'Proef staat of valt met vertrouwen boer' VERDIEPING 9 gooien." Voor die service betaalt de Bra bantse veehouder een vast bedrag per maand. Vandaag controleert Huetink de hoogzwan gere koeien en de dieren die net hebben ge kalfd. „De risicogroepen", verklaart ze. „Zulke dieren die in korte tijd veel afval len, lopen sneller infecties op." Dus proberen Huetink en Van Gestel sa men de conditie van de dieren op peil te houden. Eén zwakke koe krijgt een soort energiedrankje voorgeschreven. Twee ande re dieren krijgen extra druivensuiker (glu cose) toegediend via een infuus. Terwijl Huetink de naald in de ader prikt, houdt Van Gestel de koeienstaart omhoog om het dier af te leiden. De nauwe samenwerking met de dierenarts bevalt Van Gestel goed. „Afgelopen jaar heeft maar één koe een leb maagoperatie gehad." Er zijn nog maar weinig boeren die, om problemen voor te zijn, zo intensief samen werken met een dierenarts. Huetink: „De meeste veehouders beschouwen ons als een kostenpost, niet als een investering in gezonde dieren." Het experiment van de KNMvD en boerenbond LTO is volgens haar een stap in de goede richting. „Mijn ideaal is een toekomst waarin wij worden betaald om dieren gezond te houden. Daar voor zijn goede afspraken en een groot we derzijds vertrouwen tussen dierenarts en veehouder nodig. Wat dat betreft is er nog een weg te gaan." VERSCHILLEN IN HET VOORSCHRIJVEN VAN ANTIBIOTICA Zeker weer een truc van dieren artsen om meer aan ons te ver dienen. Dat was de reactie van de mees te veehouders die in eerste in stantie werden benaderd voor de proef met een prestatiebeloning voor dierenartsen. Een boer betaalt de dierenarts als die erin slaagt om zijn dieren gezond te houden. Wat in theorie klinkt als een mooi plan om de gezondheid en het welzijn van vee naar een hoger plan te tillen, komt in de prak tijk op dit moment nog niet zo makkelijk van de grond. De branchevereniging van dierenartsen KNMvD, land- en tuinbouworganisatie LTO en Courage (de innovatieorganisatie van de Nederlandse melkveehouderij) heb ben daarom besloten de volgorde om te draaien. „Het initiatief om mee te doen moet niet van de dierenarts komen, maar van de boer", zegt voormalig dierenarts en oud-Eerste Kamerlid Geart Benedictus, die de proef met prestatiebeloningen opzet na mens de drie organisaties. „De samen werking valt of staat met het vertrouwen van de boer. Hij moet bovendien het werk elke dag uitvoeren; de dierenarts geeft slechts advies. Het uitvoeren van die adviezen kan veel werk en investeringen kosten. Daar moet de veehouder wel achter staan." Het is niet de bedoeling dat een dierenarts straks voor al zijn werk wordt afgerekend via een prestatiebeloning. Het gaat alleen om het gedeelte waar concrete gezond heidsdoelstellingen kunnen worden ge steld, verklaart Benedictus. „Denk bijvoor beeld aan het verminderen van kalversterf- te en uierontstekingen. Vervolgens moeten goede afspraken worden gemaakt over de taken die de boer en de dierenarts op zich nemen om de doelen te halen. De dieren arts factureert in eerste instantie slechts tweederde van de kosten die hij maakt. Als de doelstellingen na een jaar zijn gehaald, brengt hij ook het laatste derde deel in reke ning." VRIJDAG 4 APRIL 2014 De afgelopen vijfjaar is het anti- bioticagebruik in de veehouderij al ruimschoots gehalveerd. De re sistentie van bacteriën in de dar men van vee tegen antibiotica is sindsdien aanzienlijk gedaald, blijkt uit onderzoek dat binnen kort wordt gepubliceerd. Wel zijn er nog grote verschillen in antibioticagebruik. Sommige dierenartsen schrijven zelfs twin tig keer zo veel voor als hun colle ga's, bleek vorige week uit onder zoek van de Autoriteit Diergenees middelen. Bij kalveren ligt de hoe veelheid het vaakst hoog, gevolgd door varkens, pluimvee en koeien. Een motie van D66 om apotheken los te koppelen van dierenarts praktijken, zodat veeartsen niet langer verdienen aan de medicij nen die ze zelf voorschrijven, werd vorige maand door de Twee de Kamer verworpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9