL 'Een mevrouw kocht 73 stuks kinderkleding* <6 In Dreischor heet het 'droomtraject', in het nuchtere Bruinisse noemen ze hetdorpsblik' 16 SCHOUWEN-DUIVELAND Drie man vast voor vernieling in Serooskerke Rockband Pevis wint laatste ronde Regioruis ENQUETE SOCIAAL EN CULTUREEL PLANBUREAU Helft inwoners helpt buren. Eenderde doet aan vrijwilligerswerk. Tweederde is tevreden met buurt. BRUINISSE - Aan de Jachthavenweg in Bruinisse heeft de politie zater dagmorgen een auto met daarin drie jongemannen aangehouden. Ze worden verdacht van het ver nielen van twee ruiten van een woning aan de Dijkweg in Seroos kerke. Het gaat om een 22-jarige man uit Rhoon en een 16-jarige jongen uit Bruinisse. De bestuurder is een 17-jarige jongeman uit Bruinisse. Hij bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Ook wordt hij verdacht van het rijden onder invloed van verdovende middelen. In de auto en bij verdachten thuis werden nog verdovende midde len, messen, vuurwerk en een nepgeweer aangetroffen. Het drie tal zit vast in de politiecellen van Torentijd in Middelburg. ZIERIKZEE - De Zeeuws-Vlaamse rockband Pevis heeft zich ge plaatst voor de finale van talenten jacht Regioruis tijdens het Anywa- vefestival in Zierikzee. Het Schouwse Sunrise en de 16-ja- rige singer-songwriter Django uit Middelburg maken kans op een wildcard voor het festival. Komen de vrijdag wordt om die wildcard gestreden. Dat is de uitslag van de laatste voorronde van Regioruis, afgelopen vrijdag in poppodium Brogum. The Shore Cries Attic, het Schouwse Whitfield en Wal- cherse Keaton wonnen eerdere voorrondes en daarmee een optre den tijdens het festival. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland lag lang geïsoleerd van de rest van het land. Door het gemeenschap pelijke leed van 1953 is de saamho righeid onder de bevolking groot. Niet dus. Blijkt uit een in 2012 door het So ciaal en Cultureel Planbureau (SCP) gehouden enquête onder driehonderd inwoners. Als de bu ren eerrpersoonlijk probleem heb ben en daar over willen praten, vinden ze achter zeventien pro cent van de Schouwen-Duiveland- se voordeuren een gewillig oor. Als de buurvrouw hulp nodig heeft bij een klusje in huis, is 27 procent genegen haar te helpen. Is de buurvrouw ziek, dan is 54 procent van de buurt bereid bood schappen te doen voor haar. Ruim tweederde verzorgt de plantjes als de buren met vakan tie zijn. Dat dan weer wel. Het SCP peilde het saamhorig heidsgevoel in nog vier andere ge meenten. Schouwen-Duiveland scoort op bijna alle vragen het laagst of één na laagst. In de ge meenten Berkeiland (Gelderland, 45.000 inwoners) en Emmen (Drenthe, 109.000 inwoners) is de saamhorigheid het grootst. Deze gemeenten kennen de traditie van het 'naoberschap'. Onderin is het vaak stuivertje wisselen tus sen Schouwen-Duiveland en Peel en Maas (Limburg, 43.000 inwo ners). Waarom dat zo is, wordt niet uitgelegd. Van Schouwen- Duiveland wordt slechts gezegd dat het dunbevolkt is, er veel ouderen wonen en dat er een cul tuurverschil bestaat tussen het oosten en het westen. Van Peel en Maas stellen de onderzoekers dat de bewoners onderling wel soli dair zijn, maar hun gemeentebe stuur lange tijd wantrouwden. De gemeente Zeist (Utrecht, 61.000 inwoners) is de middenmo ter van het onderzoek. Hier is de bevolking divers van achtergrond, wat minder saamhorigheid zou geven. Maar de Zeistenaren zijn ook hoog opgeleid en relatief rijk, hetgeen juist weer meer saamho righeid zou brengen. Van