i Dit is mijn fabriek 'Ook voor Tholen is dit een zwarte dag' Provincie bezorgd over bouwgrondverliezen Mokerslag PZC Baby: korte namen blijken nog steeds het populairst commentaar Woningeigenaar loopt risico bij telen van wiet ZEELAND 31 _J j\l. Naam: Peter (6o, rechts op foto) en Wout Suurland (56) Woonplaats: Scherpenisse Functie: trainer (Peter) en lei dinggevende op de afdeling fil ter making (Wout) Verslagen lopen Peter en Wout Suurland het Philip Morris-ter- rein af, na het nieuws over het massa-ontslag. „Dit is een heel on wezenlijk gevoel", zegt Wout, die er 32 dienstjaren op heeft zitten. „Ik dacht al een tijd dat de fabriek geen tien jaar meer zou bestaan. Mensen roken nu eenmaal steeds minder. Maar dat het nu zó snel beklonken is, komt voor iedereen als een verrassing. Tot maandag had ik geen idee dat het hier zou stoppen. Het is onvoorstelbaar." Zijn broer Peter: „Ik hoopte eerst dat we misschien van drie naar twee ploegen zouden gaan, maar dat idee werd vanochtend snel de kop ingedrukt. Er is een overcapa citeit van 140 miljard, werd ge zegd. Nou, dan weet je genoeg." Peter werkt bijna veertig jaar bij Philip Morris. „Mijn jubileum is op 22 juli, dus dat haal ik nog net. Die veertig jaar is altijd mijn stre- THOLEN - Honderden Tholenaren dreigen hun baan te verliezen door het aangekondigde massa ontslag bij tabaksproducent Phi lip Morris in Bergen op Zoom, schatten de Thoolse wethouders Frank Hommel en Jan Oudesluijs in. Zichtbaar ontdaan: „Dit is een zwarte dag, niet alleen voor Tho len, maar voor de gehele regio. We leven mee met de werkne mers", zegt wethouder Frank Hommel (WD, economische za ken). Hoeveel banen er in Tholen op het spel staan, weten Hommel en Oudesluijs niet exact. „Dat ho ren we maandag van Philip Mor ris, maar het gaat om honderden werknemers die op Tholen wo nen. Iedereen op Tholen kent wel iemand in zijn straat die bij Philip Morris werkt. Onder hen een be hoorlijk aantal echtparen. Voor hen is dit extra zuur." Ook indirecte arbeidsplaatsen dreigen in gevaar te komen, on derstrepen Hommel en Oude sluijs. „Enkele tientallen Thoolse bedrijven zijn afhankelijk van Phi lip Morris. Dan praat je over toele veranciers, onderhoudsbedrijven en beveiligingsbedrijven. Maar ook de Thoolse horeca zal een veer laten als Philip Morris sluit." De gemeente Tholen zal met de provincie en de gemeenten in de regio overleggen of er iets gedaan moet worden voor de werkne mers van' Philip Morris en wat dat zou kunnen zijn. „We zullen eerst moeten weten of er een so ciaal plan komt en hoe dat eruit ziet", zegt wethouder Oudesluijs (PvdA, sociale zaken). Het is daar om nog te vroeg om al te denken aan de vorming van een arbeids mobiliteitscentrum voor de werk nemers van de tabaksfabriek, be klemtoont Oudesluijs, die zich zorgen maakt over de vele vijftig plussers die straks hun baan ver liezen bij Philip Morris. De sluiting van de tabaksfabriek is een keiharde klap voor de regio. Volgens wethouder Arjan van der Weegen van Bergen op Zoom ver dwijnen er in de regio 4000 ar beidsplaatsen: 1200 banen bij Phi lip Morris en bijna 3000 bij toele veringsbedrijven. Daarom komen maandag de wethouders economi sche zaken van de gemeenten Ber gen op Zoom, Woensdrecht, Steenbergen en Tholen in spoed overleg bijeen. dB cB Al bijna vierhonderd baby's zijn aangemeld voor PZC Baby. Uit de aanmeldingen blijkt dat ook in 2013 vooral korte namen geliefd waren bij de ouders. Ouders, grootouders en andere fa milieleden kunnen de foto van hun favoriete baby, geboren in Zeeland in 2013, nog aanmelden tot en met 15 april. Dat kan via www.pzc.nl/baby, waar alle foto's per gemeente worden getoond. De foto's worden zaterdag 19 april ook in de krant gepubliceerd. Na 15 april beginnen we met de verkiezing van de Leukste Baby per gemeente. Daarvoor kan ieder een een maand lang stemmen via pzc.nl/baby. De winnaar in elke gemeente krijgt een cadeaubon van 50 euro van Van Belle Baby Kids in Vlissingen. Vervolgens gaan we op zoek naar de Leukste Baby van 2013. Voor de ze finale kunt u twee weken lang stemmen via de Facebook-pagina van de PZC. Een simpele klik op 'vind ik leuk' bij de foto van uw fa voriete baby is dan genoeg. De winnaar wordt zaterdag 31 mei be kendgemaakt via de website, Face- book, Twitter en de krant. Deze Leukste Baby wint een Maxi-Cosi 2Waypack autozitje ter waarde van 499 euro, ook