Nederland zoekt mee naar vermiste vrouwen in Panama STALBRANDEN 4 BINNENLAND In Gelderland en Twente brandde zaterdag een stal uit. Jan van de Wolfshaar weet hoe dat voelt. 2500 dollar beloning uitgeloofd voor de gouden tip Tussenlanding kost Belg 1000 euro PvdA: landelijk zwemdiploma De PvdA wil een landelijke norm voor het zwemonder wijs. Nu bestaat het Zwem- ABC van het Nationaal Plat form Zwembaden, maar de zwembond KNZB werkt aan een nieuwe methode op ba sis van de borstcrawl. Ka merlid Tjeerd van Dekken pleitte gisteren in Radio Re porter voor eenduidigheid. Vrouw slaat op buik van zwangere NS'er Een 64-jarige vrouw uit Roermond heeft gisteren een zwangere medewerk ster van de NS tegen haar buik geslagen, op het station in Eindhoven. Ook bedreig de ze de zwangere met de dood, vanwege een onbe kend 'akkefietje'. De NS- medewerkster laat zich me disch onderzoeken. Een korte tussenstop met zijn pleziervliegtuigje op Kempen Airport in Budel heeft een 54-jarige Belg gis teren 1000 euro gekost. Hij had nog een Nederlandse verkeersboete openstaan en bleef daarom van de Neder landse snelweg. Hij mocht het vliegveld pas verlaten na het betalen van de boetes. Korte-van Hemel overleden In haar woonplaats Bussum is donderdag oud-staatsse cretaris Virginie Korte-van Hemel op 84-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar fa milie zaterdag bekendge maakt. Namens het CDA was Korte-van Hemel staats secretaris van Justitie in de eerste twee kabinetten-Lub- bers. Daarin was ze onder meer belast met vreemdelin genbeleid. Ook moest ze fors bezuinigen op het ge- vangeniswezen.Korte-Van Hemel was sinds 2009 we duwe. Ze laat 4 kinderen en 11 kleinkinderen na. AALTEN - Jan van de Wolfshaar (54) had op een woensdag in de cember vorig jaar net de laatste zeugen in zijn gloednieuwe stal in Aalten gebracht. „Ik ben er nog tot elf uur doorgelopen. Op een gegeven moment moet je naar bed, dus ben ik toch maar naar huis gegaan." Om één uur 's nachts, twee uur later, vat de fonkelnieuwe stal vlam. Alle zeu gen en biggen, meer dan driehon derd dieren, komen om. Van de Wolfshaar weet hoe de boeren in Nieuw-Wehl (bij Doetinchem) en Langeveen (ten noorden van Almelo), waar zaterdag stallen in vlammen opgingen, zich voelen. „Het blijft op je netvlies staan, dat je door die stal loopt en al je ver brande dieren ziet liggen. Dat vreet aan je, hoor, en dan niet in geld uitgedrukt. ]e wordt boer uit liefde voor dieren. Wat het nog een stuk moeilijker maakte, was dat het de kraamkamer was, met allemaal kleine beestjes. Ik ga er wel vanuit dat de dieren gestikt Dat doe je niet, als boer een stal met dieren aansteken. Daar durf ik om te wedden zijn en niet levend verbrand." Van de Wolfshaar heeft meerdere boerenbedrijven in de Achter hoek. Naar eigen zeggen behoren de boerderijen tot 'de modernste van Nederland'. „Daarom is het ook zo teleurstellend dat het zo is gelopen." De varkenshouderij in Aalten valt onder een bedrijfslei der die met zijn gezin op het ter rein woont. „Die heeft het wel zwaar, ja. Vooral omdat hij er naast woont en het zich aanre kent dat hij niets kon doen. Maar je künt niets doen. Dat vuur ver spreidt zich zo snel en de brand weer houdt je tegen." Vroeger, zegt Van de Wolfshaar, waren stallen nog vaker van steen en grepen de vlammen minder snel om zich heen. Veertig jaar ge leden, hij was toen zelf 12, brand de de stal van zijn vader af. „Dat was overdag en we waren er snel bij. We hebben nog een paar die ren kunnen redden toen, maar daar zat ook een factor geluk bij." Tegenwoordig is evacuatie on denkbaar, hoe snel je ook bent. In het dorp gingen na de stal- brand geruchten over brandstich ting, verzucht Van de Wolfshaar. „Mensen in het