'Innovatie zo bekend als tulp en dijken' Italië naar Zuid-Amerika IN HET NIEUWS 3 Schmittmann kreeg kritiek ais 'graaier* Gevaarlijk weer LAREN - Jan Peter Schmittmann (57), die zaterdagochtend met zijn vrouw (57) en dochter (22) dood in zijn Larense huis werd aange troffen, was tot 2009 topman bij ABN Amro. Hij werd in 2003 be stuursvoorzitter in Nederland. Hij verloor zijn baan toen ABN Amro werd genationaliseerd. Wouter Bos, destijds minister van Financiën, stapte naar de rechter om te voorkomen dat Schmitt mann een vertrekpremie mee zou krijgen van 16 miljoen euro. ABN Amro wilde hem maximaal 2,4 miljoen euro meegeven. Uit eindelijk kreeg Schmittmann 8 miljoen euro. Quote plaatste hem in 2009 op nummer 1 in hun top 10 van 'graaiende bankiers'. De afgelopen tijd adviseerde hij bedrijven. Hij was oud-bestuurs lid van de noodlijdende hockey club Laren. Zijn oudste dochter (24) was zaterdag niet thuis. delijk verband tussen gezinsdo ding en financiële problemen of een economische crisis. Dat een gezin zeer welvarend is, zoals dat van Schmittmann, betekent niet dat het immuun is voor dergelijke drama's. „Het komt in alle klassen voor", zegt Liem. „De hogere klas sen vormen beslist geen uitzonde ring." Van een toename van gezinsmoor- den is in Nederland geen sprake. In Nederland komt het circa ze ven keer per jaar voor dat iemand een of meer anderen doodt en ver volgens zichzelf, blijkt uit haar on derzoek. Onderzoekers stellen vast dat in veel gevallen dreigend verlies van de mannelijke eer een hoofdrol speelde. Het gezin geldt als haak waarvan die eer is opgehangen. In vrijwel alle 250 gevallen die Liem onderzocht, voelde de man zich de hoeksteen van zijn gezin. „Ze Niemand kan hen van het waanbeeld afbrengen dat doding de enige oplossing is zien zichzelf als de enige die in staat is voor hen te zorgen. Nie mand kan hen van het waanbeeld afbrengen dat doding en zelfdo ding de enige oplossing is." Volgens Liem worden bij het do den van hun kinderen mannen ge dreven door wraak, terwijl vrou wen vaker 'pseudo-altruïstische' motieven hebben: vrouwelijke da ders denken dat hun kinderen dood beter af zijn dan levend. Liem onderscheidt drie soorten gezinsmoord gevolg door suïcide. Bij het eerste type gaat het om een wraakactie, gevolgd door zelf moord uit angst voor justitie of om in de dood herenigd te wor den met de slachtoffers. Bij het tweede type wil de man zelf dood, bijvoorbeeld gedreven door depressie, en neemt hij een afhankelijke partner of kind mee in de dood. Bij het derde type ziet de man de collectieve dood als een 'totale oplossing voor alle pro blemen'. Familiedodingen zijn moeilijk te voorspellen. Ze zouden in een aantal gevallen voorkomen kun nen worden als hulpverleners sig nalen van potentiële daders beter oppikken. Van zogenoemd copy cat- gedrag, waarbij media-aan dacht voor het ene incident het andere uitlokt, lijkt bij gezinsdo ding voor zover bekend geen spra ke, zegt Liem. Bij zelfdodingen en zogenoemde school shootings is dat effect er vaak wel. DEN HAAG - Nederlandse innova ties moeten net zo beroemd wor den als onze tulpen en dijken. Pre mier Mark Rutte zei dat gisteren voor vertrek naar Hannover, waar hij met de Duitse bondskanselier Angela Merkel de Hannover Mes- se opende. Dat is de belangrijkste industriële beurs ter wereld. Rutte treft op de beurs vertegen woordigers van 270 Nederlandse bedrijven en kennisinstellingen. Nederland is dit jaar speciaal part- nerland op de Messe. Rutte: „Dat is een grote eer voor onze innova tieve kracht. Wetenschappers en bedrijven werken in Nederland sa men aan slimme producten. Dat levert geld op en banen. Nu ver dienen we al 30 procent van onze welvaart met export. De Messe is een ideale kans om Nederlandse innovaties op de kaart te zetten." De premier benadrukte hoe be langrijk het is dat de interne Euro pese markt voor de dienstensec tor net zo gaat werken als voor goederen. Ongeveer 80 procent van het Nederlandse bruto bin nenlands product wordt verdiend in de dienstensector, maar het aandeel van die sector in de ex port blijft steken op 20 procent. Volgens de premier is daar nog veel te winnen, al zegt het vol gens hem ook veel over de export kracht van de Nederlandse maak industrie. Hij roemde op dat ge bied de nauwe samenwerking tus sen Duitse en Nederlandse inno vatieve bedrijven als Philips en ASML. DE BILT - Het KNMI waarschuwt voor gevaarlijk weer op maandag. Die dag trekken er later in de mid dag en avond enkele stevige buien over het land. De buien kunnen gepaard gaan met on weer, hagel en (zware) windsto ten. Dat meldt het weerinstituut zondag op zijn website. Het KNMI heeft voor maandag waar schuwingscode geel afgegeven voor het hele land. KRAS Italië, Spanje, Marokko, Brazillië, Uruguay en Argentinië De wereld is Kras Zeecruise Incl. vliegreis transfers 22 dagen v.a. Ga naar Kras.nl/37218 of bel 0900-9697, MAANDAG 7 APRIL 2014 De politie gaat ervan uit dat de dood van Jan Peter Schmitt mann en zijn vrouw en dochter een familiedrama betreft. foto Goos van der Veen/HH issue gezinsdoding Marieke Liem, criminoloog Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Uniek vaarprogramma! Vanuit Savona vaart het luxe Costa Pacifica"*** een mooie route naar Barcelona, Casablanca in Marokko en Tenerife. We maken de over steek naar Zuid-Amerika naar o.a. Recife, Salvador de Bahia en Rio de Janeiro. Via Montevideo komen we aan op de eindbestemming Buenos Aires. Prijzen o.b.v. 2-persoonshut. Binnenhut: v.a. 1849,- Buitenhut: v.a. 2149,- Buitenhut balkon: v.a. 3049,- Vertrek: 20 november Vliegreis per KLM en alle transfers Cruise per 4-sterren-plus Costa Pacifica en alle maaltijden aan boord 1 hotelnacht Buenos Aires, inclusief ontbijt. Ontdek Play de Mayo, Rosada en de kunstenaarswijk La Boca

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3