Ziekenhuis Mortiere afgeslankt tot polikliniek Het draait alleen om winst maken Ik kom wel weer aan de bak GroenLinks en CDA willen meer geld zien uit winsten van Delta Jan Raas 30 ZEELAND PHILIP MORRIS Zo'n twaalfhonderd medewerkers van sigarettenfabriek Philip Morris in Bergen op Zoom staan op 1 oktober op straat. Onder hen zijn honderden Zeeuwen. zaterdag EP Gisteren stond er een special over Jan Raas in deze krant. Al tien jaar lang mijdt Neer- lands beste klassiekerrijder al ler tijden de publiciteit, en dat lijkt niet snel te gaan verande ren. Nu vind ik niet snel mensen bij zonder, ik vind iedereen bijzon der of ieder normaal, het is maar hoe je het bekijkt, maar Jan Raas, dat is er eigenlijk toch wel eentje. Hoe eigenzinnig wil je ze hebben? Schitterend. Ik hoor ook wel eens verhalen, waarvan ik dan maar hoop dat ze waar zijn, maar waarvan ik het bijna niet kan geloven. Zo als het verhaal dat hij vanuit z'n ploegleidersauto renners in het heetst van de strijd wel eens in het Zeeuws toe schreeuwde: rieë, rieë, mot je. Of het dan een Nederlander, Ita liaan of Spanjaard was, maakte hem niet uit. En dat hij z'n trofee die hij mee kreeg na z'n overwinning in Mi- laan-San Remo in 1977 gewoon bij de vuilnis zette. De trofee zou zijn opgepikt door een in woner van 's-Heerenhoek, waarna deze daarna nog jaren dienst zou hebben gedaan als wisseltrofee bij de plaatselijke duivensportvereniging. Het klinkt te mooi om waar te zijn. Net zoals me is verteld dat hij vrijwilliger is bij voetbalvereni ging Patrijzen. Voor Jan Raas geen VIP-tent, geen banket of diner met de bobo's van het wielrennen, nee, hij bakt schijn baar de frietjes en de frikadel len in de kantine van w Patrij zen. Ik weet niet of het alle maal waar is, dat maakt me ei genlijk niet eens uit. Wel weet ik dat De Wereld Draait Door hem vorig wilde spreken en er iemand van dat programma (Eric Dijkstra) met een came raploeg onverwacht aan de zij lijn bij w Patrijzen stond. Ieder een die in dit land naar een beetje aandacht hunkert droomt van een plekje bij De Wereld Draait Door. Jan Raas niet. De man werd dringend verzocht rechtsom keer te maken. En aldus ge schiedde. Terecht. Als je nu weet dat iemand niet wil pra ten, dan ga je hem toch niet sto ren? Zeker niet als hij naar een wedstrijd van w Patrijzen staat te kijken. Oe durf je! Van Riel bevestigt het bericht dat de SP-fracties in Provinciale Sta ten en de raad van Middelburg gis teren naar buiten brachten. Daar in wordt gesproken van een 'vere delde polikliniek' voor specialis men, voorzien van een beschei den operatiekamer, een verpleeg- capaciteit van 20 tot 40 bedden en een huisartsenpost. „Ik neem afstand van de kwalificaties die aan deze opzet worden gegeven, maar verder is de SP buitenge woon goed geïnformeerd." Volgens Van Riel onderschrijven de raad van bestuur en de medi sche staf de conclusie van het on derzoeksbureau CEAN en is het binnen de huidige ontwikkelin gen onverstandig vast te houden aan eerdere plannen. Bij de fusie tussen de ziekenhuisorganisatie van Vlissingen en Goes werd nog uitgegaan van behoud van planba re zorg voor Walcheren en enkel concentratie van de acute en com plexe zorg in Goes. De medisch specialistische zorg is de afgelo pen vijfjaar echter in hoog tempo verandert, voert Van Riel aan. Ook de kwaliteitseisen zijn ver der aangescherpt, waardoor het door Cornelleke Blok Naam: Adri de Viet (57) Woonplaats: Sint-Maartensdijk Functie: distributie operator „Ik had dit al verwacht. Eergisteren hoorden we dat er een bijeenkomst voor alle medewerkers zou zijn en in de wandelgangen werd gezegd dat de fabriek groten deels of helemaal dicht zou gaan. Ik ben vooral opge lucht. Ik had hier natuurlijk liever nog jaren gewerkt, maar voor mij is nu het belangrijkste dat er een goed so ciaal plan komt. Dat hebben ze vanochtend beloofd. Ik werk hier 23 jaar, maar er zijn veel gasten die hier al veel langer werken. Op onze leeftijd kom je toch niet meer aan het werk. Ik moet de periode tot mijn pensioen zien te overbruggen. Met het bedrijf voel ik me niet verbon den. Ik heb altijd mijn best gedaan en ik heb me volop ingezet, maar er is te veel gebeurd. Er zijn al meerdere reorganisaties geweest. Het draait alleen maar om winst maken en in andere landen valt er meer geld te verdie nen. Ze kijken niet naar ons, maar naar de aandelen. De medewerkers zijn nummers. Tot 1 oktober ga ik doen wat