Marai heette eigenlijk Maria Ruim 65 jaar terloopse tederheden mm 40 BOEKEN Kwaadaardige vibraties van een moeder Dieuwertjes aanstekelijke enthousiasme UITGELICHT Moeder, moeder Het huiveringwekkende, psychologi sche thrillerdebuut van de in Saoe- di-Arabië geboren schrijfster Koren Zailckas gaat over de gevolgen van obsessief moederschap. Bij het le zen lopen de rillingen over je rug. Voor de buitenwereld is de familie Hurst een modelgezin met drie kin deren. Binnenshuis zinderen de kwaadaardige vibraties van moeder Josephine. Een verstikkende, mani pulerende vrouw die het narcisme heeft uitgevonden. Ze maakt 'mis- drijfloze' slachtoffers van haar twee dochters en zoon. Met haar zelfzuch tige kijk op de wereld beschouwt ze haar kinderen als te modelleren ob jecten, die er zijn om haar leven te vervolmaken. Twee jaar eerder is dochter Rose (20) weggelopen. Nu krijgen dochter Violet (17) en zoon Will (12) haar onverdeelde aandacht. Ze laat Violét opnemen in een psy chiatrisch ziekenhuis en Will krijgt de diagnose Asperger met epilepsie. Haar wereld is dé waarheid, ook al zit die vol regelrechte verzinsels. Po litie, jeugdzorg, iedereen bespeelt ze. De vader is een marginale figuur met een alcoholprobleem. Hij kijkt toe, net zo bang als de rest. Dan is bij Violet de grens bereikt. Geen moord of doodslag, maar een verhaal waarvan al je haren rechtop gaan staan. 'Een kind krijgen maakt je nog geen moeder, net zo min dat je Beethoven wordt door een piano te kopen'. (IB) John Flanagan kreeg al een hele hoop fans door zijn boekenserie De Grijze jager. Maar de daarvan afgelei de nieuwe serie Broederband is in middels al haast net zo populair. Van deze reeks zijn inmiddels twee luisterhoeken verschenen: De outsi ders en De indringers. Beide worden voorgelezen door Dieuwertje Blok. Deze ooit door de televisie bekend geworden persoon lijkheid is een bekende stem voor liefhebbers van luisterhoeken. De voormalige presentatrice van onder meer jeugdprogramma's is een pri ma voorlezer. Maar een nog belang rijkere kwaliteit in dit geval is haar tomeloze enthousiasme. Als de vechtlustige Skandiërs op hun vijand afstormen, lijkt ze haast zelf mee te rennen. Zo meeslepend klinkt ze. In deel 1 wist een groepje jongens onder leiding van de jonge Hal, die als outsiders werden gezien, de broederband-strijd te winnen. Daar mee werden ze van jongen tot man. Tijdens hun overwinningsfeest werd echter de kostbare Andomal gestolen. En dat terwijl de jongens hem de nacht na hun overwinning hadden moeten bewaken. Om hun eer te redden, gingen Hal en zijn vrienden in deel 1 achter de piraten aan die hem hadden gepikt. In deel 2 volgen we de jacht op de dieven. Zal hun eer gered worden? Erg fijne luisterhoeken. (HvdB) t Liefde is niet voor jou en mij. Lief de is alleen voor wie onthutsend jong en verpletterend mooi is. Tenminste, wanneer je film en te levisie mag geloven. Geloof liever Leo Vroman die nog in een reeks gedichten uit augustus 2013, na zijn dood versche nen in het poëzietijdschrift Het Liegend Konijn, op zijn manier de liefde predikte. 'Kerktorens, kathedralen/ al dat mense lijk bedrijf/ kan het niet in schoonheid halen/ bij dat heerlijk menselijk lijf, ver kondigde hij. 