i 1 Als eerste Zeeuwse buitenplaats heeft Overduin bij Oostkapelle het certificaat Particulier Natuurbeheer. André Faas is de drijvende kracht achter Overduin. 36 ZEELAND ANDRE FAAS, RENTMEESTER B Hij weet wat het is om op een buitenplaats te wonen. „Ik heb een jaar in het koetshuis van Overduin ver bleven", zegt André Faas, op wiens visitekaartje Rent meester Buitenplaats Over duin staat vermeld. „Dat was twee jaar gele den, toen ik een ander huis in Zeeland zocht en tijdelijk wat ruimte wilde hebben om op mijn gemak te kunnen zoeken. Je woont er na tuurlijk prachtig. Het voelt nog steeds alsof het een beetje van mezelf is. En 's avonds, met die luchten en sterren, is het hier zo ontzet tend stil. Dat is gewoon prachtig." Overduin, gelegen ten noordoosten van Oost kapelle, is een van de spaarzaam bewaard ge bleven herinneringen aan Walcheren als bui tenplaatslandschap. Vermogende kooplieden en regenten lieten in de zeventiende en acht tiende eeuw weelderige onderkomens bou wen in de Tuin van Zeeland. Overduin, aan vankelijk een middeleeuwse boerderij, werd eind zeventiende eeuw omgevormd tot fraaie buitenplaats. Huis Overduin ging rond 1800 tegen de vlak te. Veertig jaar later werden de gronden en de boerderij gekocht door Willem Cornelis Mary de Jonge van Ellemeet, die het huidige - voor die tijd uiterst moderne - huis liet bouwen in een parkachtige omgeving. In 1918 kwam Overduin in handen van de familie Heyse, die het beheer van de buitenplaats (42 hectare) in 1970 overdroeg aan de daarvoor in het leven geroepen Stichting Overduin. André Faas vervult sinds 1 januari 2006 in op dracht van de stichting de functie van rent meester. Rentmeester, dat klinkt als iemand die te paard zijn landgoed inspecteert. Faas lacht. „Ach, je kunt het ook beheerder noemen, maar bij de buitenplaatsen hebben ze het nu eenmaal over rentmeester. Vroeger was dat degene die het geld ophaalde bij de ge bruikers van de gronden. Hij moest ervoor zor gen dat het allemaal rendeerde. Vaak woonde de rentmeester zelf ook op de buitenplaats en hij zorgde ervoor dat hij genoeg emolumen ten (inkomsten buiten het normale salaris) had. Dat heb ik allemaal niet. Als rentmeester ben ik assistent van het bestuur en handel ik alle lopende zaken af." Hoe word je rentmeester? „Nadat ik in 1971 was afgestudeerd, heb ik zes jaar gewerkt bij Ambachtsheerlijkheid Crom- strijen in de Hoeksche Waard. Daar was ik as sistent-rentmeester en heb ik het vak een beet je geleerd. Daarna heb ik jarenlang bij het Ka daster gewerkt. Toen ik eenmaal met pen sioen was en Overduin een rentmeester zocht, heeft barones Sweerts de Landas-Spren- ger mij gevraagd. Zij zit in het bestuur van de stichting en ik had haar destijds leren kennen bij Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen." Het maakte de cirkel in uw loopbaan mooi rond. „Zeker. Ik ben begonnen als rentmeester en ik eindig ook als rentmeester. Op zich is dat toe val, maar het is wel leuk dat het zo is gelopen, terwijl er tussendoor ook allerlei andere din gen zijn gebeurd." Faas maakte carrière bij het Kadaster, in uit eenlopende delen van het land. Van 1987 tot 1998 was hij directeur van - zoals de organisa tie volledig heette - de Dienst van het Kadas ter en de Openbare Registers in Zeeland. Hij loodste de organisatie door grote veranderin gen- „In begin waren we onderdeel van het minis terie van VROM, maar dat gaf toch bepaalde problemen. Op 1 januari 1994 zijn we verzelf standigd. We kregen veel meer bevoegdheden en eigen financiële mogelijkheden. In die tijd kon het niet beter met het onroerend goed in Nederland. Alle huizen werden meer waard en er werd veel gebouwd en verkocht. Het Ka daster plukte daar de revenuen van. We gingen ook veel meer kijken naar wat on ze klanten precies wilden. De blik werd naar buiten gericht, terwijl het voorheen allemaal een intern gebeuren was. Het was een heel boeiende tijd. Het vak zoals dat vroeger was, is er niet echt meer. Het is nu meer registreren, automatise ren en producten proberen te verkopen. Het Kadaster is ook weg uit Zeeland. Er zijn nog maar drie, vier kantoren in heel Nederland, want alles gaat digitaal. Ik heb niet alleen in Middelburg gewerkt, maar ook in Drenthe, in Utrecht, in