de Schouwen-Duivelanders doet 35 procent vrijwilligerswerk. Een meerderheid van 42 procent doet dat maximaal drie uur per week. Die-vrijwilligers zijn vooral te vinden in de kerk (40 procent), de sportvereniging (40 procent), een belangenorganisatie (25 pro cent) of een natuur/milieuclub (24 procent). Van de ondervraagden zegt 16 pro cent wel eens iets voor hun omge ving te hebben gedaan. In Zeist is dat 25 procent. Als concreet wordt gevraagd mee te helpen struiken te snoeien, komt 15 procent van de Schouwen-Duivelanders opdra ven. Alleen de Limburgers heb ben daar nog minder zin in (13 procent). In Gelderland komt 20 procent mee zagen en knippen. Schouwenaren zijn tevreden met de buurt waarin ze wonen. 'Het is goed in deze buurt,' beaamt 90 procent. 'We groeten elkaar' zegt 85 procent. Maar dat doen méér inwoners van Berkeiland (92 pro cent) en van Peel en Maas (89 pro cent). De tevredenheid daalt snel als het gaat om de organisatie van activiteiten. De stelling 'hier bloeien de verenigingen' wordt door 26 procent met 'ja' beant woord. Slechts 18 procent vindt dat er veel wordt georganiseerd. De gemiddelde Schouwse tevre denheid komt zo op 63 procent. Schouwen-Duivelanders geven hun gemeentebestuur een 5,8. Al leen Zeistenaren en Peel-en-Maas- landers geven hun colleges hoge re punten (5,9 en 6,2). Van de vijf samenlevingen is die van Schou wen-Duiveland het meest geïnte resseerd in de lokale politiek. Toch weten maar weinig mensen (13 procent) dat de gemeente de burgerparticipatie stimuleert. ZIERIKZEE - In twee uur tijd ver wisselen circa duizend stuks kin derkleding van eigenaar. En dat gebeurt al 37 jaar tijdens de kin- derkledingbeurs in Zierikzee. Zaterdagochtend werd de beurs weer gehouden in de Pontes Pie- ter Zeeman. „Ik denk dat we zo'n 125 klanten hebben ge had", schat voorzitter Ellis Kur- vink van de stichting Kinderkle- dingbeurs Zierikzee. „En die ko pen allemaal minimaal drie stuks kleding. Er was één mevrouw die met 73 kledingstukken wegging. Klanten kopen heel bewust. Ze komen voor broeken of ze komen voor jassen." De beurs voor klan ten met de kleine beurs wordt twee keer per jaar gehouden. In de eerste week van april en de eer ste week van oktober. Niet toeval lig de data waarop de kinderbij slag wordt uitgekeerd. De kleding wordt vrijdagavond ingenomen en zaterdag verkocht. Twintig pro cent van de verkoopprijs is voor de stichting, die hiermee haar on kosten betaalt. Niet-verkochte spullen gaan terug naar de eige naar of naar de Kledingbank. PARTICIPATIE Goedkoper kan niet... leaker wel! Spoorstraat 18c 4431 NK 's-GravenpoMer f (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie unuiu.feeufeenoutletioinbeI.nl Leefbaarheid op Schouwen kan veel beter door Ton van den Nouweland Pepijn van Houwelingen, SCP Twee vrouwen hebben stevig inge kocht, zaterdag tijdens de kinder- kledingbeurs in de Pontes Pieter Zeeman, foto Ronald den Dekker In de troonrede van 2013 staat dat de verzorgingsstaat verandert in een participatiesamenleving. Een ontmoetingsruimte in elke woonkern is volgens de gemeente alleen op te brengen als dorpsra den die ruimte exploiteren. De bereidheid tot burgerparticipa tie neemt toe als mensen zeggen schap over hun project houden. Mensen zijn eerder geneigd tot vrijwilligerswerk als zij daarvoor een compliment of een kleine ver goeding krijgen. 'Burgermacht op eigen kracht', 3 heet het onderzoek, zie: SCP.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54