Dierenartsen moeten gaan verdienen aan gezond vee. Niet aan zieke dieren en anti biotica. Binnenkort start een proef met prestatiebeloningen. 66 De meeste 8 VERDIEPING PRESTATIEBELONING De arm van dierenarts Ca roline Huetink ver dwijnt diep in het ach terste van een koe. „De ze is drachtig", conclu deert ze. „Conditie: een 3." Veehouder Twan van Gestel noteert de informatie, waarna de dierenarts de koe ernaast aan een inwendig onderzoek onderwerpt. Heeft de dame in kwestie last van typische koeienkwalen als slepende melkziekte of een gedraaide leb maag? En als ze net gekalfd heeft: zijn de baarmoeder en schede al hersteld? Zit er ge noeg vet op de botten? Dan kan ze binnen kort opnieuw worden geïnsemineerd. Want om de melkproductie op gang te hou den, moet een koe elk jaar een kalf baren. Topsport dus. Voor deze zomer start een proef waarin die renartsen een prestatiebeloning krijgen van veehouders als ze hun dieren gezond weten te houden. Dat is een revolutionair nieuw verdienmodel. Het traditionele ver- dienmodel, waarbij dierenartsen hun geld verdienen aan de behandeling van zieke dieren, zorgt volgens critici voor foute prik kels. Een dierenarts die kwaad zou willen, heeft er immers (financieel) belang bij die ren ziek te houden en zo veel mogelijk me dicijnen voor te schrijven. Het traditionele verdienmodel stimuleert dus in theorie het gebruik van antibiotica, die toch al veel worden gebruikt in de vee houderij. Dat is gevaarlijk: dieren en men sen kunnen daar dan resistent voor wor den en dan kan een simpele infectie al fa taal zijn. Boeren zijn juist gebaat bij gezond vee - zieke dieren zorgen immers voor extra werk en kosten - en zo min mogelijk medi cijnen. Zo mogen in melk en vlees geen an- tibioticaresten zitten. Ook voor het welzijn van de dieren zelf geldt: voorkomen is be ter dan genezen. „Boeren en dierenartsen hadden dus in fei te tegengestelde financiële belangen", zegt Caroline Huetink, koeiendierenarts en be stuurslid van dierenartsenvereniging KNMvD. „Dat is zonde, want met betere sa menwerking en adviezen zijn veel ziekten en problemen juist te voorkomen." Melkveehouder Twan van Gestel uit Riel heeft dat ervaren. Tot een paar jaar geleden kampten zijn 170 melkkoeien opvallend vaak met verdraaide lebmagen. Een verve lend probleem, legt hij uit. „Ze eten min der, geven minder melk en worden minder snel drachtig. Vaak is een operatie nodig. Dat kost al snel 200 euro. Meestal belanden ze in een negatieve spiraal en moeten ook eerder worden afgevoerd naar de slacht." Dat probleem is grotendeels verholpen sinds de dierenarts elke week op controle komt. Eens per jaar stellen ze een gezond heidsplan op. „Daarin staan doelen als: zo veel procent minder kalversterfte, zoveel minder uierontstekingen", legt Huetink uit. „De voortgang hou ik bij in onze admi nistratie. Als buitenstaander kan ik de die ren en de bedrijfsvoering met een frisse blik analyseren. Zo heb ik voorgesteld eens te kijken of de melkmachine wel goed is af gesteld. Een deskundige heeft gezorgd dat de slangen beter onder de uier hangen. Sindsdien is het aantal ontstekingen gehal veerd. Daardoor is minder antibiotica no dig en hoeft Twan minder melk weg te veehouders zien ons als kostenpost, niet als investering in gezonde dieren door Annemieke van Dongen Caroline Huetink, dierenarts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8