Eindho ven, in Roermond. Op het laatst was ik direc teur van de regio Zuid: Brabant en Limburg. Ik ben wel tien keer verhuisd in mijn leven." En uiteindelijk toch teruggekeerd naar Zeeland? „Ja. En weer naar Zeeuws-Vlaanderen. Ik ben in Leiden geboren, maar toen ik drie jaar was, zijn we naar Biervliet verhuisd. Mijn vader was architect en begon er voor zichzelf. Later zijn we naar Oostburg gegaan en na het ly ceum ging ik studeren. In 2004 ben ik terugge komen in Zeeuws-Vlaanderen, aanvankelijk in een boerderij in Waterlandkerkje en nu in Aardenburg. Ik was veertig jaar weggeweest. Het is lekker rustig hier. En een beetje apart." Kwam uw ervaring bij het Kadaster van pas bij het rentmeesterschap? „Jazeker, want het ligt in eikaars verlengde. Het systeem van de registratie van het onroe rend goed en de zakelijke rechten erop ken ik natuurlijk goed. De basis was er dus en de rest moest ik er, al doende, bijleren." Ik begon én ik eindig als rentmees ter. Op zich is dat toeval, maar het is wel leuk dat het zo is gelopen Wat maakt het werk boeiend? „De variëteit. En de binding die je krijgt met de buitenplaats. Ik merk dat ook bij andere mensen. Je kunt niet zomaar naar binnen, maar je mag wel wandelen over het terrein. Toen ik daar woonde, zag ik pas goed hoeveel daarvan gebruik wordt gemaakt. Veel mensen hebben zo'n vast rondje. Als er een open dag is, komen er ook heel veel mensen uit de buurt. Die hebben altijd verha len over bijvoorbeeld hun vader die de wijn kwam leveren bij de familie, of over een tante die op Overduin heeft gewerkt of verbleef." De buitenplaats omvat behalve het grote huis (waar de beheerder woont) het koetshuis (deels bewoond, deels verhuurd aan 'beken den'), een boerderij - met schuur (onderko men van Stichting Het Werkend Trekpaard), bakkeet en huis - en een aardappelbewaar plaats. De stichting is verantwoordelijk voor het onderhoud van de opstallen, evenals voor het beheer van het park en het Oranjebos. Daarnaast zorgt zij ervoor dat, zoals in 1970 is vastgelegd, in het huis regelmatig 'sociaal-cul turele evenementen' plaatsvinden. Zo zijn er af en toe opvoeringen, speelt Het Zeeuws Or kest er vaak voor sponsors en reikt de gemeen te Veere er haar koninklijke onderscheidingen uit. Het grootste evenement was in 2010, toen het Zeeland Nazomerfestival het majestueuze pand gebruikte vopr de locatievoorstelling De misantroop. Faas: „Je moet een balans zien te vinden tus sen het instandhouden van het originele land goed en het openstellen voor het publiek. Mensen vinden het leuk om iets te zien zoals het vroeger was. Overduin straalt een sfeer uit van honderd jaar geleden. Dat vinden mensen mooi. Maar als het te druk wordt, gaat het ten koste van de sfeer van het landgoed. Daar zoe ken we een evenwicht in." Hoeveel zorgen brengt het beheer van zoiets groots en waardevols met zich mee? „Op zich valt dat mee, want we houden het goed in stand, dus je kunt niet worden verrast door bijvoorbeeld instortingsgevaar. Het is goed onderhouden, maar als het flink waait, kan er altijd wat gebeuren. Zorgen hebben we vooral over het buitenge- beuren. In het Oranjebos heb je nog de origi nele hakhoutpercelen. Die moet je één keer in de zes tot twaalf jaar 'kortzetten'. Maar nadat we ze afgezaagd hebben, worden de jonge scheuten opgegeten door damherten. We heb ben daarom een nieuw beheerplan gemaakt waarin we enkele stukken hakhout overeind te houden en de rest laten veranderen in een duinbos. Een tweede probleem is het oprukken van de Amerikaanse vogelkers. Om dat aan te pakken willen we aansluiten bij een landelijk plan om stikstof terug te dringen." EP Alsof het een beetje mij n buitenplaats is door Rolf Bosboom André Faas groeide op in Biervliet en Oostburg. Na het Koningin Wilhelmina Ly ceum studeer de hij rechten aan de gemeen telijke universi teit in Amster dam. Na zijn afstude ren ging hij wer ken bij de Am bachtsheerlijk Cromstrijen in Numansdorp. Na zes jaar stap te hij over naar het Kadaster. Van 1987 tot 1998 was hij di recteur van Ka daster Zeeland. In 2004 ging Faas met pen sioen. Per 1 ja nuari 2006 werd hij be noemd tot rent meester van Buitenplaats Overduin in Oostkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 104