Üp Altijd een bitch :si Hip en traditioneel; stoffig, maar vol frisse tuinen; oriën taals en Afrikaans; betoverend en ont nuchterend. Steeds wordt het sprookje van Marrakech anders verteld. En steeds is het onthutsend. SI® - V WAAR EN WAT is een doolhof van smalle straatjes, met Arabische cafés en bazaars. Nadat we heb ben gecontroleerd of we zakkenrollerproof zijn, vergapen we ons aan... tja, noem het maar op: aardewerk, sieraden, parfum, tapij ten, verse kruiden en overal dadels, vijgen, olijven. De openluchtslager heeft geiten koppen, kamelenkoppen, runderpenissen. Een stille, waardige man verkoopt met goud geborduurd band, waarvan hij op maat trouwceintuurs naait. Zijn buurman heeft gigantische, met goudband omwon den kaarsen, ook voor huwelijksfeesten. Als er'belek!' wordt geroepen, ga ik opzij. Dan komt er bijvoorbeeld een ezel aan, zwaar beladen met verse huiden, onder weg naar de leerlooierij. In zo'n smal steeg je wil je niet geplet worden tussen zo'n pak druipende huiden en een muurtje. Behalve drieduizend winkeltjes zijn er ook honderden fabriekjes. Ergens moet een wol-ververij zijn, want gekleurd water sij pelt onder een deur door. Hard roze, oker geel en donkerblauw zoeken hun weg door de straat. De meeste werkplaatsen hebben hun deuren open. Zo zie je de barre, mid deleeuws aandoende werkomstandighe den. Hier klampt niemand je aan, hier heb ben ze geen boodschap aan toeristen. Hier worden lange dagen gemaakt door hand werklieden als houtsnijders, steenhouwers en wol-ververs. In een smidse zit een jon gen van een jaar of 6, hij buigt klerenhan gers van ijzerdraad. Een oude man last pan nen in elkaar, waarvan hij de vorm eerst uit een metalen plaat heeft geknipt. Dan gaan we, vanuit het stof en de drukte, naar een van de vele tuinen van Marra kech. Deze hoorden vaak bij paleizen of wa ren plantages van de sultan, die zijn inkom sten opvijzelde met de teelt van olijven en citrusvruchten. Wat een kleuren hier, in deze aaneenschakeling van verschillende exotische tuinen vol tropische planten, bloemen en vijvers. De voetpaden van Jar- din Majorelle zijn oudroze geschilderd, de bloempotten helgeel. In de met waterlelies gevulde vijvers zwemmen oranje karpers. Jardin Majorelle is een van de bekendste tuinen van Marrakech, onder meer omdat deze werd gekocht door de Franse coutu rier Yves Saint Laurent. Zoals zovele rich and famous, was hij graag in Marrakech en had er een huis. Dus ook een tuin. Na zijn dood is zijn as hier verstrooid. Op het inter net staat een foto van de ontwerper, die op het plein Jemaa el-Fna staat te kijken naar een slangenbezweerder. Ik ga aan het eind van de dag naar het plein. Alles en iedereen probeert geld te verdienen, aan elkaar en aan toeristen. Je kunt op de foto met een slang of een aap, er zijn waarzeggers, vuurspuwers, travestie ten en kiezentrekkers. Een oude vrouw met één tand zingt een brokkelige melodie en tokkelt erbij op een instrument met één snaar. Achter dit alles lichten de besneeuw de toppen van het Atlasgebergte oranje op in de avondzon. Wat een geluk dat ik niet blind ben. ee", verzekert de gids, „de musici van de grootvizier werden niet blind gemaakt, ze waren al blind." We staan in het schitte rende El Bahia-paleis in Marrakech, in de zaal waar de grootvi zier siësta hield. Samen met één of meerde re uitverkoren dames uit zijn harem. Een orkest van blinde musici speelde tijdens het minnespel, ter ontspanning en ver maak. En om te voorkomen dat de pretge- luiden al te hoorbaar waren. Ondertussen zagen de musici er niets van. Via patio's met fonteinen, sinaasappelbo men en mozaïeken komen we op een grote binnenplaats, met daaromheen lange rijen kleine vertrekken. De stallen? Nee, hier woonde de harem. Ook wij worden ver maakt door mooie dames. Als we buiten het centrum in een hippe club gaan eten, verschijnen buikdanseressen. Ze laten de bankbiljetten tussen de bandjes van hun schaarse kleding schuiven. Ook zien we da mes die elegant tussen de gasten door ma noeuvreren met een dienblad op hun hoofd, waarop een pot hete thee en bran dende kaarsen staan. De vertoning is duide lijk voor westerse toeristen, op zoek naar de magische Arabische sfeer. Wie echt een andere wereld wil, moet naar de oude stad van Marrakech. Deze medina 25 VAN DER MEULEN MAROKKO A."--'' dh, v1 - \fV-' 'J&-- '1, -y.? 'h - f m Bedwelmend Marrakech ijfreageren? reizen@depersdienst.nl door Willemijn Bos Media De Marokkaanse plaats Marra kech, de hoofdstad van de gelijk namige provincie, ligt op ruim 2.500 kilometer van Nederland. Er gaan rechtstreekse vluchten en vluchten met een tussenstop vanaf Schiphol, verzorgd door onder andere Transavia en KLM. Marrakech telt ongeveer een miljoen inwoners. Meer toeristische informatie: www.visitmorocco.com www.landenweb.net/marokko www.marokko.startpagina.nl www.marokkoonline.nl AFRIKA Marrakech ALGERIJE MAURITANIË MALI 200 km foto Willemijn Bos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73