REIZEN 19 gens om naartoe uit te wijken als er een motor van de vleugel trilt. Ik denk aan het vliegtuig van Malaysia en aan de mensen aan boord. Wat hebben die meegekregen van de gebeurtenissen? Wanneer kregen zij in de gaten dat het mis zou gaan? En waar is dat vermaledijde ding überhaupt gebleven? Onderwijl knallen wij maar op en neer en heen en weer. Op het scherm in de stoel voor me zie ik de eindeloze oceaan onder ons door glijden. Ik baken in gedachten al vast het zoekgebied af waar men moet gaan speuren naar de wrakstukken van ons toestel. Ik zit niet lekker meer en zelfs wanneer de rust is teruggekeerd, houd ik een onbehaaglijk gevoel. Ik ga ervan uit dat alles altijd goed gaat. Maar waarom ei- gelijk? Gladjes zoeven we over Ierland en Groot- Brittannië. De captain meldt dat we gaan landen en hij excuseert zich meteen voor Ik baken in gedachten alvast het zoekgebied af waar men moet gaan speuren naar de wrakstukken van ons toestel de onrustige vlucht. Veel tegenwind. Na tuurlijk, niks aan de hand. Zelfverzekerd trek ik de schoenen weer aan en lach de ongerustheid weg. We hebben het ge haald. Net als ik dat denk, klinkt er een enorme knal in de cabine. Het toestel schudt even en ik weet zeker dat iets de neus van de kist heeft geraakt. Iets zwaars, iets hards. Meteen slaat de schrik me weer om het hart. Gespannen wacht ik tot de eerste scheuren in de neus ontstaan, het toestel van voor naar achteren opensplijt en uit elkaar valt. Maar om me heen zie ik geen enkele ongerustheid. Stewardessen ruimen de laatste troep op en passagiers kletsen elkaar nog even de oren van het hoofd. Zou nou niemand die klap gehoord hebben? Of heb ik me het allemaal maar verbeeld? We landen veilig en bij het verlaten van de gate kijk ik nog even naar de neus van ons toestel. Niets aan de hand. Maar het zit me niet lekker. Er is iets gebeurd en ik wil weten wat. Eenmaal thuis waag ik er een mailtje aan. Drie dagen later komt het ant woord. Ik blijk gelukkig toch niet hele maal gek. Vlak voor de landing is ons toe stel vol geraakt door de bliksem. Dat ver oorzaakte die harde knal. Om paniek te voorkomen, heeft de captain het niet ge meld. En omdat er geen reactie kwam uit de cabine hebben ze dat maar zo gelaten. Ben ik me toch niet voor niets rot ge schrokken. Of juist wel? Volgende week ga ik weer de oceaan over. Terwijl er nog volop gezocht wordt naar het eerste stukje schroot van het toestel van Malaysia vertrouw ik er maar op dat al les weer goed gaat. Maar misschien moet ik dat niet opschrijven. Hoe heet het ook al weer? De goden verzoeken? Onverstan dig, daar komt alleen maar turbulentie van. EB Bourgondisch wandelen: als je het een keer gedaan hebt, wil je nog een keer. Begin mei wordt voor de tiende keer de Kustödaagse van België gehou den. Een, weekje lekker uit waaien vlak over de grens en toch echt het gevoel hebben dat je in het buitenland bent. Is het Belgische zand an ders dan het Hollandse? En hoe leuk is die Belgische kust eigenlijk? Met de Kustödaag- se, een route langs dertien badplaatsen, ont dek je alles en meer. Dag 1 De Panne We denken dat De Panne een gehucht is, maar als we aankomen in de meest zuidelij ke badplaats van de Belgische kust, blijkt het tegendeel. Behalve Plopsaland heeft De Panne veel meer te bieden. In ons hotel ontvangen we een informatiepakket. We dumpen de koffers in onze kamer, daar hebben we de komende week geen omkij ken naar. Een korte verkenning van de stad met zijn brede boulevard en nog bredere strand, maakt dat we zin hebben onze tocht te beginnen. Maar eerst eten! Samen met nog 104 deelnemers schuiven we aan voor de eerste Belgische biertjes en een cu linaire barbecue. We maken kennis met de andere Kust6daagse-deelnemers en wie we niet leuk vinden: die komen we pas op dag 6 bij het afscheidsdiner weer tegen. Dag 2 Oostende De Kustödaagse is verdeeld in drie wandel en twee rustdagen. De eerste etappe voert van De Panne naar Oostende. Gisteren wa ren we nog van plan 31 kilometer in een ruk te lopen, na het ontbijt besluiten we anders. We verlaten ons hotel (met lunch pakket!) en huren aan de boulevard een fiets. Er is immers ook een kustfietsroute. We passeren Koksijde en bewonderen de hoogste duin (De Hoge Blekker, 33 meter hoog) van België. In Oostduinkerke zien we garnalenvissers op paarden, die tot op hun borst in het water staan. In Nieuw- poort aan zee pakken we de pont over de havengeul en volgen een interessant pad langs loopgraven en bunkers uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Ha! In de verte een automatiek. We zijn verrast door de inhoud: asperges, wortel tjes, tomaten en paprika in plaats van nasi- Wat is er lekkerder dan een strandwandeling? Misschien een strand wandeling die je kunt combineren met andere leuke dingen van het le ven. Daarvoor ga je naar onze zuiderburen, waar dit jaar voor de tiende keer de Kust6daagse wordt gehouden. schijven