Marc Ribot is onstuitbaar Overwinteraers CULTUUR 41 Pedro Cabrita Reis maakt met Lifted gaze een installatie die de blik omhoog trekt. Het plafond van De Vleeshal 'explodeert'. MIDDELBURG - Hij wil met zijn in stallatie iets benadrukken dat er niet is. Zo legt Pedro Cabrita Reis zijn werk in de Middelburgse Vleeshal uit. De Portugese kunste naar (1956) heeft een lichtinstalla tie bedacht, waarvoor hij tl-bui- zen kris-kras tegen het bogenpla- fond 'plakte'. „Deze ruimte kan je niet onver schillig laten. De prachtige gothische vormen van het pla fond steken af tegen de strakke lij nen van de tl-buizen", zegt hij. De vormen contrasteren en leve ren een verrassend effect op. „Ik ben van origine schilder, maar maak ook installaties. Dit is de eerste keer dat ik iets met licht op deze manier doe. Ik werk het liefst met voorwerpen die ieder een kent. Een tl-buis hangt in veel garages, maar door ze op de ze manier te groeperen, kijk je er een volgende keer anders naar." Zwarte electriciteitssnoeren han gen in de ruimte en zijn op de vloer in slordige ronde vormen weggelegd. Ze komen van de tl-buizen en 'horen bij de installa tie, maar de blik moet omhoog, want daar gebeurt het'. MIDDELBURG - Gitarist Mare Ribot (Newark - New Jersey 1954) heeft altijd wel iets in zijn omvangrijke repertoire dat een muziekliefheb ber aanspreekt. Neem het indringend gespeelde Blind Willie Johnson nummer 'Dark Was The Night' uit de docu mentaire 'The Soul Of Men'. Hij kruipt bijna in de huid van de blueslegende en brengt, zoals ook Ry Cooder dat kan, minimalis tisch en intens de muziek heel dichtbij. Maar dan is er ook de Mare Ribot die ruw scheurend, improviserend en ontregelend de downtown jazz van John Zorn een gezicht geeft. Een muzikant dus met breed uitwaaierende identiteiten, een muzikale kame leon. Met bassist Shahzad Ismaily en drummer/percussionist Ches Smith komt in zijn Ceramic Dog 30 jaar ongeorganiseerde creativi teit samen. Het trio geeft maandagavond een concert bij Muziekpodium Zee land in het Schuttershof in Mid delburg. In Ceramic Dog kan Mare Ribot eindelijk doen waarvan hij sinds zijn schooltijd droomde. Een ei gen rockband. Dat het niet bij rock is gebleven dankt hij aan de lange muzikale weg die hij sinds dien heeft afgelegd. Eerst zijn omzwervingen in de ja ren zestig met de soul-jazz orga nist Jack MacDuff vervolgens de samenwerking met artiesten als Solomon Burke, Rufus Thomas, Wilson Picket, Tom Waits, Elvis Costello, Madeleine Peyroux, Allen Ginsberg, T-Bone Burnette, The Black Keys, Marianne Faith- full, Robert Plant en Allison Kraus. De neiging om het experiment te zoeken en muzikale grenzen te doorbreken lijkt aangeboren. On voorspelbaar en rusteloos zoekt Mare Ribot een weg die stuitert van roots-rock via soul en blues tot experimentele jazz. Met regelmaat zijn er dan nog 'projecten' met soundtracks, dans- composities en intuïtieve improvi saties. Het komt allemaal op de één of andere manier sinds 2008 samen in Ceramic Dog en dus ook op het tweede album van die band 'Your Turn' uit 2013. H roepen mensen over eên kamme schere kan best gevaerlijk weze, jae soms êlemaele verkeerd. Me kenne 't aol, 't bin eigenlijk vooroordêlen: Friezen bin stug, Zeeuwen (Wal- chernaers..) bin zunig of gierig, Braebanders joviaal, Zuud Europeanen licht ontvlambaer, leerkrachten eigenwies en zö kan 'k nog wè even deu hae! Onzin natuurlijk wan ik wete ze ker dat er gulle mensen weune in Zeêland (ook op Walchere) en di zulle zeker losbollige