Mogelijk ook in Mali drie mensen besmet met dodelijk ebolavirus 66 We hebben tienduizenden aanhangers en duizenden strijders 8 BUITENLAND Hamas, die over de Gazastrook regeert, raakt steeds verder geïsoleerd. Onrust en armoede nemen toe. CAZA-STAD - Voor het checkpoint bij de industriële zone van de stad Rafah - op de grens tussen Egypte en de Gazastrook - houdt een forsgebouwde Hamasstrijder nerveus de wacht. Vanaf zijn stoel op een hooggelegen punt kijkt hij uit over een verlaten, apocalyp tisch landschap. Dat is bezaaid met tientallen uitstulpingen van wit plastic. Het zijn de ingangen van de smokkeltunnels naar Egyp te, op een steenworp afstand ach ter een muur en militaire wacht torens. Nog maar kort geleden bloeide de smokkeleconomie van dit kuststadje. Goedkope produc ten uit Egypte - van wasmachi nes tot benzine - vonden vanuit Rafah hun weg naar de rest van Gaza, een door het Israëlische le ger afgesloten landstrook ter grootte van Texel waar ruim 1,6 miljoen Palestijnen wonen. Maar nadat afgelopen zomer in Egypte de met Harnas sympathise rende regering van de Moslim broeders door het leger werd afge zet, kwam aan de handel een ein de. Egyptische soldaten, in eigen land bezig met een ware heksen jacht op de Moslimbroeders, bom bardeerden de tunnels en de grens met Gaza ging op slot. Ha- masleiders zijn niet meer welkom in Egypte. De beweging wordt door Cairo beschuldigd van het doden van Egyptische militairen in de Sinaï-woestijn. Sindsdien loopt de spanning in Rafah op. Pick-uptrucks met gemaskerde strijders met kalasjnikovs in de laadbak rijden door straten waar bijna alle winkels gesloten zijn. Afgelopen week werden nog twee Hamasstrijders gedood door een mysterieuze explosie. „Harnas is bang want de Egyptische grens- ding uit China die via Israël bin nenkomt. Die is veel duurder dan de Egyptische waar, terwijl men sen minder te besteden hebben." Mohammed belt nog vaak met zijn voormalige Egyptische leve ranciers. „Zij zitten ook zonder werk. Hoe het met mij verder moet, weet ik niet. Allah zal wel voor mij zorgen", zegt hij treurig. De breuk tussen Egypte en Ha rnas markeert een nieuw diepte punt in de regionale en binnen landse populariteit van Harnas, een beweging die steun onder Pa lestijnen verwierf met compro misloos verzet tegen en bloedige aanslagen in Israël. De politieke omwentelingen en burgeroorlo gen die door de Arabische Lente in gang werden gezet, hebben de aandacht in het Midden-Oosten voor het Israëlisch-Palestijns con flict en de erbarmelijke situatie van de bevolking van Gaza doen afnemen. Eerder werd de partij top al uit de Syrische hoofdstad Damascus verbannen en raakte Harnas kortstondig in onmin met Iran, een belangrijke bondgenoot. Bij de vredesbesprekingen tussen Israël en de Palestijnse Autoriteit, die de Westelijke Jordaanoever be stuurt, zit Harnas - door de Vere nigde Staten aangemerkt als terro ristische organisatie - niet aan ta fel. Maar nu die vredesbesprekin gen vast dreigen te lopen, voelt Harnas wel de nieuwe Israëlische sancties tegen de Gazastrook. Terwijl de werkloosheid in Gaza - nu al zo'n 40 procent - oploopt, betreden rivaliserende fracties openlijk het toneel. „Wij hebben tienduizenden aanhangers en dui zenden gewapende strijders", zegt een leider van de snelgroeien de radicale Islamitische Jihad-be- weging die de schuilnaam 'Abu Ahmed' hanteert in een geheim kantoor in Gaza-stad. Zijn strij ders schoten de laatste maanden steeds vaker op eigen houtje raket ten naar Israël, volgens Ahmed 'als vergelding voor de Israëlische aanslagen op mijn broeders'. Dat soort acties