ik altijd gedaan heb. En als er een goed sociaal plan komt, dan ben ik tevreden." volgens hem beter is de behande lingen zoveel mogelijk te concen treren in Goes. Dat geldt onder meer ook voor de oncologie en ge riatrie. De achterliggende gedach te is dat het ADRZ in Goes zo meer ervaring opdoet in diverse specialismen en daarmee de kwa liteit verbetert. Het CEAN-rapport toont aan dat 80 tot 90 procent van de inwo ners op Walcheren in de praktijk genoeg zal hebben aan een polikli nische behandeling, aldus Van Riel. Slechts een klein percentage moet dus worden opgenomen in een ziekenhuis. „Daar komt nog bij dat het oorspronkelijke plan fi nancieel volstrekt onhaalbaar was. Dit kost ons ongeveer de helft: 35 miljoen euro." Van Riel zegt daarover voortvarend in ge sprek te zijn met financiers. Hoe snel dan met de bouw kan wor den begonnen, hangt volgens hem heel erg af van de medewer king van de gemeenten Vlissin gen, Middelburg en de provincie. „Dat baart mij nu nog de meeste zorg. De overheden zitten niet op één lijn, is mijn ervaring." Hij hoopt voor de kerst een 'onom keerbaar besluit' te kunnen pre senteren. Dan kan in 2015 de bouw beginnen en wordt de poli eind 2017 in gebruik genomen. Uit onderzoek naar capaci teitsbehoefte ADRZ blijkt volgens SP dat polikliniek voor Middelburg volstaat. Naam: Marco Doornekamp (42) Woonplaats: Kapelle Functie: leidinggevende van een productie-unit „Dit is schokkend. Het ging al jaren niet goed: meer con currentie, minder mensen die roken. Maar dat ze nu de complete tent sluiten? Poeh. Overal om je heen zie je persoonlijke drama's. Ik geef leiding aan 24 mensen. Ik hoop dat ik ze bij kan staan. Mijn eigen zekerheid valt ook weg. Ik werk hier twintig jaar en heb drie kinderen thuis. Maar ik heb goede papieren. Ik kom wel weer aan de bak, daar ben ik van overtuigd. Voor veel collega's geldt dat niet. De gemiddelde leeftijd schat ik op 48 jaar. Als je in de vijftig bent, is het heel lastig om ander werk te vinden. Het gaat niet goed op de arbeidsmarkt en ze ker in Zeeland zijn weinig banen. Maar ik ga ervan uit dat Philip Morris met een goede regeling komt voor het personeel. Het bedrijf is altijd goed voor de mensen ge weest. Ik ben niet zo somber. Dit biedt ook weer kan sen. Ik heb een schop gekregen, en nu ga ik een nieuwe sprong maken." Volgens WD-fractievoorzitter Kees Bierens en gedeputeerde Kees van Beveren (CDA) rekenen zij zich echter rijker dan in de praktijk mogelijk is. Delta heeft over 2013 voor bijna 75 miljoen eu ro winst in de boeken bijgeschre ven. Met de aandeelhouders (pro vincie en gemeenten) is afgespro ken dat in principe 50 procent van de totale winst wordt uitge keerd, mits financieel verant woord. Dat wordt per jaar afgewo gen en uiteindelijk bepaald door de raad van commissarissen. Daadwerkelijk heeft Delta nu maximaal 20 miljoen 'over' in kas. Voor het uitkeren van meer divi dend zou de onderneming geld moeten lenen. De schuld loopt dan op en dat is ongunstig voor de toekomst, aldus Van Beveren. Delta waarschuwde de aandeel houders vorig jaar al dat het divi dend mogelijk niet meer dan 20 miljoen zou bedragen. Dat bete kent dat de provincie (die de helft van de aandelen heeft) 10 miljoen zou krijgen. Dat bracht Van Beve ren in februari tot het opstellen van een extra bezuinigingspro gramma. Harpe verwacht dat de provincie zelf over 2013 een paar miljoen overhoudt en wil die be zuinigingen nu terugdraaien. Dat gaat De Milliano een stap te ver. Maar ze vindt wél dat de provin cie de volledige uitkering moet op eisen. „Zo kan dan alsnog tege moet gekomen worden aan een aantal subsidieverzoeken." Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde middelburg - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis heeft de plan nen voor de nieuw te bouwen vesti ging in Middelburg afgeslankt tot een een polikliniek. Volgens finan cieel directeur Rinus van Riel sluit zo'n voorziening beter aan bij de huidige praktijk en behoefte aan ziekenhuiszorg in Zeeland. Zeeuws personeel: door Marcel Modde MIDDELBURG - De Statenfracties van CDA en GroenLinks willen vast houden aan de volle uitkering Del tadividend. Dat betekent namelijk dat de provincie minder zwaar hoeft te bezuinigen dan de 19 mil joen euro waartoe twee weken ge leden nog werd besloten, redene ren fractievoorzitters Patricia de Milliano en Leen Harpe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 110