Israël schrapt vrijlating Palestijnen Ex-agenten Oekraïne verdacht van massamoord Slapen op straat Jongetje vist nieuwe smalbekkikker uit zwembad 6 BUITENLAND TWEEDE AARDBEVING CHILI Volgens minister van Justitie Tzi- pi Livni hebben de Palestijnen zich niet aan de voorwaarden voor de vrijlating gehouden, die het vastgelopen vredesproces in het Midden-Oosten moet bevor deren. Israël is verbolgen over het stre ven naar meer erkenning van Pa lestina in VN-verband. Onlangs heeft de Palestijnse president Mahmoud Abbas de toetreding van Palestina tot 15 VN-verdragen aangevraagd. Volgens adviseur Muhammad Shtayyeh van presi dent Abbas is die stap juist een reactie op de Israëlische weige ring om, volgens afspraak, afgelo pen zaterdag de laatste 26 van in totaal 104 Palestijnse gevangenen vrij te laten. Premier Netanyahu eiste toen echter dat de Pales tijnen eerst akkoord zouden gaan met een verlenging van de onder handelingen, die volgens de plan ning eind april resultaat moeten hebben opgeleverd. Tot grote woede van Israël en de VS heeft de Algemene Vergade ring van de VN Palestina in 2012 als staat erkend. Israël vreest dat Palestina toe zou kunnen treden tot het Statuut van Rome, het op richtingsverdrag van het Interna tionaal Strafhof (ICC). De Pales tijnse Autoriteit vroeg het ICC in 2009 om oorlogsmisdaden tijdens de Gazaoorlog te onderzoeken. Toenmalig ICC-hoofdaanklager Luis Moreno Ocampo concludeer de dat hij niet met zekerheid kon vaststellen of Palestina een staat is. De VN-resolutie uit 2012 geeft daarover duidelijkheid. Palestina heeft echter sindsdien onder Wes terse diplomatieke druk afgezien van nieuwe stappen richting ICC. Meer dan honderd demonstran ten kwamen toen in de straten van de hoofdstad Kiev om het le ven. De meesten zouden zijn ge dood door sluipschutters van Ber- koet. De doden vielen vooral in de Insti- toetskastraat, die uitkomt op de Maidan, het centrale plein van Kiev. Het was de ernstigste uit barsting van geweld in Oekraïne, sinds het land in het begin van de jaren '90 onafhankelijk werd. Minister van Binnenlandse Zaken Arsen Avakov gaf gisteren tijdens een persconferentie resultaten van het onderzoek naar de schiet partijen vrij. Hij zei dat in één geval acht men sen werden gedood door kogels die uit hetzelfde machinegeweer kwamen. Hij noemde majoor Dmytro Sadovnyk als comman dant van een eenheid die er van wordt verdacht zeker zeventien demonstranten te hebben doodge schoten. De minister toonde fo to's van de locaties waarvandaan door sluipschutters was gescho ten. Hij zei dat de verdreven machthebbers hebben geprobeerd bewijsmateriaal te vernietigen. Zij gaven opdracht uniformen te verbranden. Documenten moes ten worden vernietigd en wapens verstopt. Ambtenaren van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Justi tie stelden gisteren Janoekovitsj persoonlijk verantwoordelijk voor de dood van de demonstranten. De agenten van Berkoet zouden onder zijn directe verantwoorde lijkheid hebben gehandeld. Janoe kovitsj vluchtte in de week dat de meeste doden vielen. De ex-presi- dent ontkent opdracht te hebben gegeven demonstranten dood te schieten. Tegenstanders van de huidige interim-regering bewe ren juist dat de toenmalige opposi tie opdracht heeft gegeven sluip schutters in te zetten om zo het publiek op te zwepen tegen de zit tende regering. De voormalige regering van Janoe kovitsj wordt er ook van beschul digd gebruik te hebben gemaakt van huurmoordenaars, ontvoer ders en criminele bendes om de oppositie te terroriseren. Doden bij schietpartij legerbasis Fort Hood Bij een schietpartij op de leger basis Fort Hood in de Ameri kaanse staat Texas zijn woens dag zeker vier doden gevallen. Verder zijn er zestien gewon den gevallen. Tien