en kroketten. Daarna weer over de boulevard met hoge flats, waar hier en daar een heel oud pandje tussen leunt. Pauze ren in Middelkerke, waar de bediening wat chagrijnig, maar de koffie goed is. We heb ben een prachtig uitzicht op het gokpaleis in Normandische stijl. Gokje wagen? Nee, die paprika was genoeg. We gaan door. Wanneer we denken in Oostende aangeko men te zijn, hebben we het end in de bek. We overwegen zelfs met de kusttram terug naar De Panne te gaan, je mag namelijk je fiets meenemen in de tram. Gelukkig zet ten we door, anders hadden we nooit een gedeelte van de Atlantikwall, de 2.685 kilo meter lange verdedigingslinie uit de Twee de Wereldoorlog, gezien. Als we dan echt in Oostende - niet voor niets de koningin der badsteden genoemd - arriveren, nemen de golven van de zee onze vermoeidheid mee. Indrukwekkend om over de boulevard langs de Koninklijke (uit 1905) en Venetiaanse (uit 1900) gaande rijen te fietsen. We voelen ons de koningin zelf. Aan het einde van de promenade (met het beroemde Casino-Kursaal) zijn we vlak bij ons hotel. Vanavond visstoofpotje in een typisch Belgisch restaurant. Dag 3 De Haan Vandaag is een rustdag, maar wat doe je in een vrijheid-blijheid-week? Je gaat lekker je eigen gang. We hebben de smaak van het fietsen te pakken en gaan er weer voor. Eerst met de veerpont naar de andere kant van de haven. Aan de overkant raken we verzeild in een surrealistisch gebiedje. We hobbelen over vermaledijde kinderkopjes (bilspieren!) richting het fort (nu een mu seum) dat Napoleon liet bouwen om een invasie uit Engeland op te vangen. Op het strand ligt onder de duinen een fietspad. Wel regelmatig afstappen, omdat de wind zandhopen overdwars aanlegt. Bij De Haan zoeken we het centrum op dat zo de moeite waard schijnt te zijn. Duurt even, maar dan heb je ook wat: beeld schoon plaatsje met prachtige villa's (met romantische erkertjes, torentjes en balkon netjes) in pastelkleurtjes, het meest idylli sche stationnetje ooit en de lekkerste friet met mayo ever! Dan weer terug naar Oostende. Zon in het gezicht, wind in de rug. Ruim op tijd voor een terrasje en nog een terrasje en weet je wat: we eten lekker buiten vanavond. Dag 4 Blankenberge Plan is na het ontbijt met de fiets de kust tram te nemen tot Blankenberge. Van daar uit is het 17 kilometer naar Brugge, waar we graag heen willen (tenslotte hebben we tickets voor een rondvaart). Maar hé, zijn wij stoer of zijn we het niet? Dus fietsen we naar Brugge met wat tegenwind en te genslag (ketting eraf). Werelderfgoedstad Brugge is mysterieus middeleeuws en toch trendy. We genieten ongegeneerd van ter ras en rondvaart. Een onweerstaanbare stad. Genieten dus, tot we 17 kilometer met weer tegenwind terug moeten naar Blan kenberge. Koud, moe en met zadelpijn be reiken we ons hotel. Nooit meer fietsen. Dag 5 Naar het begin We vinden onszelf bikkels, want de fiets tocht van vandaag gaat terug naar De Pan ne. Dat is wel even 55 kilometer. In vliegen de vaart (wind mee!) beleven we in een uurtje of zes de afgelopen dagen weer. Deze keer nemen we de tijd om de beel den van de allereerste kunsttentoonstel ling Beaufort in 2003 te zien. In Nieuw- poort aan Zee staat Searching Utopia van Jan Fabre: een megagrote schildpad met rui ter die de zee lijkt over te willen steken. Ook mooi is het werk van Wim Delvoye in Westende: een bizarre combinatie van een rupsbandtractor met een gotische kerk. In De Panne leveren we de fietsen in en bij ons eerste hotel stappen we in de auto. Be stemming Knokke, waar we parkeren bij het eindpunt van morgen. Nog 3 kilometer lopen naar het station. Daar nemen we de kusttram (leuk!) tot Blankenberge. Dag 6 Knokke De slotetappe gaan we lopen. Want wie wil nu niet te voet over de 350 meter lange Pier van Blankenberge? Een mooi staaltje nationaal patrimonium. We laten deze keer de zee echt links liggen en duiken na tuurgebied De Fonteintjes in. Strand, duin en polder gaan hier naadloos in elkaar over. Erg mooi duinlandschap met water en moeras en vele orchideeën. In Zeebrugge weten we niet of we het strandleven tegen een achtergrond van ha venkranen wel mooi vinden. Apart is het wel, maar de volgende keer leggen we dit stuk liever af met dat fijne kusttrammetje. De laatste kilometers over het strand, de dijk en de boulevards zijn weer fijn. We be wonderen de afwisselende bebouwing van Heist, Duinbergen en Knokke. Wij hoeven hier niet in een villa te wonen. Doe ons maar zo'n badhuisje op wielen. Bij restau rant Marie Siska, waar vele beroemdheden tafelden, treffen alle 104 deelnemers aan de ze kustödaagse elkaar weer. En weet je wat? We vinden iedereen even leuk en wis selen enthousiast onze ervaringen uit. De volgende keer willen we weer mee. j|C- fn ZATERDAG 5 APRIL 2014 wl Bourgondisch boemelen door Marja van Spaandonk NEDERLAND Kust6daagse FRANKRIJK reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75