Strafzaak coffeeshop weer naar rechter Bij oostenwind is Breskens dé vogelhotspot Uitvaartondernemer klaagt over Informateur: PvdA in verlies decorum zonder voorloper Middelburgs college BEVELANDEN en THOLEN 27 Als het aan de advocaten in de strafzaak ligt, worden dan ook de burgemeesters van Goes en Vlis- singen, de betrokken leidingge venden van de politie en de ver antwoordelijke officier van justi tie als getuigen gehoord. De rechtbank in Middelburg oor deelde in juni 2012 dat het Open baar Ministerie (OM) de eigenaar van de coffeeshop en drie mede verdachten niet had mogen ver volgen na de vondst in 2009 van zo'n 95 kilo softdrugs en bijna 22.000 voorgedraaide joints. De hasj en de wiet lagen in een ruimte aan de Goudenmuilstraat in Vlissingen, waarvandaan de coffeeshops van Gerard Aarden in Goes en Vlissingen werden be voorraad. Steeds werd 500 gram van daaruit naar de coffeeshops gebracht. De rechtbank vond dat Aarden zijn bevoorrading mocht regelen omdat gedoogbeleid niet ophoudt bij de achterdeur. Door coffeeshops te gedogen, neemt de overheid de bevoorrading ervan op de koop toe. Het hoger beroep tegen de uit spraak van de Middelburgse recht bank diende dinsdag. De aankla ger van het Openbaar Ministerie vroeg het hof de kwestie op nieuw aan de rechtbank voor te leggen. De advocaat-generaal ver wacht niet dat het oordeel van de rechtbank stand kan houden, nu de Hoge Raad vorig jaar conclu deerde dat het OM coffeeshop Checkpoint in Terneuzen toch had mogen vervolgen. Advocaten André Beckers en Mar tij n van der Want, die Gerard Aar den en zijn medeverdachten bij staan, menen dat er door het Checkpoint-arrest alleen een bete re onderbouwing moet komen van het oordeel van de rechtbank. Het hof beslist op 16 april of de zaak wordt terugverwezen naar de rechtbank. Eric Marteijn (55, uit IJzendijke) en de 26-jarige Vlissinger Thomas Luiten zijn deze al redelijk ge bruind. Niet zo gek, ze staan na melijk al sinds zeven uur 's och tends bij de vogeltelpost en de zon schijnt volop. Van de graspie pers hebben ze er vandaag al tien duizend geteld, denkt Luiten. Het is de soort die het meest wordt ge spot en geteld in Breskens, een po pulaire plaats voor de fanatieke vo gelteller. „Veel mensen komen naar Bres kens omdat het precies op de rou te van veel vogels op weg naar het broedgebied ligt", legt Marteijn uit. „Als er een oostenwind staat, worden veel vogels deze kant op 'geblazen'. Dan zie je ze in grote groepen..." Marteijn onderbreekt even z'n uitleg. Luiten heeft een zeldzaam exemplaar gespot. „Daar, een zee-eend. Die zien we niet vaak boven de Westerschel- de." „Waar was ik met het verhaal gebleven? Oh ja, waarom "veel vo gels juist over Breskens vliegen. Door die oostenwind komen ze in grote groepen deze kant op. Ge stuwde trek heet dat. Het is uniek om zo veel vogels - sommige zijn heel zeldzaam - bij elkaar te zien. Boven Vlissingen verbrokkelen de meeste groepen een beetje." Vooral in het broedseizoen (april, mei) is het druk in Breskens. „Op goede dagen zitten we hier met 150 man", zegt Luiten. „Zelfs Bel gen, Duitsers en Engelsen komen naar hier. En die zijn hier echt niet met vakantie." Marteijn vult hem aan: „Ik heb een vriend in Amsterdam, die ik alleen hier zie. We spreken nooit af dat we elkaar gaan zien. Als er een oostenwind staat, weten we van elkaar dat we er zijn." Nadat de nieuwe vogeltelpost morgen officieel is geopend, zul len nog meer liefhebbers Bres kens weten te vinden. Luiten: „De vorige post was niet slecht hoor, maar vanwege de dijkversterking moest de telplek verdwijnen. De ze ligt vijf meter hoger, waardoor we een nog beter overzicht heb ben. Ik denk dat dit het hoogste puntje van Zeeuws-Vlaanderen is." En dan komt ook nog eens het nieuwe natuurgebied om de hoek kijken. Bij het woord 'Waterdu nen' wrijft Marteijn zich alvast in z'n handen. „Door dat plan zullen veel vogels ook op de grond zijn te zien. Het is nu al mooi, maar met dat nieuwe natuurgebied er bij wordt het helemaal een fantas tisch dorado." Zo wordt een