44 Ik voel me thuis bij collega-acteurs, maar ben altijd wel een loner geweest cp Manouk van der Meulen (1961woont alweer tien jaar in Zweden, maar op de buis is ze weer even terug. In de Net 5-serie Fashion planet speelt ze een vertrouwde rol: die van bitch. „Ik kies altijd mijn eigen pad." Bij het grote publiek werd ze vooral bekend als 'tv-kreng', door pittige rollen in series als Spijkerhoek, Onderweg naar morgen en De erfenis. Maar in real life is Manouk van der Meulen de vriende lijkheid zelve. Met een loopbaan die een dikke dertig jaar bestrijkt en dus heel wat meer rollen omvat dan die paar bitches die haar handelsmerk werden. Ook in Fashion planet is ze als hoofdredac trice Rebecca ]ohansson op z'n zachtst ge zegd niet de makkelijkste. In de rol van ambitieuze hoofdredactrice Rebecca, is ze wederom een ijzervreter van de eerste or de, zij het in elegante verpakking. Haar medespeelster is Josje Huisman van meidengroep K3. Waar die typecasting aan ligt, weet ze zelf ook niet precies. „Vroeger vond ik het weieens vervelend dat mensen altijd maar over die rollen be gonnen. Maar inmiddels maakt het me ook wel trots. Als het niet goed was ge weest, was men het allang vergeten." Dat de serie over het hippe modetijd schrift tot nu toe niet de gedroomde kijk cijfertopper is, is bekend. Maar de zender heeft al laten weten niet van plan te zijn de door kledingketen H&M gesponsorde comedy te schrappen, omdat het in de doelgroep redelijk gaat. En daarmee komt er gelukkig geen voortijdig einde aan de rol van Van der Meulen, die het zelf ziet als een soort comeback in Nederland. „Toen ik het script las, dacht ik: ja. Een echte comedy had ik ook nooit eerder ge daan, dus dat was wel een uitdaging." Sinds haar tv-rol in Levenslied in 2011, was ze even uit beeld. Al stond ze vorig jaar nog wel op de planken in Eindeloos, een theaterstuk over zelfmoord, met onder an deren Marit van Bohemen en Diana Dob- belman. Van der Meulen woont met haar Zweedse echtgenoot Tony dan ook al ruim tien jaar in het zuiden van Zweden, het land waar ze als klein meisje ook al eens vijfjaar woonde. Lachend: „We grap pen altijd dat we elkaar vast ooit in de zandbak in Stockholm hebben ontmoet. We wonen idyllisch in een klein dorpje tussen de velden, vlak bij de zee. Binnen een kwartier zijn we in Kopenhagen, ide- aal." Ze ontmoetten elkaar tijdens de opna men van een korte film in Londen, haar toenmalige woonplaats voor zeven jaar. Ze emigreerde een paar jaar na Spijker- hoek, in een periode dat de rollen voor haar voor het opscheppen lagen. Carrière- technisch gezien niet de meest handige stap, maar spijt heeft ze nooit gehad. „Ik ben altijd avontuurlijk geweest. Vanaf mijn 20ste ging ik op reis, beleefde de gek ste avonturen. Zo trok ik naar Azië, ging met een auto door de Sahara, verbleef in de Filippijnen, bezocht een spiritueel healer in New Mexico. Ook in het vak koos ik altijd mijn eigen pad. Ik voel me thuis bij collega-acteurs, maar ben altijd wel een loner geweest. Bij een vast gezel schap zou ik me niet prettig voelen. Ik moet na een tijdje wel weer het echte le ven in, dat is mijn inspiratie." Ze vertrok destijds voor de liefde naar Londen. „Het is niet makkelijk geweest. Af en toe was het heel eenzaam, maar ik hield vol. Ik kende niemand, moest een netwerk opbouwen, een vriendenkring. Maar ik ben er sterk van geworden. Ik ben twee keer opnieuw begonnen, in Lon den en in Zweden. Heb eindeloos veel au dities gedaan, eindeloos vaak 'nee' ge hoord. Ik heb dan ook geen last van mijn ego. Ik moest zo vaak opnieuw beginnen, niemand kende me. Het was: achterin de rij aansluiten." Engeland-Zweden-Nederland: ze noemt het haar gouden driehoek. „Ik heb con stant drie talen in mijn hoofd. Tijdens de opnamen van Fashion planet was dat soms lastig, dan sprak ik een woord opeens met een accent uit." Naast haar acteerwerk schreef Van der Meulen in haar Londense tijd ook co lumns voor kranten en tijdschriften. In 1996 verscheen haar novelle Zingend riet. Inmiddels werkt ze aan een kinderboek. „Tova, het trapezemeisje gaat over een tra pezemeisje dat haar plezier in het circus verliest omdat ze wordt uitgebuit. Maar het boek gaat eigenlijk over talent. Hoe ga je ermee om, hoe kun je het koesteren? Het heeft wel wat autobiografische ele- mentjes. Ik was al vrij jong aan het werk, op mijn 20ste had ik mijn eerste filmrol. „Maar ik deed ook dingen die niet bij me pasten, daar werd ik ongelukkig van. Het fijne van ouder worden, is dat je innerlijk zó stevig bent, dat je de juiste keuzes voor jezelf weet te maken. Ik voel nu dat ik, met mijn 33 jaar ervaring, weer klaar ben voor méér. Voor grote toneelrollen bij voorbeeld, daarvoor wil ik graag pende len. Wat mij betreft, komt er nog heel veel op mijn pad." Manouk van der Meulen. foto Pepijn Leupen/HH door Monique Brandt Manouk van der Meulen Fashion planet Elke dinsdag op Net 5, 21.30 uur. reageren? VÖr media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81