Mensen ondernemen in hun vrije tijd steeds meer, maar ze willen er geen verplichtingen bij. Ze doen het alleen of in zelfopgerichte clubjes. Die ontwikkeling zien we ook terug in de sport. Terwijl sportbonden moeite hebben hun leden te behouden, groeien minder georganiseerde activiteiten als wandelen, fitness, hardlopen en fietsen als kool. Dit is het vierde verhaal in een serie van negen over de staat van de Zeeuwse sport. 6 SPECTRUM +i8r° fes De staat van de sport in Zeeland Van een hausse is geen sprake, maar van een gestage groei die al vele ja ren duurt wel. Adri de Visser, eigenaar van Endura Sport, merkt het aan zijn omzetcijfers, laar in jaar uit verkoopt hij meer racefiet sen en mountainbikes. Vier maanden geleden heeft hij naast zijn zaak in Middelburg een tweede winkel in Goes geopend. „Ik merk dat ik in een behoefte voorzie." De Visser denkt dat de groei te maken heeft met het steeds groter wordende besef dat bewegen gezond is. Lekker op pad wanneer je dat zelf uitkomt, is het motto. Endura eet van twee walle tjes. Het bedrijf verkoopt sportieve fietsen uit het wat goedkopere seg ment aan beginners, en duurdere tweewielers aan degenen die al langer bezig zijn en hogere eisen stellen aan hun product. Er is nog een andere factor die de groei stimuleert. „Sporters als hardlo pers of voetballers worden vanzelf wielrenner", weet De Visser. „Ze krij gen blessures en stappen dan over naar het fietsen. Dat is veel minder be lastend voor het lichaam." Volgens De Visser zijn er maar weinig fietsers die er alleen op uittrekken. „De meesten doen het in groepsver band (zie kader rechts). Het stikt in Zeeland van de toerclubjes." TOP 15 MEEST BEOEFENDE SPORTEN IN NEDERLAND +20% 'X' +15% 4*4 De Walchenaar heeft zelf ook een toerclub opgericht: de Endura Tour Club. In 2006 begon hij met een stuk of zes leden, inmiddels zijn dat er 110. „Op Walcheren was er nog niks en het leek me leuk om samen te fiet sen", legt De Visser uit. „Inmiddels wordt ook hier veel in groepsverband gefietst." Morgen houdt Endura overigens zijn jaarlijkse toertocht, met start en fi nish in Middelburg. De toename van het toerfietsen lijkt ook spekkie voor het bekkie van offi ciële wielerclubs als Theo Middel- kamp, aangesloten bij overkoepelende wielerunie KNWU. Niets is minder waar. De Zeeuwse club, opgericht op 8 september 1954, heeft van die groei nauwelijks kunnen profiteren. De meeste bezitters van nieuwe tweewie lers laten Middelkamp links liggen. Ze hoeven niet te fietsen in clubver band. Middelkamp kijkt er desondanks met begerige ogen naar. De club moet elk jaar de eindjes aan elkaar knopen en meerijden op de groei van het toerfiet sen zou goed uitkomen. Middelkamp heeft wel een toerafdeling, de laatste tien jaar gegroeid van 100 naar 140 le den en daarmee het grootste onder deel van de club. Veel groter zal die echter niet worden. Bovendien: de geldstroom van de toerders is met die van de rest van de club gescheiden. „Mensen willen een rondje om hun ei gen dorp rijden. Waarom zou iemand uit Rilland meefietsen met een Mid delkamp-tocht die in Lewedorp be gint? Die man of vrouw begint en ein digt in eigen dorp en fietst met men sen uit eigen dorp", stelt Fester Aarts. De voorzitter, zelf regelmatig met de toerclub uit Kruiningen op pad: „Wij kunnen niets meer bieden dan die dorpsclubjes. Het enige bijzondere is de zomeravondcompetitie. Toerders die ook wel eens harder willen en een wedstrijdje willen rijden op een bevei ligd parkoers, kunnen bij ons in één van de tien wedstrijden voor de zo meravondcompetitie terecht." Zevenentwintig Zeeuwse toerclubs zijn aangesloten bij de NTFU, de Ne derlandse Toer Fiets Unie. De NTFU is de laatste jaren razendsnel gegroeid en afficheert zich als grootste wieier- sportbond van Nederland. Dat is niet onterecht. Ze herbergt 53.000 fietsers, aanmerkelijk meer dan de KNWU, de wielerbond die prestatief fietsen pro pageert. De KNWU is amper de helft zo groot: 28.000 leden. De Zeeuwse tak van de NTFU heeft ruim 1650 leden. Maar er zijn veel meer Zeeuwse toerclubs. Volgens insi- Ruim baan voor fietsers door Koen de Vries Sport Aantal beoefenaars op 1-1-2014* Verschil t.o.v. 1-1-2013 1. Fitness (cardio/kracht) 2.879.000 2. Wandelsport 1.649.000 +1% 3. Zwemsport (excl. waterpolo) 4 Hardlopen, joggen en trimmen 1.592.000 1.433.000 +3% +10% 5. Voetbal (veld/zaal) 1.087.000 "9% 6. Wielrennen en toerfietsen 856.000 7. Aerobics, steps en spinning 604.000 -4% 8. Danssport 585.000 -11% 9. Gymnastiek en turnen 10. Tennis en rolstoeltennis 11. Yoga 12. Bowling 579.000 383.000 381.000 365.000 -24% ||k +13% VI +16% 13. Darts 341.000 -8% 14. Volleybal (zaal/beach) 331.000 15. Biliart. poolbiljart en snooker 328.000 +16% Né» beoefenaars hoeven niet aangesloten te zijn bij een sportbond. infographic Rob Paardekam bron GfK, NOC/NSF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62