SP Vlissingen kan geschiedenis schrijven Supermarkt strijdt tegen kermis en markt op 'drukste dag van het jaar' Voetbal op zonne-energie I 32 BEVELANDEN en THOLEN BASISONDERWIJS Viering van honderd jaar katholiek onderwijs in Ovezande met projectweek en reünie. Doorgereden _Lk EP 'ppt psychopastoraat Hij zit samen met partijgenoot Lian Colijn aan de onderhande lingstafel en praat met LPV, PSR en D66 over de vorming van een nieuw college. Over die gesprek ken wil hij nog niets loslaten. Hij wil voorkomen dat op de een of andere manier door uitspraken van zijn kant nu al dat onderhan delingsproces wordt verstoord. „We zitten in een delicate fase", geeft hij als uitleg. Stroosnijder vindt het wel heel mooi dat hij misschien ervoor kan zorgen dat de doelstellingen van zijn partij nu deels worden opgenomen in het coalitieak koord. Maar hij geeft ook aan dat als zijn partij toetreedt tot het col lege het dan niet afgelopen is met de acties van zijn partij. Want de SP is toch mede bekend om het voeren van acties tegen misstan den op het gebied van bijvoor beeld wonen en armoedebeleid. „Dat voeren van acties stopt niet." Hij verzekert ook dat hij niet van uit de landelijke partij opgelegd krijgt welke resultaten hij moet bereiken tijdens de gesprekken met de drie andere partijen. Hij ontvangt wel advies waar hij op moet letten en welke aandachts punten belangrijk zijn. Als voor beeld noemt hij de zorg die een- zaak wordt van de gemeenten. Stroosnijder weet niet precies waarom het de SP in andere Zeeuwse gemeenten niet gelukt is uitgenodigd te worden om plaats te nemen aan de onderhan delingstafel. Dat dat wel in Vlis singen is gebeurd, heeft hij mede te danken aan het zeer goede ver kiezingsresultaat. Zijn partij boek te de grootste zetelwinst, van twee naar vier, en is na de LPV en de PSR de derde partij van Vlissin gen. Onderhandelaar Pim Kraan (LPV) geeft ook aan dat zijn partij en de PSR, elk vijf zetels, er be wust voor gekozen hebben om met de twee winnaars van de ver kiezingen de onderhandelingen in te gaan. 4:W \A OVEZANDE - Pastoor Berghansius vond het maar niks, zelfs onver antwoord. Al die tere katholieke zieltjes op de openbare school in Ovezande. De pastoor stond aan de wieg van de katholieke school in het klom pendorp. Met louter parochiegeld werd de St. Aloysiusschool in 1913 gebouwd en tegen het einde van dat jaar opgeleverd. Zo'n honderd kinderen (het merendeel van Ove zande is katholiek) verhuisden di rect van de openbare naar de ka tholieke school. De openbare school stroomde letterlijk leeg. Ovezande viert komende week 100 jaar katholiek onderwijs in Ovezande met onder meer een projectweek en een reünie op za terdag 12 april. De vroegere Aloysiusschool heet inmiddels De Sandplaete. Het oude schoolgebouw met de au thentieke voorgevel staat er nog steeds en doet dienst als dorps huis. Huidig directeur Jos Huijbrechts heeft de afgelopen tijd veel histo risch materiaal verzameld. Zoals een kostbaar kleinood dat herin nert aan de 'plechtige inwijding der St. Aloysiusschool op 23 okto ber 1913'. Hij kreeg foto's van verschillende mensen toegestuurd. „Het waren in die tijd geen klassenfoto's maar groepsfoto's. Het was toen gebrui kelijk dat alle broers en zussen bij elkaar werden gezet voor de schoolfoto. Dat was goedkoper voor de ouders. Kijk, hier een foto van alleen maar de Goensens, hier eentje van de Daalmannen en nog eentje van alleen maar We hebben op de kleuterschool zuster Roberta gehad. Zij was een echte non. Boonmannen." De strenge kop pies van toen staan in schril con trast tot de vrolijke gezichten van nu in de nieuwe brede school. „Het leuke is dat we volgende week ook een aantal vertellers hebben, veelal opa's en oma's, die de kinderen van nu vertellen over hun tijd op de katholieke school." Tijdens die vertellingen zullen tal rijke anekdotes de revue passeren. Zoals het verhaal van de leer krachten die heel vroeg op school waren om de kachels aan te ste ken. Als het fout ging en het klaslokaal stond vol rook dan mochten de kinderen thuis blijven. Er was al tijd een grappenmaker die een graszode in de schoorsteen had ge stopt. „Tot op de dag van vandaag zijn de daders nog altijd niet be kend." Jos Huijbrechts herinnert zich ook meester Martherus waar (os