stoet sinds 1 april niet langer opgewacht bij de in gang van de begraafplaats door een 'voorloper', die de stoet naar het graf begeleidt. Hoekman: „Nu moeten we pijlen volgen die 's ochtends, zijn uitgezet... Een soort spoorzoeken." Voorheen bleef de voorloper bij de grafcere monie tot na het vertrek van de stoet het graf werd dichtgemaakt. „Nu verlaat je een open graf waar niemand bij blijft. Dat voelt heel naar voor de families", merkte Hoekman afgelopen week. „We moeten met onze gsm bellen naar de grafdelver. Dat wil je niet doen in het bijzijn van de nabestaan den. De beheerder van een be graafplaats hoort vertegenwoor digd te zijn." Het afschaffen van de voorloper is een van de vereenvoudigingen van het begrafenisbeleid die de Goese gemeenteraad vorig jaar heeft aangenomen, legt wethou der Jo-Annes de Bat uit. „Met vijf begraafplaatsen is het beheer een complexe organisatie. Er zijn al tijd mensen in de buurt aan het werk op de begraafplaatsen. We hebben met de uitvaartonderne mers afgesproken dat we tussen 1 april en 1 september kijken hoe het gaat en hoe we daarna verder gaan. Het is gevoelige materie, dat vereist zeer zorgvuldige behande ling. Er zijn veel gemeenten die niet meer met een voorloper wer ken." In Kapelle kunnen mensen een voorloper tegen meerkosten huren: 136 euro op werkdagen, 99 euro meer op zaterdag. MIDDELBURG - Welke coalitie er ook komt in Middelburg, de PvdA is de partij die nodig is om een nieuw college te vormen, zo con cludeert informateur Fiek Smits kamp. Deze oud-PvdA-wethou- der onderzocht de afgelopen week welke combinaties mogelijk zijn nadat het de LPM niet luk te om een nieuw college te vor men. De LPM probeerde een combina tie zonder PvdA, omdat die partij volgens Piet Kraan de grootste ver liezer is van de vier partijen die nu het college vormen. Naast PvdA en LPM zijn dat WD en CDA. Kraan en met mede-infor mateur Wim Steketee probeerden een combinatie van LPM, CDA, SGP, WD en D66 rond te krij gen. Ze waren volgens die twee goed op weg toen CDA, SGP en WD 'plotseling afhaakten.' Smitskamp ziet dat er drie moge lijkheden zijn. Om te beginnen PvdA, CDA, SGP, WD en Chris tenunie. En andere mogelijkheid is PvdA, CDA, SGP, WD en D66. Tot slot denkt ze ook de een com binatie van LPM, PvdA, SP, D66 en Christenunie of GroenLinks mogelijk is. De gemeenteraad praat aan het eind van de middag over de bevin den van de informateur. VRIJDAG 4 APRIL 2014 door Pieter van Klinken DEN BOSCH - Het ziet er naar uit dat de rechtbank zich voor een tweede keer gaat buigen over een oude strafzaak rond coffeeshop Aarden in Goes. Dat bleek dinsdag bij het gerechtshof in Den Bosch. De blik is gericht op Waterdunen. Het nieuwe natuurgebied zal extra vogeltellers naar Breskens trekken, is de verwachting, foto Peter Nicolai door Bob Maes BRESKENS - De vogeltellers hadden in Breskens al weinig reden tot kla gen. De mooiste vogels vliegen over West-Zeeuws-Vlaanderen, op weg naar hun broedplaatsen en vanaf de oude vogeltelpost had je een prachtig uitzicht op de dieren. Met de komst van de nieuwe post, 150 meter verderop, én de realisa tie van het natuurgebied bij Water dunen wordt dat er zeker niet min der op. De oude vogeltelpost in Breskens heeft 33 jaar trouwe dienst geleverd. De mooiste vogels werden vanaf de post gespot. Alle exemplaren én tellin gen zijn nu te vinden in het boek 'Tien miljoen vogels in tienduizend uren'. De Telgroep Breskens besloot het boek uit te geven ter gelegenheid van de nieuwe vogeltelpost, die mor gen officieel wordt geopend. Alle die ren die de afgelopen 35 jaar zijn voor bijgevlogen, zijn terug te vinden in het 232 pagina's tellende boek dat te be stellen is via mein@zeelandnet.nl door Claudia Sondervan COES - De vereenvoudiging van het begrafenisbeleid door de gemeen te Goes leidt tot verlies aan deco rum bij uitvaarten. Dat zegt uit vaartondernemer Johan Hoekman van uitvaartdienstverlening De Be- velanden. Hij zegt te spreken na mens meerdere collega's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61