van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht, van wie drie er slecht aan toe zijn. Een van de doden is de schutter. Hij schoot zichzelf door zijn hoofd toen hij werd aangehouden. Het gaat waar schijnlijk om een 34-jarige man die in 2011 is uitgezonden geweest naar Irak. Hij zou sinds zijn terugkomst lijden aan posttraumatisch stresssyn droom (PTSS). NASA schort contact met Rusland op De Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie NASA heeft alle contacten met Rusland opgeschort vanwege de Russische annexatie van de Krim. De landen zullen alleen nog samenwerken als het gaat om het internationale ruimtestation ISS. Dat bleek gisteren uit een in terne memo die in handen is van de website The Verge. Het is een van de maatregelen die de VS heeft genomen in reactie op de Russische inlijving van het schier eiland. NASA-personeel mag daar om voorlopig niet naar Rusland af reizen. Ook mogen ze niet meer bellen, mailen of videoconferen ties houden met de Russen. Een 6-jarig jongetje in het noord oosten van Colombia heeft bij toe val een nieuwe kikkersoort ont dekt. Volgens het Wereld Natuur- fonds (WNF) viste hij het nauwe lijks twee centimeter grote amfi bie uit het zwembad bij zijn ouderlijk huis. Onderzoekers van WNF die in de regio op expeditie waren, stelden vast dat het om een nog onbekende soort ging. Het diertje behoort waarschijn lijk tot de smalbekkikkers, een kleine soort met een smalle punti ge bek. Het nieuw ontdekte dier tje heeft opvallende oranje vlek ken op de buik en zijn pootjes. Smalbekkikkers komen voor in Zuid-Amerika, Afrika, Azië en Au stralië. Er zijn meer dan vijfhon derd soorten smalbekkikkers be kend. Het team WNF-onderzoe- kers ontdekte in de regio overi gens nog twee andere exempla ren. Het kikkertje heeft nog geen officiële wetenschappelijke naam. Het is voorlopig vernoemd naar zijn ontdekker: Camilo IV. Het WNF doet onderzoek in het gebied omdat er nog weinig be kend is over de dier- en planten soorten die er voorkomen. Boete Marine Le Pen Front National-leider Marine Le Pen is veroordeeld tot een boete van 10.000 euro wegens het verspreiden van een pam flet voor de Franse gemeente raadsverkiezingen dat zoge naamd van een politieke tegen stander afkomstig was. Haai doodt vrouw Een 63-jarige Australische is gisteren gedood door een haai. De vrouw zwom in zee bij de badplaats Tathra, ten zuiden van Sydney. Andere zwem mers hebben een drie tot vier meter lange haai gezien op het moment dat ze verdween. rpï ~M i JERUZALEM - De geplande vrijlating van een vierde groep Palestijnse ge vangenen door Israël is van de baan. Dit is gisteren in Jeruzalem bekendgemaakt. Israël weigert om de laatste 26 van in totaal 104 Palestijnse gevangenen vrij te laten. SANTIAGO - Inwoners van de Noord-Chileense kustplaats Arica brengen de nacht op straat door nadat hun land voor de tweede keer in twee dagen tijd werd getroffen door een zware aardbeving. De beving van woensdaga vond laat (lokale tijd) had een kracht van 7,6 op de schaal van Richter. Wegens het gevaar van tsunami's kregen be woners van de kustgebieden in het noorden van het Zuid-Amerikaanse land opdracht hun huis te verlaten. Dinsdag werd Chili ook al opgeschrikt door een zware be ving. Toen kwamen zes mensen om het leven en werden ook de kustgebieden in Chili en Peru ontruimd, foto Agencia Uno/HH door onze redactie buitenland KIEV - In Oekraïne zijn gisteroch tend twaalf agenten van de inmid dels opgeheven oproerpolitie Ber- koet aangehouden. Zij worden be schuldigd van massamoord tijdens de opstand die in februari leidde tot de val van de pro-Russische pre sident Viktor Janoekovitsj. KILLEEN WASHINGTON BOGOTA PARIJS TATHRA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6