Beveiliging juweliers moet helemaal anders Ovet doet eindbod aan vakbonden 12X Kv; 24 ZEEUWS-VLAANDEREN WATERDUNEN Morgen wordt de nieuwe vogeltelpost geopend. Waterdunen zorgt voor nog een extra impuls. COUPON VOORDEEL Ef Het Schoolplein Sinds vorige week heeft ie dereen er een mening over. Heeft de juweliers vrouw uit Deurne goed ge handeld door de twee mannen die haar zaak wilden overvallen neer te schieten? Wat er ook over ge zegd wordt, voor elke uitspraak lijkt de wereld te klein. Niet schie ten, betekent dat dieven hun gang kunnen gaan, terwijl wél schieten inhoudt dat iedereen een wapen mag hebben, is zo'n beetje de ten dens. Boaz Brunsting uit 5VWO van het Reynaertcollege in Hulst vindt het een verdomd lastige kwestie. „Je moet van andermans spullen afblij ven natuurlijk, maar om iemand dan maar gelijk dood te knallen, gaat ook weer wat ver. Misschien had ze beter een taser kunnen ge bruiken, dan raak je tijdelijk ver lamd." Jaargenoot Eva van de Wal- le neemt het op voor de juwelier. „Het is natuurlijk niet de eerste keer dat een juwelier overvallen wordt. Ik denk dat de juweliers vrouw in Deurne in paniek was en lukraak in het rond heeft ge schoten. Ze dacht er vast geen mo ment aan dat ze iemand ook zou kunnen doden." Janneke Aerssens, ook uit 5VWO, opteert voor een wapenvergun ning voor juweliers. „Ik vind niet dat er achter elke toonbank in elke winkel een wapen moet liggen. Bij een juwelier is dat wat anders. Daar is het risico op een overval een stuk groter dan bijvoorbeeld in een supermarkt. Maar ja, dan is ook weer de vraag wat voor wa pen je mag hebben. Pepperspray is niet dodelijk, misschien is dat iets." Dat sommige mensen sympa thiseren met de juwelier vinden de drie scholieren te ver gaan. Eva: „Als ze nou een terrorist had neer geschoten, was het iets anders. Ik hetuwel een beetje met die vrouw te doen. Ik zou niet weten of ik in die situatie zou schieten. Ik denk dat ik een waarschuwingsschot in de lucht zou lossen." Boaz is het wel met z'n klasgenote eens dat een heldenrol niet bij de schietpar tij past. „Ik vind dat de vrouw ge straft moet worden." Eva countert: „Omdat ze geen wapenvergunning had dan, niet omdat ze de overval lers heeft doogeschoten. Dat was puur uit zelfverdediging. Het is al lemaal een beetje moeilijk." Dat er iets moet gebeuren, daar zijn de leerlingen het wel over eens. Maar wat en vooral hóe is las tig. „Misschien moet juwelieren met dikke, beveiligde deuren gaan werken", denkt Janneke hardop. „Dat als er een overval is, die deu ren gelijk dichtvallen. Nadeel is dan weer dat die dieven binnen zijn en er niet meer uit kunnen. Dat is dan weer gevaarlijk voor die eigenaren." Een metaaldetector dan? Boaz: „Dan gaat dat ding de hele tijd af natuurlijk. Krijg je van die taferelen als op het vliegveld, dat je eerst je riem en schoenen moet uitdoen. Fouilleren zou kun nen werken, maar dat is weer in breuk op de privacy. Tsja, het is ge woon heel lastig een overval te voorkomen!" Eva heeft misschien de oplossing: „Ik zou gewoon een hele grote vent voor de ingang zet ten. Dat schrikt wel af" BRESKENS - De vogeltellers bij Breskens hadden al weinig reden tot klagen. De mooiste vogels vlie gen over West-Zeeuws-Vlaande ren, op weg naar hun broedplaat sen en vanaf de oude vogeltelpost had je een prachtig uitzicht op de dieren. Met de komst van de nieu we post, 150 meter verderop, én de realisatie van het natuurgebied Waterdunen wordt dat er zeker niet minder op. Eric Marteijn (55, uit IJzendijke) en de 26-jarige Vlissinger Thomas Luiten zijn deze woensdagmid dag al redelijk gebruind. Niet zo gek, ze staan namelijk al sinds ze ven uur 's ochtends bij de vogeltel post en de zon schijnt volop. Van de graspiepers hebben ze er van daag al tienduizend geteld, denkt Luiten. Het is de soort die het meest wordt gespot en geteld bij Breskens, een populaire plaats voor de fanatieke vogelteller. „Veel mensen komen naar Bres kens omdat het precies op de rou te van veel vogels op weg naar het broedgebied ligt", legt Marteijn uit. „Als er een oostenwind staat, worden veel vogels deze kant op 'geblazen'. Dan zie je ze in grote groepen..." Marteijn onderbreekt even z'n uitleg. Luiten heeft een zeldzaam exemplaar gespot. „Daar, een zee-eend. Die zien we niet vaak boven de Westerschel- de." „Waar was ik met het verhaal ge bleven? Oja, waarom veel vogels juist over Breskens vliegen. Door die oostenwind komen ze in gro te groepen deze kant op. Gestuw de trek heet dat. Het is uniek om