beschikbaar ge steld door Van Belle Baby Kids. Meer informatie over de maand met de meeste geboortes en de po pulairste kindernamen vindt u op www.pzc.nl/baby. Fractievoorzitters Kees Bierens (WD) en Goos Roeland (SGP) wezen gisteren in de commissie Financiën op de verder krimpen de Zeeuwse woningmarkt. Het ac- ven geweest en ik ben er trots op. Ik kwam hier na mijn diensttijd werken. Toen was Philip Morris een klein fabriekje waar 250 man werkten. Ik heb het bedrijf groot gemaakt. Dit is niet Philip Morris, dit is mijn fabriek. Als trainer leid ik andere mensen op, dus ik ken 95 procent van het personeel. Ik hoor bij het meubilair. Ik heb het altijd naar m'n zin gehad. Dus ja, dit doet wel wat met me." De broers maken zich vanzelfspre kend zorgen over hun toekomst en die van hun collega's. Wout: „Ik word 57, dus in solliciteren zie ik niet zoveel heil. Bedrijven zoe ken toch vaak jong personeel. Maar ik ga het wel proberen. Ik heb goede hoop op een sociaal plan, want Philip Morris is geen noodlijdend bedrijf." Peter: „Zelf kan ik het wel oplossen: ik word 61, mijn kinderen zijn het huis uit en mijn huis is bijna afbetaald. Voor de jonge mensen is het heel anders: zij hebben jonge gezin nen en nieuwe huizen." Komende dinsdag gaan ze weer 'gewoon' aan het werk. Peter: „Ik ga proberen het hier tot 1 oktober zo netjes mogelijk af te sluiten." cent zal volgens Roeland meer dan ooit komen te liggen bij de bestaande gebieden: inbreiding in plaats van uitbreiding. „Dan ont staat er voor de gemeenten een extra probleem met betrekking tot de bouwgrondexploitatie." De PW wees op een presentatie van Deloitte in Den Haag, waar uit bleek dat de situatie in 2013 landelijk verder is verslechterd. In de nabije toekomst komt naar ver wachting 10 procent van de ge meenten ernstig in de proble men. In Zeeland staan met name Vlissingen, Middelburg en Tho len er zwak voor, aldus gedepu teerde Kees van Beveren. Het massale banen verlies bij Philip Morris is een moker slag voor Zeeland en West-Brabant. Als er zo veel mensen tegelijk op straat ko men te staan, is de kans heel groot dat het lang duurt voor ie dereen nieuw werk heeft ge vonden. Binnen de regio zijn in elk geval onvoldoende alterna tieven. De sigarettenfabriek wijt het grote aantal ontslagen aan de veranderende Europese markt en aan de Nederlandse belastin gen en regels. Hoe dat ook zij, Philip Morris heeft vorig jaar nog miljarden winst gemaakt. Zo'n groot en krachtig bedrijf moet in staat zijn om dit soort dramatische schokken in de personeelssterkte te voorko men. Deze sociale verplichting vergeten multinationals nogal eens als ze met hun bedrijvig heid schuiven of als ze hun schaal aanpassen. Hopelijk voelt Philip Morris zich wel verplicht om de pijn te verzachten met een goed sociaal plan. MIDDELBURG - De politie, het Openbaar Ministerie en de Nede- relandse hypotheekverstrekkers gaan in de regio Zeeland /West- Brabant samenwerken in de strijd tegen hennepteelt. Naast straf rechtelijke vervolging lopen huis eigenaren die hun woning gebrui ken voor hennepteelt extra kans hun hypotheek en woning kwijt te raken. In 2013 waren in Zeeland /West- Brabant ruim 6oo hennepontrui mingen. Het ging in 45 procent om een koopwoning. Omdat hen nepteelt volgens het OM regelma tig samengaat met hypotheekfrau de is de informatie van de politie voor de hypotheekverstrekkers aanleiding zelf onderzoek te doen. Politiechef Hans Vissers is blij met de samenwerking: „We treffen steeds vaker hennepkwe kerijen aan in kooppanden. Waar schijnlijk komt dit door de stren ge controle op wietteelt in huur panden, maar ook omdat eigena ren hun moeilijk verkoopbare wo ningen uit wanhoop beschikbaar stellen voor hennepteelt." ZATERDAG 5 APRIL 2014 Sluiting is onvoorstelbaar door Frank Balkenende door Marcel Modde MIDDELBURG - De provincie maakt zich zorgen over de bouwgrondex ploitatie van verschillende Zeeuw se gemeenten. Uit onderzoek van Deloitte Real Estate blijkt dat hier over 2011 en 2012 ruim 90 mil joen euro verlies is geleden. Tot dusver hebben de gemeenten die verliezen kunnen opvangen. Maar het is onzeker of dit later ook lukt. KOZIJNEN - ZONWERING VERANDA'S HAND615WGG 17, VUS5INGGN T 0118-460055 NGRINGWGG 9, OOSTBURG T 0II7-45I404 ujiuiu.jansegeveltechniek.nl KOZ1JN6N - ZONWGRING - VCRANDA'S door Rene Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 99