Met de lente rijden ook de treinen van de SCB weer door 'de Zak' KEUKEN Eerbetoon aan Charles de Meulemeester mm, 1000 jaar Baarland 16 BEVELANDEN en THOLEN Gemeente heeft met twee miljoen euro in de plus nog altijd een financieel gezond grondbedrijf. (6 Wij zijn altijd zeer terughoudend geweest met grondaankopen. Dat betaalt zich nu uit 't Honk Kapelle naar finale HEINKENSZAND - Borsele is de eni ge Zeeuwse gemeente zonder ver lies op de bouwgrondexploitatie. „We zijn altijd redelijk terughou dend geweest als het aankwam op grondaankopen. Dat zie je nu terug", zegt wethouder Ad Schenk. Uit onderzoek van Deloitte Real Estate blijkt dat de verschillende Zeeuwse gemeenten over 2011 en 2012 ruim negentig miljoen euro verlies hebben geleden op de bouwgrondexploitatie. De provin cie maakt zich daar zorgen over. Landelijk is 2,6 miljard euro ver dampt. Dat komt vooral door de crisis in de woningmarkt. Door gemeen ten aangekochte bouwgrond wordt niet ontwikkeld en blijft dus drukken op de gemeentelijke begroting. Of duur aangekochte bouwgrond wordt afgewaardeerd naar veel goedkopere landbouw grond. „In tegenstelling tot andere Zeeuwse gemeenten staan wij nog voor twee miljoen euro in de plus. Ons grondbedrijf is nog ge zond. De terughoudendheid in het verleden betaalt zich uit. Na deel van deze terughoudendheid was wel dat we niet altijd slag vaardig konden handelen. Zoals bij de woningbouwplannen in 's-Heer Abtskerke. Dat is uiteinde lijk goed gekomen, maar dat kost te wel tijd." Toch is de vastgoedcrisis ook niet aan de gemeente Borsele voorbij gegaan. Zo zijn concrete woning bouwplannen in Oudelande voor lopig in de koelkast gezet omdat er geen belangstelling voor is. En een aantal bouwpercelen is afge waardeerd naar landbouwgrond (zes euro per vierkante meter). „Ook hebben we 325.000 euro ver lies moeten nemen op het bouw project aan de Plataanweg in Ove- zande. Daar staat overigens wel vijf ton winst van een project in Lewedorp en 1,6 miljoen euro winst van Over de Dijk in Hein- kenszand tegenover." Dat veel Zeeuwse gemeenten mil joenen verlies op de bouwgrond exploitatie in de boeken noteren, zegt op zich niet zo veel. Als de woningmarkt immers weer aan trekt, kunnen projecten alsnog worden ontwikkeld. Zo verwacht Borsele een positief resultaat van elf miljoen euro als alle bouwgrond daadwerkelijk wordt ontwikkeld. Daarnaast hebben de gemeenten die verliezen nog altijd kunnen opvangen. Het is echter onzeker of gemeenten dat kunnen blijven volhouden. mm Si gas ■jH «S3 Tot en met juni wordt voorname lijk op zondagen gereden en daar naast rijdt de trein op diverse feest- en vakantiedagen en evene menten. Naast de stoomtreinen rijdt op diverse dagen ook de die selmotorwagen, het treintje uit de jaren vijftig dat ook op diverse kleinere stationnetjes stopt. De SGB houdt dit jaar ook weer diverse bijzondere dagen en eve nementen. Zoals de Paasritten op 20 en 21 april. In het hemelvaart- weekeinde (29 mei-i juni) is het jaarlijkse grote evenement 'Spo ren naar het Verleden'. Het thema dit jaar is 'De kleuren van weleer'. Diverse kleurrijke stoomlocomo tieven laten zien dat de stoomtrei nen vroeger veel bonter waren dan wel eens wordt gedacht. Met het evenement haakt de SGB ook in op een landelijk thema '175 jaar spoor in Nederland'. Tijdens de Open Monumentendagen op 13 en 14 september houdt de SGB in samenwerking met de gemeente Borsele extra activiteiten rondom de spoorlijn. Buiten de openbare dienstrege ling biedt de SGB ook treinen te huur aan voor groepen. Met na me de dieselmotorwagen is popu lair. OOSTBURG - Het zwemteam van basisschool 't Honk uit Kapelle vertegenwoordigt Zeeland zater dag 31 mei bij de landelijke finale schoolzwemmen, 't Honk won za- terdag in sportcomplex