zo veel vogels - sommige zijn echt heel zeldzaam - bij elkaar te zien. Boven Vlissingen verbrokke len de meeste groepen een beet je." Vooral in het broedseizoen (april, mei) is het druk in Breskens. „Op goede dagen zitten we hier met 150 man", zegt Luiten. „Zelfs Bel gen, Duitsers en Engelsen komen naar hier. En die zijn hier echt niet met vakantie." Marteijn vult hem aan: „Ik heb een vriend in Amsterdam/die ik alleen hier zie. We spreken nooit af dat we elkaar gaan zien. Als er een oostenwind staat, weten we van elkaar dat we er zijn." Nadat de nieuwe vogeltelpost morgen officieel is geopend, zul len nog meer liefhebbers Bres kens weten te vinden. Luiten: „De vorige post was niet slecht hoor, maar vanwege de dijkversterking moest de telplek verdwijnen. De ze ligt vijf meter hoger, waardoor we een nog beter overzicht heb ben. Ik denk dat dit het hoogste puntje van Zeeuws-Vlaanderen is." En dan komt ook nog eens het nieuwe natuurgebied om de hoek kijken. Bij het woord 'Waterdu nen' wrijft Marteijn zich alvast in z'n handen. „Door dat plan zullen veel vogels ook op de grond zijn te zien. Het is nu al mooi, maar met dat nieuwe natuurgebied er bij wordt het helemaal een fantas tisch dorado." Ovet heeft gisteren dit eindbod gedaan aan de twee vakbonden waarbij personeel van het bedrijf in Terneuzen en Vlissingen-Oost is aangesloten, FNV Haven en Het Zwarte Corps (bond van machine- personeel). De vakbonden vragen een garantie van de werkgelegen heid voor vijfjaar en drie procent loonsverhoging over 2013 en 2014, inclusief de al gegeven automati sche prijscompensatie. Johan Martin, algemeen directeur van Ovet, vindt een werkgelegen- heidsgarantie voor vijf jaar veel te lang. „De kolencentrale in Borsse- le sluit zo goed als zeker eind 2015. Een kleine miljoen ton per jaar verwerken wij voor dat be drijf op een totale overslag van 9,2 miljoen ton in 2013. Bovendien be staat er onzekerheid over de toe komst van cokesfabrieken in Luik en het Franse Lotharingen waar aan wij leveren. We kunnen niet heel ver vooruit kijken." De vakbonden zijn bereid een uit zondering te maken op de werkge- legenheidsgarantie bij 'een flinke daling van de jaaroverslag'. „Vanaf een daling met twintig procent bedoelen ze. Dat kunnen wij ons voor vijfjaar niet veroorloven", al dus Martin. „Tot 2015 is een garan tie haalbaar. Welk ander bedrijf is bereid die te geven?" Een eis van de vakbonden is ook dat de reiskosten- en reistijdver goeding niet verslechtert. In de loop der jaren is het zwaartepunt van de activiteiten van Ovet ver plaatst van Terneuzen naar Vlis singen-Oost. Personeel uit Ter neuzen moet vaker naar Vlissin gen. Martin: „Maar die vergoedin gen maken geen deel uit van deze cao-besprekingen en staan nu dus niet ter discussie." Zo wil Martin nog een ander mis verstand uit de wereld helpen, tiat Ovet als onderdeel van grote HES Beheer in handen zou komen van investeringsfonds Hestya Energy. De vakbonden zijn fel tegen die deal, omdat ze geen goede ervarin gen hebben met investeringsfond sen die 'snel geld willen maken'. HES Beheer heeft echter minder dan de helft van de aandelen in Ovet, stelt Martin. Gisteren werd bovendien bekend dat een andere partij, Oxbow Coal, in de markt is om 50,1 procent van de aandelen in Ovet over te nemen. Oxbow is een multinational gespecialiseerd in de handel in brandstoffen als kolen. Ovet heeft de vakbonden gevraagd het eindbod voor te leg gen aan de leden. BROODJE BIJ &AERS IJZENDIJKE SPORTLIFE AQUARIUS door Bob Maes In de rubriek Het Schoolplein leg gen we actuele kwesties voor aan leerlingen van één van de vier mid delbare scholen in Zeeuws-Vlaande- ren. Vandaag: schietpartij in Deurne. I Janneke I Boaz Eva Bij oostenwind is Breskens dé vogelhotspot door Bob Maes door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De directie van kolen- overslagbedrijf Ovet in Terneuzen is bereid een werkgelegenheidsga- rantie te geven tot eind 2015, een ouderenregeling in te voeren en de lonen beperkt te verhogen boven op de al verleende compensatie voor gestegen prijzen in 2013 en 2014. beleg naar keuze L Geldig van zaterdag 5 april t/m vrijdag 11 april 2014 Geldig van zaterdag S april t/m vrijdag 11 april 2014 Geldig van zaterdag 5 april t/m vrijdag 11 april 2014 Staats Spaanse Linies 1,4515 MH IJzendijke T. 0117-452565 Nog gedurende 3 weken iedere week andere coupon voordelen. Deze actie is geldig van zaterdag 5 april t/m vrijdag 11 april 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66