Op zes plekken rond de Oosterschelde is het werk aan de dijken weer begonnen. De zeewering wordt voorzien van een stevigere steenbekleding. Nog één jaar en dan zit deze megaklus er op. 12 SPECTRUM reportage strandje voor restaurant Katseveer is deels van de kant af tot een berg om hoog geduwd. Het fungeert als een damwand, hoewel niet echt water dicht. In het dal tussen dijk en wand krauwt een hydraulische gele arm de brokken Haringmanblokken bij el kaar. Het 'puin' komt van een vorig karwei en kan zo prima worden herge bruikt, legt Moeliker uit. De brokken worden verspreid over de vaste onder grond die al onder het zand lag en ver volgens met gietasfalt tot een stevig geheel gesmeed. „Op 2 mei ligt het strandje weer terug en zie je er niets meer van", vertelt de projectleider. Het stuk dijk voorbij het restaurant krijgt weer een andere aankleding: be- tonzuilen van 30 centimeter dik. En het gedeelte verderop richting het schorretje wordt tot de hoogwaterlijn voorzien van een laag breuksteen inge goten met gietasfalt, afgestrooid met lavasteen om de aangroei van wier te bevorderen. Boven de hoogwaterlijn komen ook weer de betonzuiltjes. „Zo wordt voor ieder deeltraject maat werk geleverd." De nieuwe sterke materialen vervan gen oude lichtere (Vilvoordse en Doornikse) steensoorten, waarmee de Wester- en Oosterscheldedijken gro tendeels waren bekleed. Daarmee ver- Dankzij slim aanbesteden komen we uit op zo'n 750 miljoen euro Zeventien jaar en 285 kilometer verder is de klus bijna ge klaard. De komende maanden wordt de steenbekleding van zes dijkvakken aan de Oosterschelde aangepakt. In 2015 volgen de laatste zes stukken en komt het totaal op 325 kilometer. Dan zijn de dijken rond de Wester- en Ooster schelde weer op en top voorbereid om een superstorm te doorstaan, die Zeeland statistisch eens in de vierdui zend jaar zou kunnen bedreigen. „Om je gelijk maar even gerust te stel len wat dat betekent", zegt adviseur omgevingszaken Anneke McGovern van Projectbureau Zeeweringen, „de storm van 1953 was er één van het kali ber dat eens in de 250 jaar voorkomt. „Hoe zich dit precies verhoudt tot de recente berekeningen van de zeespie gelstijging weet ik niet, maar we kun nen gerust stellen dat onze dijken de eerstkomende vijftig jaar weer een flink stootje kunnen hebben." Het on derhoud en beheer van de dijken blijft verder een verantwoordelijkheid van het waterschap. Even terug naar waar het allemaal be gon. In de jaren negentig bleek dat de steenbekleding van veel dijken niet meer voldeed aan de nieuwste veilig heidseisen. Het materiaal was te licht. Er zou volgens de normberekeningen slechts een pittige storm met zware golfaanvallen nodig zijn om de beton blokken of stenen te doen losslaan. Niet dat er ooit acuut gevaar was, al dus McGovern. Dat is ook niet geble ken tijdens het werk zelf, beaamt pro jectleider Christian Moeliker. Maar de veiligheidsnormen waren nu eenmaal scherper gesteld en dus moest de boel drastisch op de schop. Projectbureau Zeeweringen werd opgericht (1997) en van Rijkswege belast met de uit voering. Begrote kosten: ruim 900 mil joen euro. „Daar blijven we onder", glimlacht McGovern. „Dankzij op maat ontwerpen en aanbestedings voordeel komen we uit op zo'n 750 miljoen euro. Bovendien zijn we steeds binnen de planning gebleven. Daar mogen we best trots op zijn." De afsluiting van het project komt overi gens ook vroeger dan gedacht. Aan vankelijk stond de afronding op dé ka lender van 2019. „Maar we hebben in 2006 een versnelling opgelegd gekre gen door de minister." Moeliker heeft de afgelopen jaren een groot aantal dijkvakken helpen verste vigen. Nu is hij projectleider van het werk aan de Zandkreekdam en het westelijk deel van de Wilhelminapol- der, een stuk van vijf kilometer lang. Op 1 april eindigde formeel het storm seizoen en werden de graafmachines weer losgelaten op het talud. Het Burghste Kföbbenkteekdai» Zietikzee Tholers Kom aan de dijken en door Marcel Modde De laatste dijkvakken die nog worden versterkt binnen het in 1997 begonnen project. Een strook bij Hans- weert is later nog voor 2015 aan dit overzicht van Projectbureau Zeeweringen toegevoegd. Gjeltema Christian Moeliker, projectleider van de dijkwerken aan de Zandkreekdam. foto Dirk-Jan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68