Titanenstrijd zonder wapengekletter Mooier wordt het 32 SPORT a Van Dijk wint vrouwenkoers Bekele ook sterk op de maratahon Tijdens de 98e Ronde van Vlaanderen wordt een toeschouwer aangereden. Ze ligt zwaargewond in het ziekenhuis. Geen sport waarin de afgunst tus sen teamgenoten zo groot is als in de Formule 1. In de natuur van een sporter zit nu eenmaal de wil om alle anderen te verslaan. Om dat de enige, echte vergelijking in de Formule 1 het duel is met de teammaat, is de heersende gedach te onder Grand Prix-rijders: eerst die gast in dezelfde bolide ver slaan en daarna de rest. In het verleden leidde die twee strijd menigmaal tot verbale, maar ook fysieke oorlog. Wie her innert zich niet het onderling ge kissebis tussen Ayrton Senna en Alain Prost eind jaren tachtig bij McLaren? Twee grootheden, twee super-ego's uit de Formule 1 in één team, dat was vragen om pro blemen. En die kwamen er, met als uiteindelijke resultaat de moedwillige touché tussen de twee op een moment dat de we reldtitel op het spel stond. In vergelijking daarmee was het gisteren in het broeierige Bahrein eerder een vriendschappelijk on deronsje. Het leek na het vallen van de zwart-wit geblokte vlag zelfs een hand-in-hand-kamera- den-feestje dat de twee hoofdrol spelers vierden. Eerst, na het stal len van de auto's, het speelse geru zie, zoals broers dat ook kunnen doen. Daarna innige omhelzin gen, geram op eikaars schouder en high fives. En dat terwijl er toch één van hen - Nico Rosberg - als grote verliezer het toneel verliet. De zoon van oud-wereldkampi oen Keke Rosberg (1982) vertrok van pole position en had daags voor de race nog verkondigd dat al leen de overwinning genoegdoe ning kon schenken. „Als ik hier niet win, dan ben ik diep ongeluk- kig", vertelde de Duitser na de kwalificatie. Omdat Mercedes mo menteel de met afstand beste boli de heeft en Hamilton als tweede van start mocht gaan, diende zich vooraf al een tweestrijd tussen de beide Mercedes-rijders aan. Dus werd ook Hamilton vooraf ge vraagd naar zijn gevoelens. „Ik heb maar een handvol vrienden en daar is Nico niet bij", liet de Brit fijntjes weten, als aankondi ging van een hitsige tweestrijd. Die kwam er inderdaad ook, maar op een manier die als pure recla me voor de sport betiteld kan wor den. Hamilton troefde Rosberg bij de start af en vanaf dat moment reed het tweetal vrijwel de hele ra ce als door een touwtje met elkaar verbonden rond. Na een halfuur besloot Rosberg voor het eerst de aanval in te zetten, waarbij de Duitser zich in alle emotie via de boordradio afvroeg of Hamilton wel goed bij zijn hoofd was. De teamleiding reageerde niet en liet het ook in het vervolg van de race aan het tweetal zelf over uit te vechten wie zou winnen. Geen teamorders, maar wel het dringen de advies zo slim te zijn elkaar niet eraf te rossen. Nadat de safe- ty-car (ingezet na een doldrieste inhaalpoging van Pastor Maldona- do, met als gevolg een salto van Esteban Gutierrez in de Sauber) het veld in de slotfase weer bij el kaar had gebracht, probeerde Ros berg tot drie keer toe Hamilton voorbij te steken. Hooguit een paar millimeter ruimte was er tus sen de bolides. Iedereen hield zijn adem in', maar uiteindelijk bleef Hamilton aan de leiding. „Het was keihard werken en ik weet dat mijn manier van verdedi gen af en toe op het randje was", luidde de analyse van Hamilton, die ook vorige week in Maleisië al de beste was. En Rosberg? Die kon ermee leven, want hij leidt in de tussenstand van het WK. „Tweede is niet wat ik vooraf wil de, maar voor de sport was dit een prachtige dag. Ik hoop dat ie dereen genoten heeft." Mooie woorden, maar of het er la ter in het jaar, als het écht om de knikkers gaat, ook zo aan toe gaat? OUDENAARDE - De 65-jarige.vrouw die gisteren in de Ronde van Vlaanderen hard tegen de grond werd gereden door Johan Vansum- meren, vocht gisteravond nog al tijd voor haar leven. „Haar situatie is kritiek, maar stabiel", was het enige dat wedstrijdleider Wim van Herreweghe - hangende het onderzoek - te horen kreeg van po litie en ziekenhuis. De vrouw stond op een vluchtheu vel in het midden van de weg toen Vansummerèn met volle snelheid over het obstakel vloog. Op amateurbeelden is te zien hoe hard de vrouw vervolgens tegen de grond wordt gereden. Waarschijnlijk viel ze daarbij met haar hoofd op de rand van de vluchtheuvel. In het ziekenhuis van Kortrijk zou ze in de loop van de middag in een kunstmatige co ma zijn gehouden. De eveneens met de ambulance afgevoerde Jo han Vansummeren mocht na en kele uren het hospitaal verlaten. „Ik heb geen zin om dieper om de botsing in te gaan", liet de aange slagen renners bij het verlaten van het ziekenhuis weten. „Dat zou al snel verzanden in een discussie wie schuld heeft aan die onge luk." Mogelijk wordt tegen de oud-winnaar van Parijs-Roubaix een gerechtelijk onderzoek inge steld. Het drama dat zich - na 60 kilome ter koers - afspeelde in Wielsbeke wierp een dikke schaduw over de Vlaamse topwedstrijd, die toch al overmatig