probeert Harnas, dat na een korte, felle oorlog met Is raël in 2012 een staakt-het-vuren naleeft, juist te voorkomen, maar is daar weinig succesvol in. Dat be leid ondergraaft het imago van Harnas als revolutionaire verzets beweging tegen Israël. „Wij wil len nu geen directe confrontatie met Israël. Omdat wij hier de eni ge machthebber zijn, zou dat na melijk een grote oorlog beteke nen", zegt Taher El Nounou, advi seur en naaste vertrouweling van Hamas-president Ismaël Haniyeh. „Wij zijn zeker verzwakt door de ontwikkelingen in Egypte, maar de bevolking steunt ons nog vol op en we krijgen geld en goede ren van rijke Arabische Golfsta ten. Ik zie vol vertrouwen uit naar de verkiezingen dit jaar. We zul len de uitslag hoe dan ook respec teren", meldt El Nounou monter. Maar niet iedereen in Gaza is daar zo zeker van. „De economie is in gestort en de mensen zijn Harnas zat", zegt Hasna, een jonge vrouw die niet met haar echte naam in de krant wil. „Eigenlijk wil ieder een het liefst gewoon weg." wachten schieten tegenwoordig onmiddellijk als je te dichtbij komt", zegt Mohammed (26), eige naar van een kledingzaak in het centrum van de stad. De vlotge- klede jongen voelt de sluiting van de tunnels zwaar in zijn porte monnee. „Ik heb vandaag weer niets verkocht. Ik verkoop nu kle- "J- LEONE r SENEGAL MALI ^^^GUINEE- J r 5 GUINEE Conakry Volgens de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) in Bamako gaat het om Malinezen die in het grensgebied met Guinee werken. De mogelijke ebola-besmetting in Mali heeft volgens het ministerie van Defensie in Den Haag geen gevolgen voor de Nederlandse missie in dat West-Afrikaanse land. Defensie houdt de situatie wel goed in de gaten en neemt als het nodig is maatregelen om de ri sico's voor de Nederlanders zo veel mogelijk te beperken. In Ba mako zijn al Nederlandse politie- trainers actief, in de noordoostelij ke stad Gao wordt momenteel het basiskamp van de Nederlandse militairen gebouwd. De drie Malinezen vertonen symptomen van de ziekte als over geven en diarree. De voor ebola kenmerkende bloedingen zijn nog niet geconstateerd, zei het Ma- linese ministerie van Volksge zondheid gisteren tegen de Fran se zender RFI. Bloedmonsters van de drie zijn naar de Verenigde Sta ten gestuurd om te bepalen of ze echt de gevreesde ziekte hebben. Tegen de negentig mensen zijn de afgelopen week in West-Afrika bezweken aan de dodelijke ziekte. Sterfgevallen worden gemeld in Guinee en Liberia. Nog eens 127 mensen hebben de ziekte waar schijnlijk opgelopen. Ebola is een zeldzame ziekte waar geen behandeling of vaccin voor is. De epidemieën zijn klein, maar ze veroorzaken paniek om dat de ziekte tot in 90 procent van de gevallen dodelijk kan zijn. De zieken kunnen veel bloed ver liezen, ook via hun neus en hun urine. EBOLA MOGELIJK OOK IN MALI Iedereen wil weg uit Gaza REPORTACE door onze correspondent jan Franke 'Abu Ahmed', leider Islamitische Jihad Gaza-Stad maakt een desolate in druk. De bevolking heeft steeds meer te lijden onder het feit dat de Gaza-strook is geïsoleerd. foto's Tal Sarid s SIERRA LIBERIA Bamako I In Mali zijn drie mensen opgenomen die mogelijk besmet zijn met de dodelijke ziekte ebola. Freetown IVOOR KUST Atlantische Monrovia Ebolabesmetting bevestigd Vermoeden van ebolabesmetting infographic DPd I bron WHO BAMAKO/DEN HAAG - In Mali zijn drie mensen ontdekt die mogelijk besmet zijn met de dodelijke ziek te ebola. Het drietal is opgenomen in een ziekenhuis in de hoofdstad en wordt strikt gescheiden van an dere patiënten verzorgd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8