'Bemin elkaar', was van be gin tot eind in zijn dich terlijke loopbaan de op roep. Een oproep die hij altijd heeft waarge maakt. Liever gezegd: die zij altijd hebben waarge maakt: de weergaloze dichter Leo Vroman en Tineke (Georgine) San ders, die ook enkele be langwekkende dichtbun dels publiceerde. Jong en mooi zijn ongeveer de laatste woorden die op hun liefde toepasselijk zijn. Toch zien we hier romantiek in de praktijk. Na ruim 65 jaar huwelijk bleef iedere dag een 'aan eenschakeling van ter loopse tederheden', schrijft Mirjam van Hengel in Hoe mooi alles, het soms adembenemende boek over deze liefde. 'Vertellen we alles?', vraagt Tineke. 'Best hoor', antwoordt Leo. Ze stelden de auteur ook alle brie ven die ze elkaar schreven ter beschik king. Zo is dit geen verhaal van louter ro zen, maar ook van netels geworden. Ti neke zegt bijvoorbeeld openhartig dat Leo niet de enige in haar leven was. Het Indische meisje Tineke en de Joodse jon gen Leo leren elkaar in Utrecht als stu denten kennen in 1938. Ze weten het min of meer meteen, maar eigenlijk be gint dan pas het verhaal. Tineke beleeft de oorlog in Nederland. Leo vlucht in mei 1940 naar Engeland, al leen. Via de vader van Tineke komt hij in Nederlands-Indië terecht. Hij wordt nog even soldaat, om dan te verdwijnen in Japanse kampen die hij amper over leeft. Door omstandigheden vindt de hereniging met Tineke pas plaats in 1947 in Amerika. Ze trouwen meteen en daar mee eindigt deze dubbelbiografie waar in het scenario voor een ontroerende zif,r#my0 n6V x ai qaoTri arb Gebrokenheid. Mag dat het centrale thema zijn van Blauw zeil, de debuutroman van Eli- ne de Boo? Het is een term waar je even bij moet denken. De schrijfster heeft het over 'gebroken heid van generaties'. Trekken we die 'gebrokenheid' door naar haar boek, dan komen we terecht in Zeeland, op Schouwen-Duiveland, waar oma Smal- leer worstelt met haar in de oorlog voorgoed beschadigde leven. Die scha de geeft ze door aan haar dochter en kleindochter. Drie generaties, die het leven met moeite kunnen leven. De Boo is haar mans naam. Van zich zelf heet ze De Wilde. Haar eigen naam laat ze in de publiciteit meestal achterwege, De Boo-de Wilde vindt ze met alle lidwoorden niet zo'n ge slaagde combinatie. Eline de Boo werd in 1972 geboren in Dreischor. „Het mooiste ringdorp van Neder land", zegt ze. Haar geboortehuis stond in de Stoofweg, aan de rand van het dorp. Vader Jo de Wilde werkte als dijkbaas bij het waterschap. Eline was de jongste van zes kinderen in het gezin, ze heeft drie zussen en twee broers. Een gereformeerd gezin - synodaal, niet te zwaar, zegt de schrijf ster. Haar schoolloopbaan werd van een C voorzien: de christelijke Johan Louis de Jongeschool in het centrum van Zierikzee, en voor de middelbare school stak ze de Zeelandbrug over, naar het gymnasium op het christelij ke Buys Ballot College - nu Ostrea - in Goes. Daar werd haar schrijfzin, die ze van jongs af aan al had, verder aangewakkerd: ze schreef in de school krant en in de eindexamenjaren voor zag ze het schoolcabaret van teksten. Ze studeerde contemporaine politieke Amerikaanse geschiedenis aan de Leidse universiteit. „De wereld staat wel onder Gods leiding", zegt ze, „maar het menselijk handelen daar binnen vind ik heel erg interessant." Na haar studie werkte ze op het Partij bureau van het CDA, en was ze mede werker van het toenmalige Kamerlid Maxime Verhagen. Tot eind 2001. Toen vertrok ze met haar man Geert naar Michigan in Amerika, waar ze zich gingen voorbereiden op zendings werk. „Het is een besef van roeping dat zich aandient", verklaart ze die stap. Namens de Gereformeerde Zen- dingsbond vestigden ze zich in 2003 als kerkplanters in Japan - eerst twee jaar in Sapporo, daarna in hartje To kio. Daar begonnen ze hun project 'Geloven in Japan'. Een immense erva- 'Blauw .