PZC Vallende sterren 23 KIJKTIP zaterdag 20.00 uur M ou w*n or You ^^e'' luidt B de ongezellige slogan van de fantasyserie Game of thrones, waarvan maan dag het vierde seizoen be gint. Maar het dekt de la ding aardig. GOT, zoals de fans de serie afkorten, is doorspekt met bloederig geweld en seks. Vooral in het eer ste seizoen vliegen de orgiën je om de oren en lopen de gemoederen hoog op: brute veldslagen en een reeks onthoofdingen te gen een middeleeuws ogende setting. Game of thrones wordt vaak vergeleken met The Sopranos, de eerdere succesproductie van de Amerikaanse betaalzender HBO. Niet zozeer wat decor betreft: The Sopranos speelt in een maffiafamilie in New jersey, Game of thrones op een fictief continent. Maar het thema - een machtsstrijd gedre ven door angst en eer - kent wel degelijk parallellen. Personages hebben vaak een psychologische diepgang en het verhaal ontvouwt zich langzaam. Het scenario van GOT, gebaseerd op de boe ken van George R.R. Martin, steekt com plex in elkaar. Per aflevering worden er soms wel tien verschillende verhaallijnen op meerdere locaties behandeld. De kijker moet dan ook bij de pinken zijn om alles te kunnen volgen. Acteur Liam Cunningham had zelfs een stamboom van de verschillen de families bij de hand tijdens de opnames. Als je eraan begint, ben je verslaafd, roepen de liefhebbers in koor. Maar Game of thrones, de complexe fantasyserie over een machtsstrijd tussen zeven adellijke families, vergt wel enig puzzeltalent. „De toeschouwer wordt hoog ingeschat." „Soms worden er personages zonder uitleg geïntroduceerd", zegt hij. „De kijker moet zelf puzzelen hoe het zit, wie het is en hoe de onderlinge verhoudingen liggen. Dat vind ik mooi aan de serie. De toeschouwer wordt hoog ingeschat." Dat GOT ondanks de complexiteit wel een wereldwijde hit is-(op RTL na, waar de se rie niet van de grond kwam), blijkt uit het feit dat de amper twee minuten durende preview van het vierde seizoen tot nu toe ruim twintig miljoen views telde. Kortom, de fans zijn toegewijd. Dat merkt Cunning ham ook. „In de boeken staat alles zeer ge detailleerd omschreven, de fans gebruiken dit als leidraad. Als wij het verhaal niet goed naar het scherm vertalen, krijgen we iedereen over ons heen." Cunningham speelt The Onion Knight, de rechterhand van koning Baratheon, die aan spraak maakt op de felbegeerde IJzeren Troon. Hij omschrijft zijn karakter als 'het meest loyale personage in de serie'. De loya liteit van The Onion Knight wordt echter flink op de proef gesteld door vijandin Meli- sandre, vertolkt door Carice van Houten. Het was wel even omschakelen voor beide acteurs. Eerder speelden zij namelijk een passioneel liefdeskoppel in de film Black butterflies, van Paula van der Oest. Cunning ham vindt Van Houten extreem getalen teerd. „Ik heb haar natuurlijk tijdens mijn auditie bij de makers aanbevolen, anders om ook." Van Houten is niet het enige Hol landse gezicht in de serie. In seizoen vier maakt ook Michiel Huisman zijn opwach ting in de rol van krijger Daario Naharis. De i6-jarige Maisie Williams heeft in GOT de rol van de u-jarige tomboy Arya Stark. Zij roemt Van Houten om haar intense spel. „Carice heeft een freaky rol. In een van de scènes moest ze mijn hoofd vastpak ken, ze staarde toen recht in mijn ogen. Ca rice is net zo groot als ik. Maar toen dat ge beurde, voelde ik me ineens heel klein, als of ze dwars door me heen kon kijken." Williams speelt een telg uit een vooraan staande adellijke familie. Na de dood van haar vader wordt zij gevangen genomen. Vervolgens ontsnapt ze, waarna ze op de vlucht slaat. „Onderweg probeert ze wel vrienden te maken, maar ze wordt steeds beduveld. Je ziet haar karakter hierdoor ver harden. Ik ben bang dat Arya de komende seizoenen steeds gevaarlijker wordt. Mis schien wel het gevaarlijkst van iedereen, want ze kan goed zwaardvechten." Dat Williams een talentvol danseres is, helpt haar enorm bij die gevechtsopnamen. „De bewegingen hebben iets weg van ballet." Na GOT hoopt Williams op een lichtvoeti ger rol in een musical. Maar vooralsnog zit ze aan de serie vast. Nog een paar seizoe nen, weet ze al zeker. In het laatste boek leeft Arya nog altijd. Dat verklapte Maisie's moeder, die de GOT-boeken allemaal heeft gelezen. Zelf bewaart de actrice de boeken voor als de serie stopt. „Nu kan ik mijn ei gen invulling aan het personage geven." Ze hoopt wel dat haar personage in de toe komst een keer naar warmere oorden ver kast. GOT wordt onder meer in Marokko en Kroatië opgenomen, maar haar verhaal speelt zich in het druilerige Ierland af. „Wat ben ik jaloers op de crew in de zon." ZATERDAG 5 APRIL 2014 door jasmijn Masius Game of thrones. Vanaf maandag 7 april op HBO Nederland, 20.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl Media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 79