28 ZEELAND J ff OUTSIDER ART Haar duim gaat omhoog. Marianne Schipaanboord vindt het goed dat ze geïnterviewd wordt. Ze is spastisch, kan horen noch praten, maar wel tekenen. En hoe! i v %<(3i)9r dvdhlM De Beukelaar wordt gesloopt. Ze tekende een verdrietige vrouw, Marianne zelf, die een zoen geeft aan het gebouw. Marianne pakt een ge plastificeerde letterkaart en wijst de letters aan, die een zin vormen: „Ben nu wel weer blij met de nieuwe Beukelaar." Marianne behoort tot de zogenoemde outsi ders kunstenaars, kunst die tot stand is geko men buiten de gangbare kunstwereld. Iris de Maaker trekt in De Kaai een lade open, waarin tal van tekeningen van Marianne lig gen, klaar om geordend te worden. „Er kan zo nog een boek worden samengesteld." Bij Marianne's boekpresentatie in de Drukke rij in Middelburg was Karin Verboeket, hoofd redacteur van Out of Art, het magazine voor actuele Outsider Art, aanwezig. Ze zei: „De ho ge, esthetische kwaliteit van deze tekeningen maakt dat we ze ook zuiver en alleen om de vorm kunnen waarderen. Dat ze zelfs zonder die boodschappen meer dan de moeite waard zijn om ons mee te omringen." De hoofdredacteur ging verder: „Laat u maar verleiden door iets, wat ouderwets 'schoon heid' wordt genoemd. Daar is in het oeuvre van Marianne Schipaanboord alle ruimte voor. En schoonheid en poëzie zijn een groot goed in deze tijden waarin aanbieders van smart- phones luid schreeuwen dat er voortaan zelfs een 'uitknop' op zit. In alle rust, met een open blik kijken, doet een rijke wereld openen die kan leiden naar kunst en kunstenaars. Buig u straks over die ontelbaar priegelende zwarte lijntjes, en over harmonie en contrasten. Dat kan in het boek 'Marianne'." Marianne's eerste boek is ingedeeld in vijf hoofdstukken. Ze begint met Mijn leven, dan In bad, Eten en ten slotte Ik geloof en Dro men. In hoofdstuk één zijn verpleegsters van de Beukelaar geportretteerd en zitten mede werkers van het centrum gezamenlijk aan ta fel. Een ongesneden brood en kannen water staan op tafel. Marianne, Portret van een bijzondere Zeeuwse kun stenares. Te koop voor 14,95 euro bij De Drukkerij Middelburg en bij Galerie Atelier de Kaai in Goes. <r<t Marianne's eerste boek is ingedeeld in vijf hoofdstukken: Mijn leven, In bad, Eten, Ik geloof en Dromen. Liever wil ze tekenen dan tegenover een journalist zitten, die vragen stelt als: Waarom teken je eigenlijk en word je blij van tekenen? Marianne Schipaanboord (1965, uit 's-Graven- polder) schildert en tekent en vraagt zich niet af waarom ze haar fantasieën en gedachten op papier zet en hoe dan haar gemoedstoestand is. Het is voor haar een communicatiemiddel, een beeldtaal die ze zichzelf van jongsaf heeft aangeleerd. Tegelijkertijd zijn Marianne's voorstellingen zo goed getroffen, dat ze geëxposeerd worden. In de Drukkerij in Middelburg bijvoorbeeld, maar ook in Londen, Wenen en New York. Het Britse Museum of Everything kocht veer tig tekeningen voor zijn vaste collectie en het Mad Musée in Luik heeft haar werk in bruik leen. En er is nu ook een boek verschenen met tekeningen van haar: 'Marianne, portret van een bijzondere Zeeuwse kunstenaars'. Iris de Maaker is bij de ontmoeting met de kunstenares aanwezig. Iris is begeleidster (Gors) bij Galerie Atelier De Kaai in Goes, waar Marianne vanaf 2005 een paar dagen per week naar toe gaat. Het is een werkplaats voor kunstenaars met eeh beperking. „Marianne heeft een grote drang om te tekenen", zegt Iris. „Laatst bezochten we het Tropenmuseum in Amsterdam. Ze neemt dan zoveel in haar op en die beelden zien we later terug op papier." Marianne knikt en weer gaat die duim om hoog. Het Tropenmuseum heeft een onuitwis bare indruk op haar achtergelaten, legt ze uit. Maar dat heeft ook de Beukelaar in 's-Graven- polder, een woonlocatie voor verstandelijk ge handicapten. Marianne bladert door een van haar tekenboeken en wijst een tekening aan. i Het dan is meer beeldtaal S Een selectie van de tekeningen van Marianne Schipaanboord. door Edith Ramakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70