Vermisten WOU nog altijd veel gezocht Panama veilig land, in buurlanden overvallen en ontvoeringen Rondreizen IN HET NIEUWS 3 In 2013 kwamen er in totaal 1140 vragen binnen bij het Nederland se Rode Kruis. Dat heeft een oor logsarchief met gegevens over Ne derlanders tijdens de Tweede We reldoorlog en tijdens de strijd in Nederlands Indië. „Er zijn nog steeds nabestaanden die niet we ten wat er nu werkelijk met fami lieleden is gebeurd", vertelt een Rode Kruiswoordvoerster. „Over het algemeen kunnen we mensen wel verder helpen met in formatie over hun dierbaren, of we vinden aanknopingspunten waarmee we hen kunnen doorver wijzen naar andere instanties zo als het NIOD of de International Tracing Service in Duitsland", zegt de woordvoerster. Dat Duitse archief is „het grootste archief voor onderzoek naar perso nen in de Tweede Wereldoorlog". Het is zo'n tien keer groter dan het Nederlandse archief. Toch be slaat ook dat zo'n 1100 strekkende meter met daarin gegevens over slachtoffers en overlevenden, en gegevens over Nederlandse SS'ers, Duitse militairen en NSB'ers. Het bevat kamp- en gevangenisadmi nistraties en getuigenverklarin gen. Vaak zijn de dossiers „het meest tastbare wat er van een ver miste over is", aldus het Rode Kruis. Een deel van het archief wordt ge digitaliseerd, maar dat betekent niet dat het vrij toegankelijk wordt voor iedereen. „Vooralsnog kan het publiek alleen toegang krijgen tot de informatie uit het archief via een van de medewer kers", legt de woordvoerster uit. Door de digitalisering kan de me dewerker wel sneller zoeken. Het archief met betrekkng tot oorlogsvermisten wordt gedigitaliseerd. Het wordt echter niet vrij toegankelijk. Terwijl voor omringende landen gewaarschuwd wordt voor ge welddadige overvallen en kort stondige ontvoeringen, is Panama een relatief veilig land. Alleen voor het grensgebied met Colom bia geldt een negatief reisadvies voor niet-essentiële reizen of ver blijven, omdat daar Colombiaan se guerrillastrijders en drugs smokkelaars actief zijn. In Colom bia moeten reizigers rekening houden met terroristische organi saties als FARC en ELN. Ook drugskartels en Colombiaanse strijdkrachten mengen zich in de strijd. Boquete ligt echter aan de andere kant van Panama en grenst aan Costa Rica. In dat land is sprake van een toename van overvallen waarbij soms grof geweld wordt gebruikt, 's Nachts reizen of 's morgens vroeg bij een bushalte wachten wordt afgeraden. Crimi nelen prikken zelfs banden lek om vervolgens hun 'hulp' aan te bieden. Elk jaar raken tientallen Nederlan ders vermist in het buitenland. In de eerste helft van 2013 waren dat er twintig. Dat waren er al vijf meer dan in het hele jaar 2012. Nog altijd zijn er 32 vermissingen onopgelost. Een woordvoerder: „Dat wil niet zeggen dat ze allen vermist zijn: als mensen zich niet melden, blijft het dossier open." NEDERLANDSE VROUWEN VERMIST IN PANAMA De wereld is Kras 17 dagen al v.a it/rondrei; 1189 1379 1449 vulkaan Barn Panama ZATERDAG 5 APRIL 2014 DEN HAAG - Maandelijks vragen nog altijd zo'n 100 mensen infor matie op over dierbaren die ver mist zijn sinds de Tweede Wereld oorlog. Het Rode Kruis behandelt de informatieverzoeken. I Het Panamese dorpje Boquete waar Lisanne Froon (22) en Kris Kremers (21) uit Amersfoort zijn verdwenen, foto Alfredo Maiquez/Getty Images Panamakanaal Boquete infographic DPd T~Thf'' I -JlH Laatste plaatsen mei! 17 dagen v.a. 16 dagen v.a. 22 dagen Azië Ontdek met Nederlandssprekende reisleiding de mooiste plekjes in Azië. Inclusief vlucht, hotels, vele maaltijden en fantastische excursies. Nu extra korting in mei! Rondreis Klassiek China Met o.a. Beijing en de Grote Muur, Xi'an, Suzhou Luoyang, Nanjing en het moderne Shanghai. 13 x ontbijt, 10 x lunch en 1 x diner Klantbeoordeling 8,7 Zie: Kras.nl/25009 Rondreis Ceylon Compleet Ontdek Sri Lanka. Met o.a. Anuradhapura, Galle, Polonnuruwa, Kandy, Sigiriya en Pinnawela. 14 x ontbijt en 14 x diner Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/74756 Rondreis Thailand Compleet Met o.a. Bangkok, Ayutthaya, Chiang Mai, de Gouden Driehoek en vrije dagen op Koh Samui. 20 x ontbijt en 9 x lunch Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/36275

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3