^eil ring, blikt de schrijfster terug. Vorig jaar keerde ze met haar man en vijf kinderen terug naar Nederland. Voor al omdat ze de kinderen een Neder landse identiteit wilde geven. De laatste jaren in Japan sloeg de schrijfkoorts toe. Ze blogde, publiceer de artikelen voor tijdschriften en kran ten, en schreef gedichten en verhalen voor zichzelf. Toen Uitgeverij Mo zaïek haar vroeg of ze wel eens aan een roman had gedacht, kon ze met een de eerste hoofdstukken laten zien. Daarna ging het snel: sinds afge lopen februari ligt haar romandebuut Blauw zeil in de winkel. Hoofdpersoon is studente Marai Ni- kai, dochter van een Nederlandse moeder en een Japanse vader. Marai: ze had eigenlijk Maria moeten heten, maar haar vader vergiste zich toen hij haar bij de burgerlijke stand aangaf. Haar moeder Lydia komt van Schou wen-Duiveland, waar ze in een gere formeerd gezin opgroeit. Ze gaat stu deren en trouwt met een Japanse za kenman - haar vorm van rebellie te gen ouders en opvoeding. Die ouders - voor Marai haar opa en oma Smal- leer - spelen een belangrijke rol in het boek. Oma Smalleer zat tijdens de oor log in een Jappenkamp in Indonesië. Daarmee is voor haar de relatie van haar dochter met een Japanse man ge doemd. Ook haar kleindochter is voor haar besmet. Marai studeert Japans. Tijdens een se mester aan een Japanse universiteit maakt ze bij haar Japanse grootouders de aardbeving en tsunami van 2011 mee. De titel van het boek verwijst naar die ramp: slachtoffers werden in blauw zeil gewikkeld. Schrijfster Eline de Boo blijft daarmee heel dicht bij haar eigen werkelijk heid. Ze bevond zich op 11 maart 2011 om 14.45 uur met haar man en drie van haar vijf kinderen op de 51ste ver dieping van hun flat in Tokio. Het ge bouw zwiepte heen en weer, staal kraakte op beton, in de omgeving vloog een olieraffinaderij in brand. Het boek vertelt over één betekenis volle dag uit het leven van Marai. Voor haar vader is ze niet Japans ge noeg, voor haar moeder niet zelfstan dig genoeg: wie ze is wordt van bui tenaf bepaald. Eline: „Mijn boek is ze ker geen preek of expliciet evangelise rend. Het gaat wel over zingeving. Vra gen naar zin, zijn voor iedereen be langrijk. Daarom: ik schrijf niet alleen voor mensen in de kerkzaal, maar voor mensen op de marktplaats." met medewerking van Ineke Berkhout en Hanneke van den Berg róia-H ftncYAï Koren Zailckas Vertaling Mireille Vroege Cargo, 19,90 euro. John Flanagan Broederband De outsiders (dl 1) en De indringers (dl 2). Gottmer, 16,95 euro. door Mario Molegraaf \Um maai alles Mirjam van Hengel Hoe mooi alles Leo en Tineke Vroman, een liefde in oorlogstijd Querido, 19,90 euro. door jan van Damme Eline de Boo signeert haar debuutroman Blauw zeil vandaag in De Koperen Tuin in Goes. Eline de Boo Blauw zeil Uitgeverij Mozaïek, 272 pagina's, 17,90 euro. Eline de Boo signeert vandaag van 14.00 tot 16.00 uur in boekhandel De Koperen tuin in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40