dorp trokken te snel conclusies. Een andere boer hier had in het verleden bezwaar gemaakt tegen onze plannen. Niks mis mee, dat is zijn goed recht. Maar de één zegt iets, num mer twee neemt 't over en bij nummer vier is het een feit: die boer is een pyromaan. Ik durf er duizend euro op te zetten dat hij geen brandstichter is. Dat doe je niet als boer, een stal met dieren aansteken." „Met mijzelf gaat het wel weer goed. Geluk bij een ongeluk was dat de bouwvergunning voor de stal nog niet was afgemeld bij de gemeente Aalten. We konden dus meteen opnieuw beginnen met bouwen. Het dak zit er al op. In september of oktober willen we weer starten. De stal wordt op de millimeter hetzelfde." Met een belangrijk verschil wel. Er komen geen stopcontacten Volgens Luis Eduardo Serrano van het Nationaal Systeem van Burgerbescherming (SINA- PROC), dat de zoektocht coördi neert, zijn ook familieleden van Lisanne Froon (22) uit Amersfoort en Kris Kremers (21) uit Utrecht inmiddels onderweg naar Pana ma. Wat de Nederlandse hulp pre cies inhoudt, is niet duidelijk. De Nederlandse ambassadeur in Pa nama, Wiebe de Boer, assisteert bij de zoektocht, maar verwijst voor verder commentaar naar het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag. Een woordvoer der van het ministerie zegt echter geen mededelingen te doen, om dat het om consulaire zaken gaat. De SINAPROC zoekt in zowel de provincies Chiriqui en Bocas del Toro als het inheemse reservaat Ngabe-Buglé naar de meisjes. Vol gens Lee Zeltzer, een Amerikaan se toeristengids die woont in Bo- quete (waar de vrouwen verble ven voor hun verdwijning) en als vrijwilliger aan de zoektocht mee doet, is er een Nederlandse heli kopter in de regio actief en heeft de Nederlandse regering een on derzoeker naar Boquete gestuurd. De lokale organisatie Alto al Cri men ('Stop de Criminaliteit'), die is opgezet door burgers die zich BOQUETE - Er ligt een beloning klaar van 2500 dollar voor de gou den tip die leidt naar de vondst van de twee Nederlandse vrou wen die worden vermist in Pana ma. Dat schreef Ingrid Lommers, de directeur van de taalschool in Panama waar de vrouwen een stu die volgden, zaterdag op Face- book. Volgens Lommers blijkt uit verschillende tips dat Lisanne Froon en Kris Kremers het popu laire wandelpad De Pianist zijn opgegaan. Een man die aan het be gin van die bergwandeling woont, heeft twee meisjes gespro ken die twijfelden of zij het pad op zouden gaan of niet. Later op de dag zouden verschillende men sen nog twee vrouwen hebben ge zien op de wandelroute. zorgen maken over toenemende criminaliteit in de regio, zou ook een onderzoeker hebben ingezet. De Panamese autoriteiten hou den intussen met ieder scenario rekening, maar benadrukken dat het gebied waar de vrouwen zijn verdwenen niet als onveilig be kend staat. Wel waarschuwen lo kale bewoners voor de dichte jungle in de omgeving van de vul kaan. Steile rotswanden, dichte bossen en slangen kunnen afdwa len van de wandelpaden verrader lijk maken. Slechte weersomstan digheden in het gebied zorgden er vrijdag al voor dat de zoektocht tijdelijk moest worden stopgezet. De beide vrouwen, die op vakan tie zijn in Panama, werden dins dag voor het laatst gezien. 'Evacuatie dieren lukt HILVERSUM EINDHOVEN BUDEL BUSSUM door Koen Verhelst Jan van de Wolfshaar, varkensboer uit Aalten door onze correspondent Jan Albert Hootsen PANAMA - Panama krijgt hulp van Nederland in de zoektocht naar de twee Nederlandse vrouwen die sinds vorige week spoorloos zijn verdwenen in het westen van het Centraal-Amerikaanse land. Dat heeft een medewerker van de Pana mese autoriteiten tegenover deze krant gezegd. «i "fe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4