Ajax rekent op Vitesse Feyenoord laat zich niet weer foppen door rkc 1 '11 ■PP' 3 44 SPORT EREDIVISIE Frank de Boer is met Ajax op weg naar de vierde landstitel op rij. L Sps Zr> G rC CC ïf Met het kampioenschap binnen handbereik moet Ajax deze negatie ve reeks doorbreken. Een vrijgeleide lijkt op voorhand niet tot de moge lijkheden te behoren. Trainer Frank de Boer liet tijdens het midweekse inhaalduel met RKC Waalwijk (2-0) merken hier ook niet op te zinspelen. Door vier basiskrachten te sparen, gaf hij aan geen cadeautjes van Vitesse te ver wachten. Aangezien tussen het duel met FC Twente en RKC slechts twee dagen zaten, wilde de coach de goden niet verzoeken. „We moeten zorgen dat we drie punten halen in Arnhem", gaf hij aan. „Zelf winnen is al lastig zat tegen Vitesse. Dat hebben we de laatste jaren wel gezien. Ik denk dat ze het signaal willen afgeven dat ze een goed voetballende ploeg zijn. Want dat zijn ze en zo'n wedstrijd als tegen Ajax kunnen ze altijd dat beetje extra geven." De perikelen in Arnhem zeiden hem in dat opzicht weinig. Ze zor gen in zijn ogen eerder voor een extra stoot adrenaline dan fatalisme. „Ik verwacht een gretig Vitesse, dat dit seizoen over heel véél spelers be schikt die een wedstrijd kunnen be slissen met individuele klasse." Ajax heeft bovendien zelf iets recht te zetten. Nogmaals verliezen van Vitesse zou een flink deel van de glans van de op handen zijnde titel afhalen. Het biedt het team boven dien een uitgelezen kans te laten zien te hebben geleerd van de neder laag in de Arena (0-1) op 2 novem ber 2013. Het vormde de aanzet voor De Boer op zijn team op enkele posi ties te wijzigen. Daley Blind kreeg een rol als contro leur toebedeeld, Davy Klaassen mocht zich bewijzen als rechtermid denvelder en Siem de Jong schoof door naar de spits. Sindsdien ver loor Ajax in de eredivisie geen wed strijd meer. Een revanche in Arn hem zou de cirkel rondmaken. Ajax kan tegen Vitesse waarschijnlijk geen beroep doen op Niklas Moisan- der. De Fin kampt met een knieblessure. Mocht de linksbenige speler ontbre ken, dan neemt Stefano Denswil zijn plek in het hart van de defensie over, net als tegen FC Twente en RKC. Buiten Moisander is ieder een fit J AMSTERDAM - Amper vier seizoe nen onderweg als coach staat Frank de Boer op het punt zijn grootste leermeester te overtref fen. Zelfs Louis van Gaal, wereld wijd gezien als één van de beste trainers, slaagde er niet in vier maal op rij kampioen van Neder land te worden. De gedachte streelt hem, maar zorgt niet voor een eruptie van zelfvertrouwen. Hij vindt het te veel eer om in één adem met de bondscoach ge noemd te worden. De Boer (43) roemt de man onder wiens hoede hij als speler zijn grootste triomfen vierde en be kent zijn lessen regelmatig in praktijk te brengen. „Ik gebruik veel van de dingen die ik van hem heb opgestoken", stelt hij. Eenzelfde mix van respect en be scheidenheid valt op bij de spe lers van Ajax. Gebral en borstklop perij zijn echo's uit het verleden. Op misplaatste arrogantie valt nie mand te betrappen. Zelfs nu het kampioenschap een formaliteit lijkt. Na de zege op FC Twente benadruk ten de spelers hun zwaktes. Is dat toe val? „Nee. Zelfkritiek kenmerkt deze selectie. Dat hebben wij als staf er nadrukkelijk ingebracht. Natuur lijk, je vertegenwoordigt Ajax. Dat doe je met de borst vooruit en toon je door met lef te spelen. Maar je moet respect voor de te genstander hebben. Daarbij moet iedereen beseffen dat winnen van Twente heel leuk is, maar dat te rugkerende fouten moeten ver dwijnen. We zijn nog lang niet op het gewenste niveau." Waaraan ontbreekt het bijvoor beeld? „Als we weg zijn, zijn we niet echt weg. Als Barcelona of Real Madrid de bal heroveren, staan ze in drie of vier passen voor het doel. Neem Gareth Bale. Die pikt de bal achterin op en loopt in zijn eentje het hele veld over. Dat is een kwaliteit die wij niet bezit ten. Wij missen jongens die indi vidueel het verschil kunnen ma ken met een actie. Het gaat vaak één of twee fases goed, maar de laatste niet. Dat komt door jeug digheid en, soms, een gebrek aan kwaliteit." U meldde na het vertrek van Christi an Eriksen, het type speler waarop u doelt, op dezelfde voet verder te kun nen gaan. Was dat een misrekening? „Nee. Je probeert op zo'n mo ment vertrouwen uit te stralen. Al zei ik dat zijn gemis een slok op een borrel zou schelen. Christi an was heel bepalend voor het rit me in het team. Thulani Serero neemt dat stokje nu van hem over. Hij brengt veel kwaliteit en energie mee. Wel vind ik dat Thu lani meer goals en assists moet gaan leveren. Of hij gaat scoren betwijfel ik. Die assists moeten gaan lukken." Het past in een jaar waarin u aan de slag moest