dwijnt ook een stukje Zeeuwse cul tuurhistorie. Op dijken bij Wissenker- ke, Walsoorden en Ouwerkerk reali seerde het projectbureau om die re den museumglooiingen met vrijko mend materiaal; een bonte verzame ling van alles wat lokaal door de eeu wen heen is gebruikt voor dijkbekle- ding, tot aan dakpannen toe. Primair heeft die historische bedekking geen functie meer, benadrukt communica tieadviseur Esther van Deutekom. Het ligt op delen van de dijk waar hooguit lichte golfbelasting is, óf er gaat een sterkere bekleding onder schuil. Volgens Van Deutekom is het project bureau uitermate kien op behoud van historische en ecologische waarden in de gebieden waar wordt gewerkt. Eén van de andere dijkvakken die dit jaar worden aangepakt, is dat bij het Schouwse Burghsluis. De kruin van de dijk gaat getooid met monumenta le Muraltmuurtjes. Die worden inge pakt om beschadiging te voorkomen. „Daar werken we overheen." Het ver dronken dorp in de Oosterschelde pal voor de eenzame Plompe Toren, wordt eveneens ongemoeid gelaten. Van Deutekom: „We komen niet ver der dan de huidige dijk en vervangen alleen de bestaande steenbekleding." "Je mag het werk niet op één plek concentreren, dus moet je de inzet verspreiden Aan een project gaat zo'n drie jaar voorbereiding vooraf. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Een heel team van ontwerpers tot ecologen en tech neuten bestudeert nauwgezet wat ter plekke kan, mag en nodig is. De vaste kern medewerkers van het projectbu reau beslaat ongeveer veertig mensen. Daarnaast is er een veelvoud aan grondwerkers, steenzetters en ander extern ingehuurd personeel actief. Al met al zijn de dijkwerken door de ja ren heen goed geweest voor honder den arbeidsplaatsen, rekenen McGo- vern en Moeliker voorzichtig door. Jaarlijks worden van april tot novem ber vijf tot zes dijkvakken onderhan den genomen. De Oosterschelde is wat dat betreft een lastig gebied, zegt McGovern. „Je mag het werk niet op één plek concentreren, dus moet je de inzet verspreiden. Dat vergt een hele strakke planning. Die regel houdt ver band met de verstoring van de na tuur. Er moet altijd een plekje zijn waar vogels kunnen broeden of foura- geren." Die aanpak stuit nogal eens op onbegrip van omwonenden. „Ze vragen zich af waarom we zo'n stuk niet in één keer doen en nog een keer terug moeten komen. Zitten ze twee keer met omleidingen en beperkin gen van het gebruik. Nou, daarom dus!" Het projectbureau probeert de omwo nenden in een werkgebied van zoveel mogelijk informatie te voorzien over de tijdelijke overlast die kan worden ervaren. Dat gebeurt onder meer door het verspreiden van folders en thema kranten. Daarnaast kunnen bewoners zich abonneren op een digitale nieuwsbrief voor de meest recente ontwikkelingen in hun achtertuin. Van Deutekom hamert nog maar eens op het veiligheidsbelang van een weg- afzetting. Dat fietsers en wandelaars domweg een hek opzij zetten en zich zo soms zelfs tussen het zware werk verkeer mengen, vindt ze onbegrijpe lijk. „En dat zijn zeker geen uitzonde ringen!" McGovern zegt dat altijd wordt gepro beerd zoveel mogelijk rekening te hou den met de vaste gebruikers. Zo wordt bij het werk bij Moggershil op Tholen speciaal een veilige doorgang gecreëerd voor pierenspitters. En de pierenspitters die hun stekkie hebben bij gemaal De Noord bij Stavenisse, moeten zich even melden bij de aan nemer. „Dan krijgen ze een hesje en kunnen ze doorlopen." Maar ook aan andere belanghebbenden wordt ge dacht. Bij het materiaaldepot voor de Krabbenkreekdam aan de Del Campo- weg op Tholen, worden schermen ge zet. Die moeten de beschermde rug- streeppad van het werk weghouden. De omwonenden krijgen er ook wat voor terug. Lange stukken verhard on- derhoudspad zijn al opengesteld voor fietsers, vissers vinden her en der een plateautje, zwemmers trappen tot aan de waterkant en romantici soms zelfs een picknickplek op een strekdam. McGovern: „Als we daar toch bezig zijn en het verzoek komt van een ge meente of het waterschap..." ZATERDAG 5 APRIL 2014 je komt aan Zeeland Vorig jaar werd de dijk langs het Havenkanaal bij Zierikzee verstevigd, foto Projectbureau Zeeweringen Een groot stuk van het strand bij de Zandkreekdam is van de Haringmanblokken afgegraven, zodat de dijk van een extra stevige toplaag kan worden voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 59