WERKEN 19 zegt de OM-woordvoerder. Ook een aangifte van je gestolen auto kan dienen als bewijsmateri aal. Foto's en getuigenverklarin gen kunnen je verhaal sterker ma ken. „Bijvoorbeeld als je met een foto kunt aantonen dat een be paald verkeersbord niet zichtbaar was", legt Koelman uit. Persoonlijke omstandigheden zijn, volgens de woordvoerder van het Openbaar Ministerie, zel den de sleutel tot een succesvol bezwaar. „Dat je vrouw met weeën naast je in de auto zit, is geen goede reden om te hard te rijden. Mensen die onder stress volle omstandigheden te hard mo gen rijden, zoals ambulanceperso neel, hebben daar uitgebreide cur sussen voor gehad. Heb je dat niet, dan loop je kans dat het mis gaat en je bijvoorbeeld een fietser doodrijdt." Als je bezwaar niet wordt gehono reerd, kun je - binnen zes weken - in beroep gaan bij de kanton rechter. Wordt dat beroep ook af gewezen? Als de boete 70 euro of meer is, kun je in dat geval in ho ger beroep bij het gerechtshof in Leeuwarden. Onder de 70 euro zijn er daarna geen mogelijkhe den meer om in beroep tegen de boete te gaan. veau vooruitgaat. Ie stopt er wat in, maar leert ook veel. Mensen groeien door hun werk in de OR, hebben recht op inhuur van deskundigheid. Wetskennis, financiële kennis en inzicht in organisatieprocessen nemen toe. Dat levert voorsprong op. Wie in een fusietraject een actieve rol speelt, oogst waardering. Zulke mensen moeten wel op hun pootjes terechtkomen." Van Brenk betreurt dat jongere werkne mers zich niet voor een functie in de OR of een actieve rol binnen de vakbond laten strikken. Maar een kentering is zichtbaar. „In de ICT-branche waren ondernemings raden lange tijd not done, overbodig zelfs. Het ging goed, werknemers maakten zich drukker om de lease-auto. De tijd verander de, er kwamen zorgen over banen en posi ties in het bedrijf. Welke maatregelen ko men eraan, wat betekenen fusies, bezuini gingen? Het besef dringt door dat de OR opkomt voor iedereen. En dat leden, vooral wanneer ze bij de vakbeweging zijn aange sloten, makkelijker en sneller toegang heb ben tot gevoelige informatie." Van Brenk herinnert zich de situatie van Haagse straatvegers die in het kader van ge meentelijke bezuinigingen hun baan dreig den te verliezen. „De gemeente was zelfs al in gesprek met een externe partij om werk over te nemen. Onder het motto 'wij laten ons niet wegvegen' boog de vakbond zich over efïiciëncy. Waar de werkgever geen ruimte zag, werd een doortimmerd plan ge presenteerd. De verantwoordelijke wethou der ging om, ontslag bleef uit en de belang stelling voor een plek in de OR groeide." Van een actieve OR profiteert ook de werk gever. Via de OR participeren medewer kers in veranderprocessen. „Op de werk vloer zien mensen heel andere dingen." Rob Stolsz (51) is nu acht jaar OR-lid en werkzaam bij Eijkelkamp Agrisearch Equip ment in Giesbeek. Het bedrijf, gespeciali seerd in bodem- en wateronderzoek, reor ganiseerde anderhalf jaar geleden fors. Dat betekende een onzekere periode voor me dewerkers en directie. Het aantal werkne mers dat moest vertrekken, bleef beperkt, mede dankzij de inspanningen van de OR. „Een zware tijd", zegt Stolsz. „Er waren we ken waarin het OR-werk dertig uur tijd vroeg. Dan is je rol gecompliceerd. Je bent als OR-lid van meer op de hoogte dan be kend is en moet door ballonnen kunnen prikken die bestuurders oplaten. Klopt al les? Je moet niet bang zijn. voor kritiek, die is meestal niet op de persoon gericht. De OR treedt namens alle collega's op; behou dende, maar ook vooruitstrevende. En toe vallig steek jij je nek uit. Ik ben tevreden over het resultaat, het gegroeide wederzijd se begrip. Het OR-werk maakt me sterker, ook door de cursussen die ik kon volgen. Als volwaardig gesprekspartner heb ik te maken met een ander type persoon, de be stuurder. Ik druk me beter uit en mijn in zicht in denkpatronen is gegroeid." EEN GOED OR-LID... ZATERDAG 5 APRIL 2014 Ilk werk als accountmanager bij een internationaal bedrijf. In het najaar ga ik drie maanden op ons kan toor in Antwerpen werken. Ik blijf wel in Nederland wonen. Moet ik dan ineens belasting betalen in België? Nee, als u voor uw Nederlandse werk gever tijdelijk in België werkt, kunt u in Nederland premies en belasting blij ven afdragen voor alle sociale verzeke ringen. Voorwaarde is dat u over een periode van 12 maanden niet meer dan 183 dagen werkt in België. U moet wel regelen dat uw werkgever hiervoor een speciaal formulier aan vraagt bij de afdeling Internationale de tachering van de Sociale Verzekerings bank. Kijk voor meer info op: www.svb.nl 2 Ik overweeg een loodgietersbe- drijf te beginnen. Omdat ik vlak bij de grens woon, zullen veel van mijn opdrachtgevers in België zitten. Moet ik dan zowel in Nederland als in België belasting afdragen? Nee, zo ingewikkeld is het gelukkig niet. Als meer dan een kwart van uw inkomsten van klanten uit Nederland komt, kunt u gewoon in Nederland be lasting blijven betalen. Alleen als u meer dan driekwart van uw geld ver dient bij de zuiderburen, bent u daar verzekerd voor sociale zekerheid. 3 Ik doe in Nederland inpak- werk. Omdat ik mijn werk niet leuk vind, wil ik graag in Duits land aan de slag. In Nederland ver dien ik het minimumloon. Is er in Duitsland ook een minimumloon? En zo ja, hoe hoog is dat? In Duitsland is op dit moment geen wettelijk minimumloon. De hoogte van het loon is in Duitsland gere geld in cao's. Er bestaan wel plan nen een minimumloon in te voe ren, maar dit zal zeker nog tot 2017 duren. Het is ook nog niet be kend hoe hoog dit minimumloon zal zijn. Het is belangrijk dat u op past dat u geen inkomensval maakt als u in Duitsland gaat werken. On geveer één op de zes werknemers in Duitsland werkte in 2013 voor een uurloon onder de 8,50 euro. iedenen of eigen baan eerst? reageren? geld@depersdienst.nl Durft vragen te stellen. Luistert en begrijpt het principe van hoor en wederhoor. Is niet te groot zich te laten adviseren door collega's en de bond. Maakt tijd om een dag per maand te verga deren (kabbelende organisatie) of (in een stormachtige fase) een dag per week be schikbaar te zijn. Kan heftig (afhankelijk van commissie waar in hij zit) werk aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19