Friezen we ze. Noe bin ik ook bezig geweest om een bepaelde hroep mensen in een 'kotje' te douwen zonder de fout te maken ze aol dezelfde ei genschappen toe te dichten. En die hroep is 't leger van overwin teraers in Zuud Europa vanuut Nederland. Mensen, die kouwe en doenker bin ontvlucht en min stens een paer weken, mè liever een paer maenden, geniete wille van zunne, angenaeme temperaturen en een onbezurgd leven in dêlen van Europa, wi dat mogelijk is. Ik bin d'r zelfs vö afgereisd nè de Algarve, het zuden van Portugal..! 't Verschil opmerke mee de inlanders is hin probleem. Het eihen volk oudt 'winter', is in 't zwart gekleed en flink ook. Ze kieke mee een gezicht van: 'Die bin gek' nè aol die luchtig geklêde 'kaeskoppen' die in ieder geval naebie aol 'van Drees ebbe'. De ohe leeftied is dus 't eeste ken merk. Vee ouwere Portugezen ebbe de tandarts gemist en gebitten mee mè een paer voortanden bin meer regel dan uutzondering. Mien doelgroep ei een gaef gebit, alléén weet ik nie of dat het twide of der de is..! De 'grieze plaeg' kleêdt zich dus luch tig, vee lange korte broeken, een ènde on der de knie. En een zunnepet mee naebie aoltied reclame vö de Algarve, Ajax of een ver oord wi ze ooit ook bin ge weest. En 'ies' van reisbure'au 'Pri- mavera', de 'prima keuze' bie 't boeken vö Portugal, doet het ook goed. Meêstentieds bin't tassen en zeker nie te vergeten de kor tingsbonnen bie restaurants of vö alve dagtochten nè 'inlanse mar- tjes'...! Iets te dikke mag je zeker ook we ze en di oort dan een schommeli- ge loop bie en het gebruuk van eên of twi stokken. De echte over winteraers, die van een paer mae nden, bin net zö bruun as gerim peld..! De tiedelijke Zuud Europeaan 'pikt' in ieder geval vee terrasjes mee een hröte, tiedelijke vriende- ploeg, een ploeg, die, omda iedereen nie mi zö hoed oort, tae- melijk luudruchtig is. De te be spreken onderwerpen bluve be perkt tot praote over te bezoeken dêlen van 't land, wi nog 'nie mand' komt, wi of je hoekoop kan ete en oe slecht het in Neder land is. Dat leste haet van 't weer tot de ouwedagsvorziening. Ze zitte dan achter een hröte pot bier en leze tussendeu de êne gratis 'Telegraaf die vö 't êle terras is be stemd. En voetbalwedstrijden uut Nederland kao je zonder proble men volge, ze ontvange je hraog in de cafeetjes mee 'Fox' tillevisie. Mocht je dus plannen ebbe om zöies ook te he doen, je bin di nae bie nooit alleên en an d'and van mien verhaal moe je moeiteloos an kunne schuve. Ik bevele Monte Gordo bie julder an. Dat leit in 't uterste zuud-oösten van 't land. Je kan d'r fietse over fietspaeden, die ze mee steun uut Europa angeleid eb be en aoles is t'r vlak. En ik wete zeker dao je iedere dag minstens onderd van die overwinteraers te genkomt. Ze bin makkelijker te vinden dan de flamingo's in de zoutpannen van 't zelfde plek je...! Wat ouw je nog tegen.Wacht nie te lang, wan 't is op de beste plekken in de maend meie a vol geboekt vö de volgende winter! ZATERDAG 5 APRIL 2014 'Daar boven gebeurt het' door Edith Ramakers De Vleeshal, Pedro Cabrita Reis, lifted gaze, opening, zaterdag 5 april, 17.00 uur, tot 9 juni. Kabinetten van de Vleeshal, Marc Nagtzaam, Not Availa ble, zaterdag 16.00 uur, tot 9 juni. Pedro Cabrita Reis, lifted gaze, in de Vleeshal. foto Ruben Oreel door René de Dreu Mare Ribot en Ceramic Dog, maan dag, Schuttershof Middelburg, 21.00. Mare Ribot, een muzikale kame leon. foto Eddy Westveer door Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 105