De Een hoorn in Oostburg de provinciale voorronde. In totaal achttien ploe gen met elk zes zwemmers deden mee. Vereniging Scheldestroom uit Breskens hield de wedstrijd. De grondlegger van de oester- en kreeftencultuur in Nederland en de beheerder van het grootste kreeftenpark van Europa met een opslagcapaciteit van 75.000 kilo le vende kreeft, bestaat 144 jaar. Het feest werd bijgewoond door meer dan vierhonderd gasten uit binnen- en buitenland. Miljardair Hans Melchers, oud- president-commissaris van De Meulemeester, nam zaterdag het eerste exemplaar van het jubi leumboek over het roemrijke ver leden van het Zeeuwse Schaal- en schelpdierenbedrijf in ontvangst van Sas de Koeijer, samen met zijn zoons Peter en Gert-Jan, eige naar van De Meulemeester. In het boek van auteur Gijs Asselbergs is, gelardeerd met veel beeldmate riaal, een boeiend stuk Zeeuwse visserij-geschiedenis vastgelegd. Asselbergs dook in de geschiede nis van de Zeeuwse oesters en de kreeftenvisserij. Het verhaal be gint in 1870, als Charles L. de Meu lemeester, Charles A. van Renter- ghem (arts en ondernemer) en Jan H.C. Kakebeeke (stoommeelfa- Mijn belangstelling ging uit naar het hele traject van bestellen en consumeren brikant) uit Goes zich toeleggen op de kunstmatige oesterteelt, een voor Nederland nieuwe indus trie. Bij de eerste verpachting in 1870 van oesterpercelen op de Oosterschelde zijn deze drie he ren van de partij. Bij De Waterschans, onderdeel van de vestingwerken van Bergen op Zoom, worden de eerste bin- nendijkse oesterputten aange legd. In de geschiedschrijving wis selen de succesvolle jaren af met jaren van tegenspoed. Zoals eind 1906, toen het na dertig jaar goed mis ging. Er kwamen berichten van tyfus. Oorzaak: het eten van besmette oesters uit de putten van De Meulemeester. Het bedrijf werd noodgedwongen verplaatst naar Yerseke. Tot op de dag van vandaag kweekt het bedrijf op ei gen percelen in de Oosterschelde en het Grevelingenmeer Zeeuwse Platte Oesters en Zeeuwse Oes ters (Creuses). De Meulemeester importeert, exporteert en distribu eert daarnaast levende kreeften uit de Oosterschelde, Europa en Canada. Grondlegger Charles de Meulemeester is de pionier van de oester- en kreeftencultuur in Nederland. Het boek is ook een eerbetoon aan de grondlegger, die in 1889 op 46-jarige leeftijd is overleden. Ter herinnering aan de initiatiefnemers en ondernemers van het eerste uur is in Yerseke een aantal straten en een plein vernoemd naar deze mensen, zo als Van Randwijck(straat), Wag- tho(plein), Pompe van Meerder- voort(straat), Van Tienho- ven(straat) en De Meulemees- ter(straat). Van deze namen van weleer is alleen De Meulemeester als bedrijf overgebleven. Borsele positief met bouwgrond door Frank van Cooten ry iMI BAARLAND - Om de lente goed te beginnen, waagden zich zaterdag zo'n vijftig durfals aan het nog koude Wes- terscheldewater voor de eerste Baarlandse lenteduik. Van wege het duizendjarig bestaan van Baarland zat een histo- door Frank van Cooten GOES - De Stoomtrein Goes-Borse- le (SGB) is gisteren weer gaan rij den. Om 11.00 en om 14.00 uur vertrok weer een stoomtrein uit Goes. Goedkoper kan niet... leuker wel! Spoorstraat 18c 4431 NK 's-GrauenpoIder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie uiuno.feeukenoutIetiomltel.nl door Frank van Cooten YERSEKE - Golfkarretjes reden za terdag af en aan op de Korringa- weg in Yerseke om de vele gasten naar de enorme feesttent van het Zeeuwse schaal- en schelpdierenbe- drijf De Meulemeester te brengen. Sas de Koeijer Sas de Koeijer (midden), geflan keerd door zijn zonen Peter (twee de van links) en Gert-Jan (rechts). Geheel links auteur van het jubi leumboek Gijs Asselbergs. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50