ZEELAND Frambozen Verwend met kreeft Groene stroom wordt kernactiviteit energiebedrijf. Axelse bedreigt agenten met mes almanak 14en 15 Tekort aan pleegouders in Zeeland J Schoenen maken zonder MIDDELBURG - Met één contract verkleurt energiebedrijf Delta van grijs naar groen. Vorige week sloot Delta een over eenkomst met het Canadese Northland Power. Delta zal de to tale productie afnemen van het grootste windenergiepark van Ne derland en wordt daarmee één van de grootste leveranciers van duurzame energie. Het gaat om het Gemini-windpark, 85 kilome ter boven de kustlijn van Gronin gen, waarin Northland Power een meerderheidsbelang neemt. Het park kan 785.000 huishoudens (of wel: 1,5 miljoen mensen) van elek triciteit voorzien. Delta zal 15 pro cent van de stroom doorverkopen aan het Alkmaarse nutsbedrijf HVC. Het energiebedrijf gaat mo gelijk ook windenergie leveren aan Greenchoice. Delta slaat met deze deal een stra tegische slag. Hoewel er al ruim twee jaar sprake is van overcapaci teit op de energiemarkt - en dat treft elk energiebedrijf - kan Del ta toch zijn energietak versterken. Hoe is het mogelijk een extra stukje van de taart op te snoepen in een krimpende energiemarkt? Dat heeft te maken met de com plexe energiehandel en overheids regels die bepalen welke soort energie voorrang krijgt op het dis tributienet. Groene stroom (wind, zonnepanelen) mag eerst. Logisch, want die is duurzaam op gewekt en er zijn nog geen moge lijkheden deze energiestroom op te slaan. Daarna volgen kernener gie, gas en kolen. Deze volgorde wordt vooral bepaald door de C02-uitstoot die met de energie opwekking gepaard gaat. Het armlastige Delta pakt het slim aan. Zonder zelf te hoeven in vesteren in aanleg en exploitatie van een windpark, wordt wind straks de belangrijkste bron van stroom van Delta (30 procent). Groencertificaten die aantonen dat groene stroom echt groen is, kun je lucratief verhandelen. De sprong in de windenergie past ook in de strategie van Delta om zijn C02-uitstoot te verminderen. Een koerswijziging lag voor de hand. Het plan voor de bouw van een tweede kerncentrale sneuvel de, omdat de Franse partner EDF afhaakte na de ramp in Fukushi- ma. Pogingen groener te worden (biodiesel en zonnepanelen) mis lukten. Delta moest 335 miljoen euro afschrijven op die investerin gen. De hoge schuldenlast (530 miljoen euro) is er mede de oor zaak van dat Delta fusie en ver koop onderzoekt. Volgens Delta staat de winddeal los van de toekomststrategie die in het loop van het jaar wereld kundig wordt gemaakt. Delta was al bijna tweeënhalf bezig met de voorbereiding van het windener giecontract. Doorslaggevend wa ren de prestaties van de handels- vloer van het Zeeuwse energiebe drijf. Daarom kon een kleine spe ler dit contract voor de neus van grote concurrenten wegkapen. Behalve zijn marktwaarde vijzelt Delta zijn imago ermee op. On langs betitelden de Consumenten bond, Greenpeace, Hivos, Natuur Milieu, Vereniging Eigen Huis, Wereld Natuur Fonds en Wise in een gezamenlijk onderzoek Delta nog als grijze energieleverancier: weinig wind en zon, wel een kern centrale (hoewel C02-neutraal) en een kolencentrale. Nu is er zicht op een plek aan de top. Delta werkt tevens aan een plan de kolencentrale, die volgens het Energieakkoord moet sluiten, om te bouwen tot biomassacentrale. Critici beschouwen het verstoken van biomassa inmiddels niet meer als groen. Delta ziet het als een acceptabele tussenstap op weg naar verdere vergroening. AXEL - Een Axelse vrouw heeft za terdagochtend in haar woning aan de Vincent van Goghstraat twee agenten bedreigd met een broodmes. De agenten waren rond 4.15 uur naar het huis gekomen, nadat de vrouw zelf de meldkamer had ge beld. Terwijl de agenten met haar in gesprek waren, pakte zij op eens een groot broodmes uit een tas en bedreigde de agenten daar mee. De vrouw is met pepper- spray uitgeschakeld. Dit keer had ze wel wat te vertellen op school, Anneloes van vijf. Haar vader lag namelijk in het zieken huis, en dat was toch wel groot nieuws dat ze beslist even moest de len met al haar klasgenootjes in groep 1. Niet leuk natuurlijk, maar - wist Anneloes te vertellen - er was ook een lichtpuntje te melden in zijn toe stand: terwijl hij in het ziekenhuis lag, had haar vader frambozen ge kregen. Nou, daar waren de kinderen in groep 1 maar wat jaloers op! Fram bozen! Vader zelf was in het ziekenhuis een stuk minder gelukkig. Met zijn trom bose. v&MÊÈm PZC MAANDAG 7 april 2014 Delta heeft plots de wind mee ANALYSE door Frank Balkenende GOES - Cor en Lies van de Zandt uit Goes wilden zater dag iets bijzonders doen tijdens de Open Huizen Dag. Hun woning aan de Golfzichtlaan 26 staat sinds december te koop. Het voormalige horeca-echtpaar (grondleggers van restaurant De Stadsschuur in Goes) schakelde sterren chef Fred van Mierlo uit Kortgene in om iets bijzonders te maken. Van Mierlo was de eerste Zeeuwse kok die in 1973 met 't Veerhuis in Wolphaartsdijk een michelinster in de wacht sleepte. Alle bezoekers werden zaterdag culi nair verwend met Oosterscheldekreeft en Hollandse as perges. „We wilden gewoon een beetje spektakel ma ken", zegt Lies. foto Johan van der Heijden Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13