met veel groentjes. „Dat aspect mag je niet onder schatten. Serero speelt zijn eerste volledige seizoen. Voor Davy Klaassen en Joël Veltman geldt hetzelfde. Ricardo Kishna komt net kijken. Zo kan ik er nog een paar opnoemen. Het is inherent aan hun onervarenheid dat ze foutjes maken. Maar ik ben ervan overtuigd dat ze daarvan leren. Omdat ze over een bepaalde voet balintelligentie beschikken." Dat impliceert hoge verwachtingen van de genoemde spelers. Waar werkt u naartoe? „Om deze kern van zelfopgeleide jongens willen we de juiste men sen neerzetten met verschillende kwaliteiten. Eentje met heel veel snelheid, een ander met het gog- me van Lasse Schone. Met vervan gers achter de hand die je blinde lings kan inbrengen, zonder dat ie mand een verschil in kwaliteit op merkt." Hoe kijkt u in dit verband naar de komst van Richairo Zivkovic? Met zijn zeventien jaar kan hij Ajax on mogelijk direct op sleeptouw nemen. „Dat is exact waarom we hem hebben gehaald. Er zit zoveel rek in die jongen. Tegen PSV zette hij Jeffrey Bruma twee keer opzij. Dat getuigde van gogjne, kracht en snelheid. En zag je zijn goal? Een typisch Kluivert-doelpunt. Het aftellen in Rotterdam is be gonnen. Er wachten nog vier duels, de thuiswedstrijd tegen RKC is op voorhand daarvan de gemakkelijkste. Ronald Koeman: „We moeten agressief zijn en in een hoog tempo spelen, vanaf het eerste moment druk op de ketel zetten. Als dat lukt, zullen we ge noeg kwaliteit hebben om RKC te verslaan." Ook al was de wed strijd van afgelopen woensdag in Almelo van een matig niveau, Feyenoord maakt wel de indruk dat het bewust is van de unieke kans. Het zou voor de tweede keer in drie seizoenen zijn dat Feyenoord tweede wordt. „Als wij onze fo cus behouden en onze goede lijn van de laatste weken kunnen doortrekken, maken we een goe de kans om tweede te worden", zegt Koeman. Feyenoord heeft vier punten voorsprong op Vites se, FC Twente en PSV en kan zich dus zelfs nog één nederlaag per mitteren. Na het duel met RKC volgen nog wedstrijden tegen PSV (uit), Cambuur (thuis) en AZ (uit). Koeman, die gisteren overigens zijn selectie een vrije dag gunde, gaf aan dat Graziano Pellè terug keert in de punt van de aanval. De Italiaan was voor vier duels ge schorst. Opmerkelijk genoeg won Feyenoord al die wedstrijden, en scoorde de ploeg ook nog eens re latief makkelijk. Toen Koeman dinsdag het aloude spreekwoord 'never change a winning team' aanhaalde, leek hij te overwegen Pellè nog langer langs de kant te houden, maar daar is de coach toch op teruggekomen. Dat Mitchell te Vrede, ondanks een treffer, niet kon imponeren bij Heracles zal daarin mogelijk een rol hebben gespeeld. „Met Pellè zijn we natuurlijk altijd sterker." Graziano heeft zoveel als mogelijk Mitchell te Vrede proberen te helpen met zijn ervaring Koeman verklaarde zijn keuze met een verwijzing naar de be- roepsernst die hij bij zijn gewe zen aanvoerder had bespeurd tij dens diens wekenlange verban ning naar de tribune. „Graziano heeft zich prima opgesteld in de periode dat hij geschorst was. Hij heeft goed getraind en is binnens kamers bezig geweest met de groep. Hij heeft ook zoveel als mo gelijk Mitchell te Vrede proberen te helpen door zijn ervaring op hem over te brengen." Speelt Pellè zeker, ook Bruno Mar tins Indi zou weieens 'gewoon' aan de aftrap kunnen verschijnen. De verdediger moest woensdag bij Heracles in de slotfase met een ernstig ogende knieblessure van het veld, maar lijkt toch inzetbaar. Hij deed donderdag alweer mee aan de uitlooptraining. Over de met een kuitblessure kampende Joris Mathijsen zijn meer twijfels. Mathijsen miste ook al de duels met Go Ahead Eagles en Heracles. geprikte^ Het geraamte ziet er door Geert Langendorff AMSTERDAM - Ajax kan morgenmid dag in het Gelredome bij winst op Vitesse mogelijk de 33ste landsti tel uit de clubhistorie veiligstellen. Een gemakkelijke opdracht is dat niet. De koploper van de eredivisie verloor de laatste vier ontmoetin gen in de competitie tegen de ploeg uit Arnhem. m r- r TfiunirrüH 7 SEPTEMBER 2014 GOES Zeeland door Geert Langendorff door Edward Swier ROTTERDAM - Dat Feyenoord niet meer meedoet om de landstitel is mede te wijten aan een uitneder laag bij RKC. Eind november werd het 1-0 in Waalwijk, het was de zo veelste misser tegen één van de laagvliegers. Morgen lijkt het wel haast onmogelijk dat de Rotterdam mers, in de Kuip nota bene, op nieuw punten laten liggen tegen RKC. De ploeg van Ronald Koeman is - met zicht op de tweede plaats én plaatsing voor de voorronde van de Champions League - nu toch echt wel doordrongen van het belang om ook tegen de kleintjes te presteren. Ronald Koeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44