werd ontsierd door val partijen. „Renners liggen meer op de grond, dan dat ze op de fiets zit ten. Er is gewoon geen respect meer voor elkaar", verzuchtte Se bastian Langeveld. „Er zijn geen ongeschreven wetten meer in het Ellen van Dijk heeft gisteren de Ronde van Vlaanderen voor vrou wen op haar naam gebracht. De Nederlandse renster van Boels- Dolmans kwam na een wedstrijd over 139 kilometer solo over de fi nish in Oudenaarde. Van Dijks Britse ploeggenote Elizabeth Ar- mitstead werd tweede. De Zweed se Emma Johansson kwam als der de over de streep. Van Dijk, regerend wereldkam pioene tijdrijden, eindigde vorig jaar nog als tweede. peloton. Er zitten te veel cowboys tussen", foeterde Björn Leuke mans. „Er wordt door niemand meer geremd. Als er iets of ie mand op de wegstaat, moet je dat toch wel doen", is de vaststelling van Lars Boom. Het hele voorjaar al valt het op hoe vaak en hard er wordt geval len in het wielerpeloton. Daarom kun je volgens Belkin-ploegleider Nico Verhoeven niet alleen met de vinger wijzen naar het par koers van de Ronde van Vlaande ren of de hectiek die daar omheen hangt. „Wel staan er hier meer mensen langs de kant en die krui pen nogal eens naar voren." Renners ervaren de druk die er staat op de belangrijkste klassie ker van het jaar wel als reden waarom er gisteren zo veel ren ners tegen de grond gingen. „Ie dereen wordt gek gemaakt door de ploegleiders", zei Langeveld over de orders die voortdurend door de oortjes klinken. Fabian Cancellara ziet de smalle wegen als de voornaamste oor zaak van het vallen in Vlaanderen. Smalle wegen en het constant vooraan willen rijden, zijn in de belangrijkste wedstrijd van het jaar een uiterst risicovolle combi natie. Giant-teambaas Iwan Speken- brink vindt dat er ook in dit opge- zicht gesproken moet gaan wor den over de veiligheid in de koers. Hij wijst de renners alvast niet aan als de schuldigen. „Renners moeten nu eenmaal risico's ne men. Dat hou je niet tegen", zei hij. PARIJS - Kenenisa Bekele heeft gis teren in Parijs zijn marathonde buut meteen glans gegeven met een overwinning. De Ethiopische atleet, vermaard om zijn wereldti tels en -records op de 5000 en 10.000 meter, snelde in zijn eerste wedstrijd over ruim 42 kilometer naar de eindtijd van 2.05.03. Bekele bleef in Parijs zijn landge noot Limenih Getachew ruim an derhalve minuut voor. De Keni- aan Luka Kanda werd met 2.07.59 derde. De winnende tijd van Beke le was bovendien goed voor een parkoersrecord. De winnaar gaf na afloop toe dat een marathon lopen toch wel wat anders is dan een 5 of 10 kilome ter. „Dit was mijn eerste ervaring met een marathon en die was zeer zwaar. Gelukkig heb ik een goede tijd gelopen, dat was het be langrijkste", aldus Bekele. Bij de vrouwen ging de winst naar de Keniaanse Flomena Cheyech in 2.22.42. TOP werd zaterdag in Rotterdam voor de tweede maal landskam pioen. In 2011 versloeg de ploeg uit Sassenheim PKC in de eind strijd met 21-19 en dit keer was het verschil met de club uit Pa- pendrecht nog kleiner: 21-20. Na afloop van de magere finale - Ahoy had op beide teams een ver lammende werking - werd in bei de kampen de conclusie getrok ken dat het ook de andere kant op had kunnen vallen. Op basis van het hele seizoen was TOP echter de terechte winnaar. Het team uit de Bollenstreek won in de reguliere competitie zestien keer en speelde tweemaal gelijk. In de play-offs werd vervolgens Dalto ook twee keer verslagen. En het jaar sloot mén af met een ze ge in Ahoy. Het is een unieke se rie; voor het eerst in de 56-jarige geschiedenis van het zaalkorfbal bleef een achttal op het hoogste niveau ongeslagen. TOP had in 2011 nog Hans Heemskerk als coach. Medio 2013 loste Jan Niebeek hem na zeven jaar af. Binnen de club werd zijn komst 'een verademing' ge noemd. Zaterdag bevestigde Harmzen dat nog maar eens, zon der dat hij Heemskerk in een hoekje wilde zetten. „Kijk, Hans is wel een toptrainer. Hij heeft het bij onze club ontzettend goed gedaan. Maar Hans is wel een ech- door Ivo Op den Camp BAHREIN - 'Je teamgenoot is je grootste vijand'. Een gevleugelde uitspraak in de Formule 1, die in het verleden meer dan eens onder streept werd. Lewis Hamilton en Ni co Rosberg bewezen gisteravond in Bahrein dat het ook anders kan. Na een messcherp duel om de zege - met de Brit als winnaar - gaven de twee elkaar volop schouderklopjes. 'Iedereen wordt via de oortjes' door Ad Pertijs ■i*T n fiitVtH door Roeland van Vliet Daniël Harmzen is het stralende middelpunt in de feestvreugde bij TOP. foto Sander Chamid/VI Images ROTTERDAM - Het winnen van de zaalfinale in Ahoy geldt binnen het korfbal al als het summum. Maar welke superlatieven moet je gebrui ken als je al heel het seizoen onge slagen bent met je team én je tij dens de laatste wedstrijd van je car rière ook nog de winnende maakt? „Tja", zei Daniël Harmzen, de aan voerder van TOP op wie het alle maal betrekking had, „dat zal dan wel een ontzettend mooie droom zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32