zelf nog les van heeft gehad. Hij was leraar op de katholieke school van 1961 tot 1976. „Hij kwam elke dag met de fiets van zijn woonplaats Souburg naar Ovezande. Was altijd al om half acht 's morgens op school." KATHOLIEKE SCHOOL HUISDE IN DRIE GEBOUWEN NU O N GOES MIDDELBURG - Op de Segeerweg in Middelburg botsten woensdag een fietsster en een bromfietser die op zijn telefoon aan het kijken was. De bromfietser reed na het ongeval door, aldus de politie. DELTA Easy and natural! „In februari heb ik al aan de bel getrokken bij de gemeente. Deze week las ik dat de kermis en de jaarmarkt op 7 juni in Rilland zijn. Dat is de zaterdag voor Pink steren, de dag dat ik het meeste omzet draai in het hele jaar." Omdat de winkels op tweede pinksterdag dicht zijn, slaan klan ten gewoonlijk de zaterdag van te voren fors in. „Zeker als het mooi weer is wordt er gebarbecued en kopen mensen kratjes bier. Ze wil len dan met de auto komen en als de Hoofdweg helemaal is afgeslo ten, gaan mensen wel naar Krab- bendijke." De Spar is weliswaar bereikbaar via zijstraten van.de Hoofdweg, maar volgens De Neve weten veel mensen dat niet. „Hartstikke leuk hoor, kermis en jaarmarkt. Maar niet op de aller drukste dag. Wij hebben de afge lopen jaren bewezen het hele jaar door voor leefbaarheid in het dorp te zorgen. We sponsoren clubs, helpen met de Kinderva kantieweek. Dan verwacht je dit niet van een gemeente die zegt dat leefbaarheid belangrijk is." Wethouder Dieuwke Louwrink is op de hoogte van het probleem en wil er alles aan doen om de ne gatieve gevolgen voor de winkels in Rilland te beperken. „Maar je hebt met veel partijen te maken. Naast de braderie en kermis heb ben we ook met het dorpshuis te maken. Die informeerden in ja nuari al naar de datum omdat ze die dag geen bruiloften willen plannen." Een andere datum zoe ken is wat haar betreft geen optie. De Neve zegt alles aan te grijpen de vergunning tegen te houden. door Emile Calon VLISSINGEN - Sem Strooijsnijder kan geschiedenis schrijven. De Vlis- singse SP-voorman kan ervoor zor gen dat zijn partij voor het eerst een wethouder levert voor een Zeeuwse gemeente. WOLPHAARTSDIJK - Zestien meter aan speciale reclameborden moeten voet balvereniging Wolfaartsdijk de komende twintig jaar van gratis energie voor zien. Na de wedstrijden worden ze omgedraaid en doen ze dienst als zonnepa neel. Oud-profvoetballer John de Wolf (tweede van links), wethouder Jo-An- nes de Bat (rechts) en jeugdleden namen gisteravond deze 'energieborden' in gebruik. Lucas Fluit (links), die bij de mini's speelt, mocht John de Wolf hel pen. foto Johan van der Heijden Pastoor redde tere katholieke zielt j es door Frank van Cooten Jos Huijbrechts De katholieke basisschool in Ove zande is in honderd jaar tijd twee keer verhuisd. De toenmalige St. Aloysiusschool begon eind 1913 aan de Hoofd straat. In het oorspronkelijke schoolgebouw met de authentieke voorgevel zit nu het dorpshuis. De school verhuisde naar de Bur gemeester Andriessenstraat en werd De Zandplaat. De nieuwe brede school aan de Mr. dr. Messtraat is thans het on derkomen van de katholieke school, omgedoopt in De Sand plaete. Directeur Jos Huijbrechts heeft al diverse collega-scholen op bezoek gehad om dit onderwijsvernieu- wend gebouw te bekijken. ia-feptember de cursus cursusdagen met praktijk gericht onderwijs en training door deskundige docenten en ervaren liners. De cursus is bestemd voor pensen die toegerust willen worden foor psychopastoraal werk in de phristelijke gemeente of een ^hulpverlenende organisatie. Thema's zijn o.a.: - verhouding psychiatrie en pastoraat - karakter en identiteit - mensbeeld/Godsbeeld - schuld en schaamte - omgaan met moeilijke mensen - het psycho-pastoraal gesprek Zie voor aanmelding en info: www.stichtingppt.nl St. Psycho Pastorale Toerusting Tel. 0318-540503 Kunstgras www.delta-kunstgras.nl info@delta-kunstgras.nl Spoorstraat 11, 4431 NK 's-Gravenpolder (bezoek showroom alleen op afspraak) Tel.: 0113 313166/06 21881191 door Joeri Wisse RILLAND - Carlo de Neve kan er met zijn pet niet bij. Uitgerekend op zijn allerdrukste dag van het jaar, zet de gemeente Reimerswaal een kermis en een jaarmarkt voor zijn supermarkt in Rilland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 100