'Acht op tien patiënten Walcheren kan er terecht' KEUKEN Boek over grondlegger oester- en kreeftcultuur Record rommelmarkt Roparun Man op station beroofd van tablet-computer 16 WALCHEREN (SGB) is gisteren weer gaan rijden. Om 11.00 en om 14.00 uur vertrok weer een stoomtrein uit Goes. Tot en met juni wordt voor namelijk op zondagen gere den en daarnaast rijdt de trein op diverse feest- en va kantiedagen en evenemen ten. Szarafinski heeft zaterdag nog contact gehad met de directie van het ADRZ. Volgens haar stroken de uitspraken van financieel direc teur Rinus van Riel met de infor matie die de gemeentebesturen tot nu toe hebben gehad van het ADRZ. Dat zegt ook Demmers. Beiden benadrukken dat het nieu we ziekenhuis voldoet aan de ei sen van de Walcherse overheden dat tachtig tot negentig procent van de patiënten van Walcheren er geholpen kan worden. „Ook al wordt het kleiner dan gepland", stelt Szarafinski. „Maar misschien wisten wij als bestuurders inder daad meer dan wat tot nu toe be kend was bij de inwoners." In Vlissingen is het dossier zieken huis in de portefeuille gekomen van burgemeester Demmers toen zij aantrad. Het verwondert wet houder Marin de Zwarte van Vlis singen, die jarenlang dit dossier beheerde, wel dat het wel een 'po likliniek' mag heten. „Toen ik die term een paar maanden geleden in een overleg met de ziekenhuis directie gebruikte, werden ze daar boos over." GroenLinks in Vlissingen wil zo snel mogelijk een overleg van de Raad van Bestuur met de gemeen teraad. „Wij hebben verschillende keren gevraagd om zo'n overleg. We begrijpen maar niet waarom dit al een lange tijd is afgehou den. Jammer", stelt Alex Soplan- tila. Hij wil ook een Walchers overleg over 'volwaardige basiszie kenhuiszorg, om informatie uit te wisselen of soms ook om de neu zen dezelfde kant op te krijgen'. Szarafinski en Demmers tonen be grip voor de koers die het ADRZ heeft uitgezet. Beiden hebben on langs in hun persoonlijke leven nog meegemaakt dat mensen steeds minder lang in een zieken huis verblijven, omdat ze na een ingreep dezelfde dag al naar huis gaan. Szarafinski: „Het aantal pa tiënten vermindert niet, maar ze blijven wel korter. Er zijn minder ligdagen." Demmers: „Er komen wel gewoon operatiekamers op Walcheren, maar ook minder lig dagen." De betere bereikbaarheid van het ziekenhuis in Goes door een nieu we afslag vanaf de A58 - betaald door Rijk, gemeente Goes en de provincie - speelt volgens Dem mers geen rol in het besluit om het ziekenhuis op Walcheren ver der te verkleinen. „Ik denk dat dat los van elkaar staat." niel ren ind mei heb Adi zuil in c hos woi rati der plei vee sen list Dat hui pat: lijk tie linj me me dig ger In het boek, gelardeerd met veel beeldmateriaal, van auteur Gijs Asselbergs is een boeiend stuk Zeeuwse visserij-geschiedenis vastgelegd. Het verhaal begint in 1870, als Charles L. de Meulemees- ter, Charles A. van Renterghem (arts en ondernemer) en Jan H.C. Kakebeeke (stoommeelfabrikant) uit Goes zich toeleggen op de kunstmatige oesterteelt, een voor Nederland nieuwe industrie. In de geschiedschrijving wisselen succesvolle jaren af met jaren van tegenspoed. Zoals 1906, toen er be richten kwamen van tyfus door het eten van besmette oesters uit de putten van De Meulemeester. Het bedrijf werd noodgedwongen verplaatst naar Yerseke. Tot op de dag van vandaag kweekt het be drijf op eigen percelen in de Oos- terschelde en het Grevelingen- meer Zeeuwse Platte Oesters en Zeeuwse Oesters (Creuses). De Meulemeester importeert, expor teert en distribueert daarnaast le vende kreeften uit de Oosterschel- de, Europa en Canada. Grondleg ger Charles de Meulemeester is de pionier van de oester- en kreef tencultuur in Nederland. Het boek is ook een eerbetoon aan de grondlegger, die in 1889 op 46-ja- rige leeftijd is overleden. Het slachtoffer werd door een man aangesproken en die pakte de ta blet uit zijn handen. De dief vluchtte op de fiets richting van de Stationsstraat. Op de Stationsbrug sprak hij drie mensen aan die hij waarschijnlijk kende, aldus de poli tie. Het gaat vermoedelijk om twee jongens en een meisje, allen blank. De politie is op zoek naar die drie mensen. De dader is een donkere man. Hij droeg een witte pet, donkere jas, een vermoedelijk lichte spijkerbroek en zwarte sport schoenen. Hij had een ringbaardje -en was ongeveer 1,85 meter lang. Windzakken als afronding werk N57 De dorpsraad Vrouwenpol der onthult vanmiddag enke le masten met windzakken op de rotonde in de N57. Daarmee is de herinrichting en vergroening van de dorpsentree afgerond. De windzakken zijn een blik vanger en een goedmakertje omdat het dorp was blijven zitten met de rommel na aanleg van de N57. Drie jongerenkoren in de Oostkerk In de Oostkerk in Middel burg is zaterdag 12 april om 19.30 uur een concert van drie jongerenkoren: het Wal chers Jongerenkoor, Jong Mannenkoor Salomo en Jong Dameskoor Shira. De liederen staan in het teken van de lijdensweken vooraf gaande aan Pasen. Er is een collecte voor de vakschool in Hyderabad in India. Stoomtrein rijdt weer door de Zak Goedkoper kan niet... leuker wel! Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Gravenpolder T (0113) 312547 M06 53314189 Openingstijden zie www.keukenoutletwinkel.nl VLISSINGEN - Het nieuwe zieken huis op Walcheren mag dan kleiner worden dan eerder was aangekon digd, het blijft een ziekenhuis waar tachtig tot negentig procent van de patiënten op Walcheren terecht kan voor planbare ingrepen. Dat stellen burgemeester Letty Dem- mers van Vlissingen en Saskia Sza- rafinski, wethouder zorg in Middel burg. ANi doo VLIS heti looi MIDDELBURG - De rommelmarkt voor Stichting Roparun die zaterdag in Mid delburg is gehouden, heeft weer een recordbedrag opgebracht. De negende editie leverde 8767,31 euro op, bijna 150 euro meer dan vorig jaar. Toen ging een deel van het geld naar het hospice in Middelburg. De stichting bepaalt la ter welke goede doelen met het geld worden gesteund, foto Ruben Oreel door Frank van Cooten YERSEKE - Het Zeeuwse schaal- en schelpdierenbedrijf De Meulemees- ter is de grondlegger van de oes ter- en kreeftencultuur in Neder land en de beheerder van het grootste kreeftenpark van Europa met een opslagcapaciteit van 75.000 kilo levende kreeft. Bij het 144-jarig bestaan is zaterdag een jubileumboek gepresenteerd. MIDDELBURG - Op het NS-station in Middelburg is vrijdag rond 23.00 uur een 25-jarige Vlissinger be roofd van zijn tablet-computer. Dat gebeurde bovenaan de trap op per ron 1, aan de zijde van de Kanaal- weg. VROUWENPOLDER MIDDELBURG GOES De Stoomtrein Goes-Borsele B Demonstratie voor behoud van het ziekenhuis Walcheren op 31 januari 2009. archieffoto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16